andy24
18.11.15,15:29
Som spoločníčka a zároveň konateľka v s.r.o. Momentálne mám status dobrovoľne nezamestnaný a platím mesačne ZP (57,68 Eur). Kvôli zníženiu výdavkov uvažujem, že sa od 1.1.2016 vo vlastnej sro zamestnám na TPP.
Otázka znie, môžem to spraviť nasledovným spôsobom?
Moja práca bude spadať do 6. stupna náročnosti práce s min mzdou 810Eur. Ak sa zamestnám na skrátený PP, napríklad na 2hod/mesiac, budem si vyplácať mzdu 9,312 Eur (pri zachovaní min hodinovej mzdy 4,656Eur). Celkové náklady (moje ako zamestnanca + moje ako zamestnávateľa) budú spolu 4,83Eur, čo je podstatne menej ako povinne platené ZP pri statuse dobrovoľne nezamestnanej osoby.
Je možné zamestnať sa na skrátený TPP vo vlastnej firme na 2hod mesačne?
mzdarka renca
18.11.15,18:43
uvažuješ dobre., je to možné sa zamestnať v spoločnosti, kde si aj konateľ, aj spoločník na PP 2 hod./mesiac s hod. mzdou 4,656/hod.
Dáša_
18.11.15,18:49
Ja dám poznámku, aj keď mi je jasné, že toto nechceš momentálne riešiť. Keď by si chcela, aby sa ti počítali roky do dôchodku (na minimálny dôchodok), tak by si mala platiť odvody zo sumy ca 210€/mesačne.
Ale je mi jasné, že keď potrebuješ šetriť, toto nie je cesta. Len pre istotu, aby si vedela. Ja plne chápem, že sú občas aj takéto situácie.
mzdarka renca
18.11.15,19:12
Dáška, ten rozdiel by som si radšej do pančuchy šetrila .... ;)
ZuzanaA
18.11.15,19:39
Mozem sa prosim spytat k tejto teme. Ak sa zamestna na 2 hod. na mesiac, ako je to s UP? Nemusi sa potom chodit hlasit? Momentalne tiez riesim svoju otazku zamestnania a pani na UP mi povedala, ze ak sa zamestnam na skrateny PP, musi to byt minimalne na 20 hod. za tyzden, aby som sa nemusela chodit hlasit ako nezamestnana. Je nejaky rozdiel v tom, ked som alebo nie som konatel aj spolocnik firmy?
Dakujem.
mzdarka renca
18.11.15,19:48
Prinesieš na ÚP pracovnú zmluvu a na jej základe ťa vyradia z evidencie. Pani na ÚP nemá čo riešiť tvoj úväzok dohodnutý v PZ.
mzdarka renca
18.11.15,19:49
ešte otázočka, berieš nejaé dávky či už v hmotnej núdzi, alebo dávku v nezamestnanosti? to by dosť menilo situáciu.
ZuzanaA
18.11.15,20:06
Dakujem Renca. Ale urcite? Ja som momentalne evidovana ako nezamestana, mam moznost sa zamestnat na kratsi PP, preto som sa jej to priamo pytala. A ona mi povedala to co som pisala vyssie, ze teda to musi byt na min. 20 hod. tyzdenne. Tak teraz neviem :/ Brala som podporu ale uz neberiem, neberiem ani ziadnu inu davku.
mzdarka renca
18.11.15,20:16
Každopádne by som sa pani opýtala, na akom základe, resp. podľa ktorého zákona a paragrafu tvrdí, že musíš mať úväzok min. 20 hod./týždeň. Je to blud. Prines jej PZ a povedz jej, že od toho dňa, od kedy máš nástup do práce žiadaš, aby si už nebola evidovaná ako uchádzač o zamestnanie.
ZuzanaA
18.11.15,20:25
Dakujem velmi pekne. Tak to teda skusim. Uvidim co mi pani povie a dufam, ze sa budem moct zase s tebou poradit? Este sa mozem opytat, je mi jasne, ze do dochodku sa to asi ratat nebude, to ma ani netrapi, ale co ZP? Normalne staci platit do neho odvod z tych napr. 10 hodin mesacne? Som zdravotne poistena potom? Este raz velmi pekne dakujem za cenne rady.
mzdarka renca
19.11.15,09:23
áno, budeš zdravotne poistená.
ZuzanaA
19.11.15,11:47
Velke dakujem, Renca.
andy24
27.01.16,08:24
Viem že sa to do dôchodku nepočíta, ale momentálne potrebujem čo najviac okresať náklady. V tejto súvislosti mám ale ďalší problém, a tým je povinnosť PZS, BOZP a PO podľa platnej legislatívy, čo sa vsťahuje aj na zamestnanca zamestnaného na 1 hodinu mesačne. Viete mi poradiť nejakú firmu v BA, ktorá by toto vedela po formálnej stránke zabezpečiť a nestálo by to 200Eur?