mamina zuzi
19.11.15,07:01
Dobrý deň

Chcem sa Vás spýtať ohľadom prenájmu hospodárskej pôdy.
Pred 5-timy rokmi som prenajala pôdu na dobu určitú, tá vypršala tento rok v októbri. Z dôvodu nespokojnosti s predchádzajcim nájomníkom a v domnienke, že zmluva zanikla, som od októbra prenajala pôdu inej osobe.
No ozval sa mi prvý nájomca, že platí jeho zmluva.
Preto sa chcem informovať, ktorá zmluva je platná?
Ak tá prvá, ako sa dá čo najrýchlejšie ukončiť?
Ďakujem.

Zuzana
bea
19.11.15,08:50
To by bolo treba vidieť tú zmluvu. Takto je ťažko posúdiť.
A asi sa treba riadiť Zákonom o nájme poľnohospodárskych pozemkov č. 504/2003 a tam
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)
mamina zuzi
19.11.15,08:57
Pozemok je v mojom vlastníctve a nájomníkom bola súkr. osoba. Pravdou je, že som písomne druhú stranu nevyzvala.
Píšete, v bode 1...zmluva sa obnovuje na určitý čas......... o aké časové obdobie sa jedná, také dlhé ako bolo to pôvodné 5 rokov?
bea
19.11.15,12:10
§ 8 ods. 1) znie nasledovne:
(1) Pozemok sa nájomcovi na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku prenajíma najmenej na päť rokov. Ak zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely je uzavretá na určitý čas, čas nájmu je najviac 25 rokov.

Takže to vyzerá tak, že pôjde o ďalších 5 rokov, keď si to dobre vysvetľujem.

zákon je tu:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-504