mamina zuzi
19.11.15,07:13
Dobrý deň

Nastúpila som do práce - po 4 rokoch. Tri roky som bola na materskej, potom rok na PN /operovaná chrbtica/. Môj zdr. stav je však stále dosť zlý. Mám problém vydržať bez ležania 5 hodín. Avšak z dôvodu ročnej PN som ju už musela ukončiť a nastúpila som do práce. Dúfala som, že sa mi bude dať, asi som verila na zázrak. No len pár dní po nastúpení sa mi vrátili silné bolesti a nie som schopná dalej vykonávať prácu? Čo mám urobiť? Ako podať výpoveď- dohodou? Aby som mala aspon nárok na Úrade práce?

Ďakujem.
kn-alka
19.11.15,06:17
Na úrade práce je jedno, akou formou si ukončila PP, do evidencie ťa zaevidujú.
Dedukujem však, že po materskej a ročnej PN nebudeš mať nárok na podporu.
V skúšobnej lehote môžeš kedykoľvek ukončiť pracovný pomer:


http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#72

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
mamina zuzi
19.11.15,06:21
Ja však nie som v skúšobnej lehote, už som tam pár rokov pred tým odrobila. Vôbec ma to neteší, ani som si nemyslela, že budem musieť dať z dôvodu zlého zdr. stavu výpoveď, no asi nie je iná možnosť.
terezamaria
19.11.15,06:39
Nedávaj výpoveď, skús ešte ísť k lekárom, s posledným nálezom Ti možno dajú preklad práce podľa § 55 ZP....píšem môžu, ale každopádne vyskúšaj, snáď sa niečo ľahšie nájde.
mamina zuzi
19.11.15,06:48
Ďakujem terezamaria za odpoveď. Nie je to lahké, kto si tým neprešiel. Ja sama by som tiež neverila, že môžu byť tak silné bolesti, keby som ich nezažila. Viem ako to je v dnešnej dobe ťažké s prácou, sama som sa nabehala po konkurzoch.... o to ťažšie to aj psychicky beriem, neustále bolesti .....a zostať bez práce. Nikdy by som za normálnych okolností ani neuvažovala o výpovedi, mám ešte malé deti, som mladá, no niekedy to nejde tak ako chceme. Snažím sa beriem od bolesti aj cvičím. Je to ťažké.
terezamaria
19.11.15,07:57
Viem o čom píšeš, môj syn /36/ má veľké problémy, momentálne berie druhú várku ozónu, ten mu pomáha.....
mamina zuzi
19.11.15,08:01
Ja som si už týmto prešla, injekcie, infúzie, rehabilitácie...atd. nakoniec operácia. Mne už ozon, ani plyn. injekcie..vraj u mna je to už zbytočné....s platničky mám len tenký papier.
Držím tvojmu synovi velmi palce, aby mu to pomohlo a efekt vydržal čo najdlhšie.
Peggynka
19.11.15,08:07
Ak si v takom stave,ako popisuješ,pouvažuj o invalidnom dôchodku.
mamina zuzi
19.11.15,08:19
Áno preberali sme to, dokonca som si už bola aj podať žiadosť, zatial mi ju 2 x vrátili na doplnenie, naposledy trebalo doplniť vyšetrenie, na ktoré ma pani doktorka objednala až na marec 2016, aj ked som jej povedala, že to potrebujem.
Neviem čo by mi vyrátali, kedže som na materskej dostávala posledné 2 roky len 200, - €. Určite žiadna sláva.
brčko
19.11.15,08:33
Súhlasím s terezamaria.
Ja len doplním k nároku na podporu. Doba MD a PN- tá po dobu 52týž. od vzniku každej pn, sa ráta ako doba nem.poistenia (ak by jedna pn trvala dlhšie ako 52týž, tak od 365teho dna sa prerušuje poistenie), ak prac.pomer trvá. Pre nárok na podporu musíš byť poistená aspon 730kalend.dní (2roky) v posledných 3roch rokoch pred zaevidovaním na úrad práce. Tj. nárok na podporu iste máš. Ak by si išla na PN teraz ako zamestnanec, tak síce poistenie ti trvá, ale bez odvodov a nárok na nemocnské by si mala len velmi krátku dobu (myslím cca tolko dní, kolko si bez pn). Ak by si ale ukončila pp, tak je podstatné aby si sa najprv zaevidovala na UP a až potom dalšia pn. Ak by pn začala ešte počas trvania pp, tak to nevadí, aj ked by si teda peniaze nedostávala, ked nie si zaevidovaná, len tú krátku dobu a neviem, či by to neovplyvnilo výšku podpory, ak by si nebola zaevidovaná ale urobila tak neskôr a nepoberala nemocnské, len by si bola na PN ešte zo zamestnania, ktoré už netrvá.
K výpočtu podpory, je podstatné, aby si mala v posledných 2rokoch pred zaevidovaním nejaký vym.základ (v období bez pn a md a rd), inak by si mala len podporu rátanú z minima (ak teda nemáš ešte nižšiu mzdu, napr. z dôvodu práce na čiastočný uväzok, to môže byť aj menej ako z minima).
A ešte tolko, že ak skončí tvoj pp a máš dieťa do 6rokov, tak odo dna po ukončení prac.pomeru si môžeš podať prihlášku na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a budeš dôchodkovo poistená štátom (aspon podla teraz účinných zákonov je to možné, uvidíme, či nebude zmena od nového roku), je to z cca 500eur ako by si zarábala a ráta sa to do odprac.rokov do dôchodku. Predpokladám po ukončení rodič.dovolenke si dávala odhlášku.
mamina zuzi
19.11.15,08:50
Ďakujem Brčko za odpoved, velmi dobre a zrozumitelne napísanú.
Ešte k tomu nároku na dávku v nezam.: Niekto mi vravel, že ak dám výpoved ja, /nie zamestnávatel mne/ tak nebudem mať nárok. Je to tak, má to vplyv či dám výpoved ja, alebo oni mne? A ak by sme sa dohodli na skončení prac. pomeru dohodou?
A ako v prípade, že by mi uznali aspon čiast. invaliditu na soc. poisťovni a bola by som vedená na ÚP? Zrejme nemôžem byť evidovaná na dvoch inštitúciach naraz?!
Peggynka
19.11.15,08:54
Hovoríme o socpoisť? Lebo ma mätie toto... dokonca som si už bola aj podať žiadosť, zatial mi ju 2 x vrátili na doplnenie...Podľa mojej skúsenosti socpoisť tak nepostupuje (tam žiadajú doplnenie),ale žiadosť spisujú oni a nedávajú ju žiadateľovi,či?
brčko
19.11.15,09:12
Na vznik nároku na podporu nemá vplyv spôsob ukončenia prac.pomeru. Ak chceš ukončiť pp určitým konkrétnym dnom, tak aj tak to nebude výpovedou (z jednej či druhej strany), treba dohodu, lebo pri výpovedi plynie výpovedná lehota a nekončí pp nejakým dohodnutým dnom. Čo sa týka evidovania a UP myslím, že je to možné, lebo poznám taký prípad, no asi aj záleží od toho na kolko % budeš mať uznanú invaliditu, o požnám teda prípad, ked si vybrali podporu a dali sa vyradiť, lebo nemusela byť evidovaná. Treba si dať aj bacha na víkendy, lebo ak máš vymeriavací základ len krátky čas, je podstatný každý den a čím menej víkendov trva prac.pomer (bez pn a md), tak tým vyšší vym.základ. Lebo mzda za dni pracovné sa ti vydelí počtom kalendárnych!!! dní, tj. ak by napr. pn skončila v piatok a pracovný pomer skončí na dalšiu nedelu (nie hned tu prvú), tak mzda za tých 5odpracovných dní sa rozráta na 9dní!!!! (2víkendy), pozor na to!!!!!!
mamina zuzi
19.11.15,09:22
Díky za odpoved. Píšeš naozaj zrozumitelne a jasne, velmi si mi pomohol. Všade mi to tak vysvetlovali, že som tomu vôbec nerozumela.