Ferlich
19.11.15,15:16
Potřeboval poradit, zda umělec žijící v ČR prodávající příležitostně na Slovensku, se musí registrovat na slovenském statistickém úřadě, tak jako to mají v povinnostech občané SR ?
Děkuji za pomoc.
Soňa K
19.11.15,14:36
Na štatistickom úrade sa občania SR neregistrujú /zatiaľ/. Zrejme máš na mysli Živnostenský úrad alebo Daňový úrad, či ?
Ferlich
19.11.15,14:55
Ne, na tomto odkaze jsem se dočetl, že je potřebná registrace na statistickém úřadě "Postup pri zakladaní slobodného povolania:
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/845/category/pravne-formy/article/slobodne-povolania.xhtml
Soňa K
20.11.15,07:25
Odkaz, ktorý uvádzaš, hovorí o tom, že Štatistický úrad eviduje kategórie slobodných povolaní, to znamená, že ich eviduje ako štatistický údaj, napr. ako eviduje vekové kategórie obyvateľstva. Neznamená to, že sa slobodní umelci na ŠÚ registrujú.
Ferlich
20.11.15,16:23
Promiň, ale dovolím si citovat čl. 1 a 2 pod tabulkou a z toho mi vyplývá povinnost registrace:
"Postup pri zakladaní slobodného povolania:
1. Na založenie slobodného povolania je potrebné mať splnené osobitné podmienky slobodného povolania podľa konkrétneho zákona – vzdelanie, prax, odborná skúška, atď. (viď tabuľka);
2. Registrácia na Štatistickom úrade SR (Pozor, nie na živnostenskom úrade!) – v závislosti od prihlasovaného povolania môžu vyžadovať doklady o splnení osobitných podmienok. Štatistický úrad po splnení osobitných podmienok a predložení všetkých dokumentov pridelí žiadateľovi o slobodné povolanie identifikačné číslo organizácie (IČO). Pracoviská Štatistického úradu nájdete v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach. Je potrebné navštíviť Vášmu bydlisku (trvalému pobytu) príslušný Štatistický úrad;"
Pokud se tato informace zakládá na pravdě jak to tedy bude v případě občana ČR?
profesional
22.11.15,14:32
Tým že právo krajiny z princípu nesmie byť exteritoriálne, uplatňujú sa na teba v tomto zákony ČR. Takže v SR túto povinnosť nemáš. Samozrejme, môžeš mať povinnosť v SR registrovať sa na DPH. V princípe platí, že ak nemáš slovenské IČO alebo alternatívny identifikátor rovnocenným s IČO-m vydaný v SR, tak so Štatistickým úradom SR nič nemáš.
Ferlich
23.11.15,02:40
Děkuji moc za odpověď. Probouzíte ve mně další otázky. Bude tedy nutná registrace k DPH? V zákoně jsem to jednoznačně nevyčetl. Vím, že podnikatel tuto povinnost má, ale umělec? Jedná se o příležitostný prodej max.10x spíše méně za rok.