Jamalius
20.11.15,10:42
Dobry den,

so sucasnou manzelkou planujeme rozvod. Spolocnym majetkom je byt, ktory sme nadobudli este pred svadbou, vlastnikmi sme obaja v pomere 1/2. Rovnako sme uvedeni obaja ako dlznici na hypoteke. Hypoteka bola pocas manzelstva refinancovana inou a zostava splatit este vacsiu cast uveru. Dohodli sme sa, ze po rozvode si byt a hypo ponecham a vyplatim manzelke jej podiel. Na aku velku ciastku ma narok? Deti nemame a vacsinu nakladov a platenie hypo som hradil z mojich penazi.

dakujem
ivka70
20.11.15,09:53
Kedze ste spoluvlastnici 1/2 bytu a 1/1 hypoteky, musite sa dohodnut.
V podstate zistite si aktualnu cenu bytu.
Tu rozdelite na polovicu.
Zvysok hypoteky rozdelite na polovicu.
Ty od manzelky jej polovicu bytu kupis a rovnako vysporiadas jej polovicu hypoteky. S vysporiadanim hypoteky ale musi suhlasit banka.
Rozdiel, kory ostane, bud zaplatis ty jej ...alebo ona tebe.
Najcistejsie by bolo, keby si poziadal o novu hypoteku na vyplatenie povodnej a kupu manzelkinho podielu, pricom peniaze, ktore ona "dostane" pouzije na vyplatenie polovice podielu hypoteky .....

To, ze si ty zarabal viac a splacal hypoteku zo svojho platu, nema vplyv, bolo to pocas manzelstva, kedy financie boli a su spolocne.
Jamalius
20.11.15,11:39
Vacsinu casu vsak bol byt splacany este pocas obdobia, ked sme neboli manzelia. Ma to volaky vplyv?
Mária27
20.11.15,13:16
Pred svadbou ste nemali BSM, teda oficiálne ste mali každý svoje peniaze. Ak ste však viedli spoločnú domácnosť, bolo by potrebné zohľadniť viaceré faktory - aj starostlivosť o domácnosť a domáce práce - dosť podobné BSM.