Ajocka3
20.11.15,22:22
Prosim vas o radu.Nastupila som do zamestnania skor ako po dovrseni 3 rokov dietata.Do 17.5.2015 som bola na MD s dietatom nar.2.10.2014.Od 18.5.do 31.8.2015 som bola na RD.Od 1.9.2015 pracujem. zmluva na dobu urcitu mi konci 31.3.2016.Uz teraz viem,ze mi nepredlzia. Som u zamestnavatela od 15.12.2008,mozem poziadat o davku v nezamestnanosti v aprili 2016 alebo sa musim vratit na RD,lebo zatial nemam alternativne zamestnanie.Dakujem za odpoved.Aky postup mi odporucate?Aby bol pre mna najvyhodnejsi pre buducnost.Dieta bude mat 3 roky oktober 217,ak by som poberala rod. prispevok do 3 rokov,budem mat potom narok na nejaku davku v nezamestnanosti od okt. 2017,alebo sa mi to oplati zaevidovat sa na Up od aprila 2016. este raz dakujem.
avalik
20.11.15,22:57
Tvoj pracovny pomer skonci dohodnutym dnom. Nemozes sa "vratit na RD" - nebudes uz mat zamestnavatela. Mozes ale nadalej byt poberatelkou rodicovskeho prispevku a zaevidovat sa ako uchadzac o zamestnanie (so vsetkymi povinnostami z toho vyplyvajucimi) - ale pocas poberania rodicovskeho prispevku nemas narok na poberanie davky v nezamestnanosti. Rodicovsky prispevok moze ale poberat aj otec dietata a vtedy by si narok na davku v nezamestnanosti mala.

Doplnenie:
Pre vznik naroku na davku v nezamestnanosti musis mat 730 dni poistenia v nezamestnanosti za posledne 3 roky. Evidenciou na UP ale toto poistenie neziskas a teda v oktobri 2017 uz nebudes mat narok na davku v nezamestnanosti z obdobia terajsieho zamestnania.

Ako som pisala vyssie, je mozne previest poberanie RP na otca dietata a ty sa zaevidujes ako uchadzac o zamestnan9e a "vyberies" si davku v nezamestnanosti, alebo
mozes poziadat o odnatie RP, zaevidovat sa ako uchadzac o zamestnanie a poziadat o davku v nezamestnanosti - pocitaj ale s tym, ze budes musiet reagovat na ponuky z UPSVaR.
avalik
23.11.15,07:37
Doplnila som odpoved