genex
21.11.15,02:42
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ako predediť pozemok v území, kde ešte nie je ROEP a nechcem naňho čakať. Meno predka som nenašiel na Katasterportáli, ale nechal som si spraviť kópie PKV, kde sa nachádza, ale bez dátumu narodenia. Ako titul nadobudnutia má uvedenú kúpu a je tam aj číslo dokumentu.

Viem, že mám podať na súd návrh na prejednanie nového dedičstva, ale nie som si istý v dvoch veciach.
1) Identifikácia toho môjho predka, že je skutočne tou osobou v PKV. Vyrieši to notár (napr. že požiada o ten dokument zo zbierky listín), alebo to musím nejako urobiť ja?

2) Ak prebehne dedičské konanie, tak ako postupovať s vkladom osvedčenia o dedičstve do katastra? Predpokladám, že parcela je vedená len v PK a nie v registroch E a C. Ako ju môžem dostať do C ? Čítal som o možnosti identifikácie parciel.

V skratke, aký postup zvoliť ak chcem vysporiadať pozemok po predkovi, ktorý je zapísaný len v PK bez dátumu narodenia a ROEP ešte nie je? Ďakujem za radu.
Erzebeth
22.11.15,00:18
Vlastník v vedený na PK je vlastník, po ktorom môžeš dediť. Podaj návrh na dedičské konanie na príslušný súd. uvedieš kto je poručiteľ, či je to tvoj, napr. dedko, posledý pobyt a dátum úmrtia. Uvedieš všetkých dedičov, ktorí sú oprávnení dediť. Keďže nebola robená ROEP, musíš vyhľadať všetky pozemky v PK. Nemusíš to hľadať ty, vyhľadá si to notár, no ty potrebuješ vedieť, či sú tie pozemky všetky, na čo sa ťa notár aj spýta. Keďže je to pred ROEP, môže sa stať, že sa niečo nevyhľadá.
genex
26.11.15,16:11
Ďakujem, ešte sa chcem spýtať
1. Ako je to teraz s tými e-kolkami, keď k tomu návrhu chcem zaplatiť ten poplatok 6,5€ súdu? Pri starých kolkoch by som ich jednoducho k tomu návrhu priložil.
2. Ten okruh dedičov v tom návrhu mám aktualizovať podľa dedičov uvedených v pôvodnom rozhodnutí?
Napríklad, keď už niektorí nežijú a dedičmi sa stali ich deti, lebo nemusím mať informácie o všetkých, predpokladám, že to je práca notára aby ich zistil?
Erzebeth
26.11.15,23:41
E-kolky sa dajú kúpiť takmer na každom úrade, kde sa kolkami platí. Sú tam automaty. Dedičov uvedieš tých, ktorí sú ti známi. Ostatných si vyhľadá notár. Notár však musí vedieť, že takí dedičia môžu existovať.
Katy a R
17.07.16,10:49
prílohou je pôvodné dedičské konanie - a tam sú uvedení dediči. samozrejme, od vtedy sa okruh ľudí mohol zmeniť - môžeš doplniť.