Nina4464
21.11.15,09:45
Chcem vyzvat exmanžela na uplatnenie si predkupného práva na môj dom, Výzvu mu zašlem doporučene na jeho adresu, Chcem vediet či lehota dva mesiace začína plynút dnom kedy mu bola doručená doručenka na adresu. Ked si on nevyzdvihne tuto poštu či lehota 2 mesiacov aj tak plynie? A či on je povinný do dvoch mesiacov nehnutelnost odkúpit , či môže robit nejaké prietahy s odkúpením? Ďakujem z odpoved ,
MarcoM
21.11.15,09:19
Lehota začína plynúť nasledujúci deň, čo si exmanžel prevezme list. Keď si list neprevezme lehota neplynie. Exmanžel sa môže vyjadriť v lehote, ktorú si určila či využije predkupné právo, alebo nie. V prípade, ak nevyužije môžeš predať svoj spoluvlastnícky podiel na tretiu osobu. V prípade, ak využije môžete následne pristúpiť k dohodnutiu kúpnej zmluvy a ostatných náležitostí. Exmanžel rovnako nemusí chcieť odkúpiť tvoj spoluvlastnícky podiel.
Nina4464
21.11.15,09:50
Ale to on si neprevezme nikdy lebo mi chce robit problemy . Dom je len moj a on má iba predkupne pravo.
MarcoM
21.11.15,11:08
Takže ty si výučná vlastníčka nehnuteľnosti (t.j. domu) a on má iba predkupné právo? Tú nehnuteľnosť plánuješ predať? Lebo ak nie, tak načo ho vyzývaš?
Nina4464
21.11.15,11:12
ano chcem dom predat , mám kupcu na určitu sumu a chcem mu poslat výzvu na uplatnenie si predkupného práva, myslím si exmanzel bude robit prieky, preto som sa pýtala či beží tá lehota aj ked si doporučený list neprevezme ?
Mária27
21.11.15,12:03
Pre ponuku a prijatie výzvy platia všeobecné pravidlá zákona o oferte a akceptácii - pozri §§ 43a až 43c občianskeho zákonníka.
Nestačí list podať na poštu, je potrebné preukázať, že sa dostal do sféry dispozície adresáta, do sféry ovládanej príjemcom: do poštovej schránky list alebo oznámenie o uložení zásielky.
Pošli mu list doporučene s doručenkou. Ak by aj list neprebral a vrátil by sa ti, budeš tam mať vyznačené, kedy bol daný oznam. Odvtedy plynie 2-mesačná lehota na akceptáciu návrhu.
Nina4464
21.11.15,12:10
ďakujem veľmi pekne, pošlem mu ho doporučene s doručenkou