sances
22.11.15,14:02
Ahojte poraďáci
Potreboval by som makierko alebo iný spôsom efektívneho vyplnenia stĺpca "A".
Poradové číslo potrebujem vložiť vo formáte 1. 2. 3. .. (vlastný formát 0.) s tým aby boli vynechané bunky v ktorých už je text.
Preskočený riadok sa ale nezohľadní a číslovanie na seba naväzuje.
Potrebujem vyplniť 1900 riadkov na piatich listoch a nedá sa to nakopírovať súvisle jednoducho ťahaním za roh bunky.. a ešte to aj vycentrovat na stred zvislo aj vodorovne v bunke..

A ešte jedna dôležitá podmienka:
Stĺpec "A" vypĺňame iba vtedy ak je vo vedľajšej bunke v stľpci "B" nejaký text..
Uf.. vyzeralo to jednoducho.. ale idem sa upísať..

Veľmi pekne dakujem ak si niekto nájde čas mi s tým pomôcť
Peknú nedeľu
PaloPa
22.11.15,14:39
Dá sa jednoducho i bez makra, chce to však pár krokov:

1) Vybrať len relevantné (neprázdne bunky) - dá sa cez autofilter (CTRL+SHIFT+L) a výberom neprázdnych - obr.01,

2) Definovať formát "počítadla" - aby bolo možné použiť vzorec, treba zachovať numerickú formu inkrementu, ale v príslušnom formáte - dá sa naformátovať celý stĺpec, alebo len vybrané bunky nasledovne (obr. 02):
0"." ,

3) Očíslovať - do prvej bunky, v ktorej bude poradové číslo dať 1 a oselektovať ostatné - viditeľné (pomôcka: CTRL+G, Špeciálne a vybrať len viditeľné - obr. 03), v prvej vyznačenej bunke vyplniť obdobným vzorcom (tip: F2, alebo písať do riadku vzorcov)
=MAX($A$5:A5)+1 a CTRL+ENTER zadať naraz do všetkých ostatných. (Môžu sa naraz aj naformátovať - krok 2 + centrovanie). !!! Dôležité je vo vzorci zachovať pevný (s dolármi) a relatívny odkaz na bunky (bez doláru).
sances
22.11.15,15:06
Vyzerá to dobre, vyskúšam to doma, tu (v práci) nevidím pre zastaraný prehliadač obrázky ktoré si pridal.
Na prvý pokus sa mi to nepodarilo, vyskúšam doma.
Joj teším sa..nech to funguje..
Ďakujem, ďakujem, ďakujem 1*

EDIT:
Ahoj
Funguje to...
Zatiaľ síce nie 100% pretože som neupozornil že v niektorých bunkách v stĺpcoch "A" "B" "C" sú zlúčené bunky...
A to robí pri filtrovaní neplechu, neskryje všetky bunky ktoré treba a potom prekopírovaný vzorček prekopíruje obsah tých buniek..
v princípe je to ale správne a výborné presne podľa zadania.

Ďakujem ešte raz, vyskúšam sa s tým ešte nejako vyhrať

Veľká vďaka za perfektný a názorný návod

Pekný večer

Tak nie.. nefunguje mi to pre tie prekliate zlúčené bunky..
Niekde mi zostanú v stĺpci A bunky do ktorých nechcem písať poradové číslo.
Zostanú tiež riadky ktoré sú prázdne, kde nie je text ani v A ani v B stĺpci..
Keď do nich ručne prepíšem Tvoj šikovný vzorček a chcem ho nakopírovať ťahaním za rožok bunky tak ak som predtým končil napríklad na bunke čísle 240 tak si myslí že je to postupnosť a začne potom opakovať po 240..
Som z toho na nervy ručne sa mi to písať nechce, na prvom liste som takto vypísal 500 riadkov a ešte nemám istotu že som sa nepomýli..
Skúsim vyššie vymeniť prílohu..

Vďaka Vďakaaa
PaloPa
26.11.15,11:31
Ono záleží na tom, či sú rovnako zlúčené i bunky (xxx) od ktorých záleží rozhodovanie. Ak áno, potom tento postup funguje, dôležité je vloženie vzorca naraz (CTRL+ENTER) do oselektovaných, inak zahučí, že nemôže prepísať zlúčené bunky.

Ak však nie sú rovnako zlúčené, potom (bez makra) len zrušiť zlúčenie, uplatniť "návod" a následne zase zlúčiť čo treba.

Neviem však posúdiť prácnosť zlučovania, či to nie náročnejšie, ako to vyťukať ručne :(
sances
26.11.15,15:58
Ahooj, pomohlo.. :)
Použil som viacero riešení čo mi tu radili..
Podľa odporučenia som si:
1. nakopíroval celú tabuľku do inej oblasti hárka
2. "rozbil" v originálnej oblasti tabuľky všetky zlúčené bunky
3. použil Tvoje filtre - ktorým odolalo na jednom liste len asi 6 neštandartne pozlučovaných riadkov
4. použil Tvoj vzorec a tam kde som musel preskočiť tie riadky čo odolali som ho znova vpísal do buniek a pokračoval v jeho kopírovaní
5. skopíroval som z pomocnej oblasti formáty späť na originálnu oblasť.. nešlo to naraz ale nakoniec sa podarilo
6. odstránil som pomocnú tabuľku ostránením jej stĺpcov .. a zdá sa že prvý list som zmákol..

Ďakujem všetkým v Porade aj mimo Porady čo mi s tým pomohli

Vďakaaa
sances
27.11.15,08:52
Ja neviem, včera som 2x odpovedal na Tvoj Koment a nič tu nie je..a vzápätí zas je.. nechápem..