Julo29
22.11.15,14:37
Chcem sa spýtať, že mám pôžičku v stavebnej sporiteľni už 7 rokov to splácam nepravidelne lebo mám nízky prijem a napríklad splátku mám 15 eur tak daju na to 15 eurovy upomienky maju na to pravo? 7 rokov to splácam a ešte stale mám tam toto istu sumu keby som neplatil nic to je hroza kto pomoze a su nejake spolocnosti ktore pomozu v takych situaciach? dakujem
misoft
22.11.15,14:58
Pozri sa do podmienok, ktoré sú pri tvojej pôžičke.
A na "spoločnosti" sa nespoliehaj..... zderú ťa z kože!
kopretinka
22.11.15,15:03
ak je 15 eur upomienka v zmluve,tak si to predsa podpísal a súhlasil s tým.Keď splácaš po 15 eur,tak sa nečuduj,že suma sa ti nijako neznižuje....Aké spoločnosti máš na mysli? To si chceš zobrať nejakú pôžičku od nebankovky aby si vyplatil stavebnú sporiteľňu? a z čoho budeš splácať tú ďalšiu pôžičku???
rosk
22.11.15,18:22
žiadna spoločnosť - banková, nebanková, tel. operátori a pod. nemôže pýtať poplatok za upomienku vo výške 15 EUR. A to ani v prípade, ak by si s takýmto niečim súhlasil v zmluve alebo v obchodných podmienkach. V prípade spotrebiteľských úverových vzťahov ide o neprimeranú zmluvnú podmienku, de facto zmluvnú pokutu, pričom veriteľ nemôže od spotrebiteľa žiadať plnenie za také úkony, ktoré nie sú uskutočnené v záujme spotrebiteľa. A zaslanie upomienky určite nie je v záujme spotrebiteľa, ale práve naopak - v záujme veriteľa, ktorý tým sleduje svoj záujem na riadnom vrátení svojich peňazí. Pokiaľ by veriteľ pýtal za upomienku povedzme 2 eura, to by mohlo byť v poriadku, ale určite nie 15 - totižto skutočné náklady na poslanie upomienky sú niekoľkonásobne nižšie ako 15 EUR.

Tuším musím pridať aj dôkaz :-)

rozsudok OS Liptovský Mikuláš 10C/266/2014.

Citujem:

"Podľa výpisu z účtu poplatkov predstavovala celková výška poplatkov 208 eur a pozostávala z poplatkov za vedenie účtu za rok 2012 v sume 25 eur, za rok 2013 v sume 29 eur, poplatkov za prvú upomienku v sume 3 x 3 eurá, v sume 2 x 15 eur, poplatkov za druhú upomienku v sume 2 x 20 eur, 3 x 15 eur, poplatku za predžalobnú upomienku v sume 15 eur a poplatku za individuálne riešenie omeškania splátok 15 eur."

ďalej

"Taktiež súd žalobu zamietol v časti uplatnených poplatkov vo výške 208 eur, nakoľko žalobca nepreukázal individuálne zmluvné dojednanie so žalovanými o povinnosti platiť uvedené poplatky. V zmluve síce je uvedené, že žalovaní budú platiť poplatok za vedenie úverového účtu podľa platného sadzobníka poplatkov, výška uvedeného poplatku však v zmluve absentuje. Súd mal za to, že sadzobník poplatkov nepredstavuje individuálne dojednanie účastníkov zmluvy o povinnosti platiť poplatok. Taktiež žalobca nepreukázal individuálne zmluvné dojednanie o povinnosti žalovaných platiť poplatky za upomienky a predžalobné upomienky, vo vzťahu ku ktorým sa opätovne odvolával len na sadzobník poplatkov, ktorý nepredstavuje individuálne zmluvné dojednanie účastníkov zmluvy."
ivka70
22.11.15,19:05
To ratas len postovne? Lebo zaslanie upomienky zamestnava pravne oddelenia spolocnosti a kludne si vysku 15 EUR odôvodnia.
Katy a R
22.11.15,19:22
Ty si si zobral úver - a ty si podpísal zmluvu. treba si plniť svoje záväzky.
No a treba pozrieť aj sadzobník poplatkov ... kuk sem: https://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_dokumenty/s-ss_01072015-final.pdf
pri úvere si treba dobre rozmyslieť - či ho aj budem vedieť splácať??
buchač
22.11.15,19:30
....su nejake spolocnosti ktore pomozu v takych situaciach
=====================================

O jednej by som vedel.
Treba ale do nej každý deň chodiť...pri vstupe do budovy je taká nádoba s vodou. ;)
misoft
22.11.15,19:32
....do ktorej sa aspoň prsty namočia a potom sa rukou robí pohyb HORE - DOLE - VĽAVO - VPRAVO....
rosk
22.11.15,20:57
na spísanie upomienky stačí software, žiaden právnik. Počítač sám sleduje splatnosť splátok, porovnáva s reálnymi platbami a automaticky vyhotovuje list. A ten list sám stroj zabalí, takže s tým sú náklady asi 1 EUR. Raz som bol zástupca v spore a súd zamietol už 6 eur za upomienku ako protizákonné...

Plus doplním, stačí pozrieť súdne rozhodnutia a uvidíte, že i PSS prehráva spory o poplatky za upomienku, súdy im tieto nepriznávajú... Takže úvahy typu podpísal si, tak plať... priatelia, odporúčam aspoň zbežne prečítať §53 a nasl. OZ
bjuty smis
23.11.15,07:28
to by ma zaujímalo, kto ti dal za toto neužitočné....
rosk
23.11.15,07:42
ľudia, ktorí sú presvedčení o tom, že "podpísal si, tak plať" a potom tí, ktorí si myslia, že upomienky chystajú právnici... :-)