miro.str
22.11.15,19:22
Uvodna otazka -1.Moju podu obhospodaruje agrofirma s.r.o. je to to iste ako polnohospodarske druzstvo a vztahuje sa na neho zakon o druzstvach?

2. Uz 3roky ,ma tato agro s.r.o. dorucenu moju vypoved.Posledna doba najmu bola na dobu urcitu na2 roky. Ako nahle im pisem ze nech vydaju podu a ze nemaju platnu zmluvu oni mi poslu 6 Eur. {najomne za rok} a zmluvu na 10 rokov . Na to im ja nasledne opat pripomeniem ze zmluvu nemaju platnu a posledna zmluva bola na dobu urcitu a skoncila v 2012 .a pre nejasnost zakonu im to posielam k 1 .11 v roku.
Co s tymi 6 Eurami? Pride to vzdy nasledne ako postova poukazka a nic k tomu. Stav je taky ze zmuva nie je podpisana ziadna a ja sa nechem tzv obohacovat. Vzdy im 2 x za rok listom pripomeniem ze nemaju zmluvu,nech vydaju podu a nesuhlasim zo zmluvou ktoru mi oni posielaju. Nemam preberat od nich postovu poukazku ?co s tym?
Anika61
22.11.15,22:16
Nedávno dávali o týchto agrodružstvách dokument na STV-agrodružstvá berú dotácie od štátu a neraz pôdu ani neobhospodarujú...asi ťa nepoteším,ale v tom dokumente bolo,že vlastníci pôdy márne žiadajú naspať svoju pôdu a aj keď vypovedali nájomné zmluvy a aj sa súdia doposiaľ im pôda nebola vrátená.
branislavp
23.11.15,02:34
miro.str. ťažko je v tomto radiť. Čo viem, tam kde žijem, podobné nájomné platia aj iné družstvá. Vlastníci majú s družstvami podpísané náj. zmluvy aj na niekoľko desiatok rokov za smiešny peniaz, len aby mali s nehnuteľnosťou tzv pokoj, aby neplatili dane, aby nemuseli kosiť, starať sa o svoj majetok. alebo svoju nehnuteľnosť odovzdali k užívaniu poľovníckym zväzom, tu neviem, či platia vlastníkovi niečo za nájom.
Keˇd sa nechceš obohacovať, tak im vráť poukážku na 6 eur, ale si najskôr všetko popreveruj na kompetentných úradoch, aby si sa rozhodol správne v Tvoj prospech. Prever si na platobnej agentúre, koľko za Tvoju nehnuteľnosť dostáva družstvo a iné súvislosti s týmto prípadom. Osobná účasť na úradoch aj písomná komunikácia je dôležitá, kde Ti kvalifikovane poradia.
branislavp
23.11.15,04:22
Nemusia sa vlastníci súdiť, ak nemajú zmluvne zadané svoje nehnuteľnosti v družstve. Nemajú prečo sa súdiť. Ak vlastník má na to, že si geometrickým plánom vyčlení svoj majetok-pôdu, aj si ju ochráni plotom, bude na tom gazdovať, bude si plniť povinnosti vyplývajúce zo zákona, nik mu v tom nemôže brániť. A dostane vlastník od štátu dotácie, nie družstvo, pretože to nemá právne ošetrené od vlastníka-nemá nájomnú zmluvu, aby na tej pôde hospodárilo. Žiadne družstvo by neuspelo na súde. Alebo vlastník pôdy môže využívať svoju nehnuteľnosť aj na iné jeho predstavy. a plány.Nepochopím, ako môže vlastník žiadať od družstva o navrátenie svojho vlastníctva, keď s nikým nemá zviazané ruky nájomnou zmluvou na desiatky rokov. Iná situácia je v prípade, ak vlastník nájomnou zmluvou svoju nehnuteľnosť odovzdal k užívaniu do družstva na určitú dobu-roky.
Anika61
23.11.15,11:09
Neviem to presne definovať,ale tie nájomné zmluvy s agrodružstvom podpísané na 10 aj viac rokov sú koncipované tak,že aj keď uplynie doba nájmu tak akosi to zmanipulujú vo svoj prospech a ďalej užívajú pôdu vlastníka.....tiež to budem teraz riešiť-uidím:-)
branislavp
24.11.15,00:20
Anika61, určite ani družstvá vo svojej agende to nemajú až tak do detailu ošetrené, pretože vznikli nové subjekty-farmári, niektorí obrábajú pôdu bez toho, aby s vlastníkmi komunikovali. Na druhej strane, ani súčasní vlastníci sami v niektorých prípadoch nevedia, kde tá ich nehnuteľnosť sa nachádza. Veľa pôdy je ešte vo vlastníctve nezistených, neznámych vlastníkov.
Držím Ti palce v riešení Tvojho prípadu.
branislavp
30.11.15,21:00
Anika61, zajtra v denníku Pravda by mal byť uverejnený článok k tejto problematike - pôda v nájme družstiev atď.