petkor
22.11.15,21:00
SZČO platiteľ DPH má auto v majetku. Rozhodol sa účtovať o aute v pomere 80:20, nakoľko sa mu nechce dokazovať, že ho používa len na firemné účely. Takže všetky výdavky uplatňuje len vo výške 80% a tak isto aj DPH.
Teraz mal dopravnú nehodu, pričom mu poisťovňa z havarijnej poistky vyplatila celú náhradu škody, samozrejme po odpočítaní DPH, keďže živnostník je platiteľom DPH. tak teraz neviem, či je živnostník povinný krátiť si aj túto DPH o 20%? Pretože ak logicky rozmýšľam, ak by nebol platiteľom, poisťovňa by mu vyplatila celú náhradu škody vrátane DPH a neho by to nevyšlo ani cent. Ale ak by si musel krátiť DPH o 20%, tak vlastne ho oprava auta vyjde 20% z DPH a nemôže to mať ani vo výdavkoch.
Môžete mi prosím poradiť, ako postupovať?
Ďakujem za všetky odpovede.
KEJKA
22.11.15,21:29
nedalo sa riešiť tento prípad tak, že požiada = navýši škodu o tých 20% neuplatniteľnej DPH?
petkor
22.11.15,21:32
Tak vtedy to nikoho nenapadlo, a teraz je už na to neskoro. Už prišla aj náhrada od poisťovne. Len teraz musím podať DPH a neviem, ako sa k tomu postaviť.
KEJKA
23.11.15,18:41
v takom prípade klasicky ako všetko ostatné - 20% DPH neuplatníš a v tomto prípade podľa mňa zaúčtuješ na škody
petkor
23.11.15,18:50
Skoda, obávala som sa toho. Dakujem za radu.