Škvrnka
23.11.15,17:47
Mám právo ako vlastník na nahliadnutie do katastr.operátu, keď som podala navrh na súd - určovaciu žalobu k nehnutelnosti, ktorej vklad bol pred 13 rokmi bez výhrad povolený?

Na LV som zistila pridanie vlastníka na ideálnu časť spoločného dvora
( nič iné). Kataster mi nedovolil nahliadnuť do príslušných zložiek a po tretej intervencii odpísal, že sa s vecou nebude zaoberať do právolatného ukončenia súdneho konania. Smie to?
misoft
23.11.15,17:25
Katastrálny operát je verejne a bezplatne prístupný prostredníctvom prístupového miesta v internetovej sieti, ktorým je katastrálny portál. Údaje poskytované prostredníctvom katastrálneho portálu sú bezplatne prístupné a majú informatívny charakter.
Viacej http://www.geodetickeprace.sk/sk/Kataster-do-vrecka.alej
Ale pokiaľ si vlastník - mali dovoliť nahliadnuť. Súdne konanie predsa nezrušuje vlastníctvo, pokiaľ nebolo rozhodnuté inak a pokiaľ nebolo ukončené - platí pôvodný stav.
Mária27
23.11.15,17:44
Mala by si sa sťažovať vedúcemu alebo nadriadenému orgánu. Vlastník môže vidieť aj zbierku listín, na základe ktorých prebehla zmena, čo verejnosť nemôže. Novela katastrálneho zákona č. 304/2009 rozšírila oprávnenie aj na právnych predchodcov vlastníka - to si ty na tú časť, čo teraz už má zapísanú niekto iný.

§ 8
Katastrálny operát
(1) Katastrálny operát tvoria dokumentačné materiály potrebné na spravovanie katastra a obnovu katastrálneho operátu. Katastrálny operát sa vedie v papierovej podobe alebo v elektronickej podobe. Katastrálny operát obsahuje tieto časti:
c) zbierku listín, ktorá obsahuje najmä písomné vyhotovenia zmlúv, dohôd a písomných vyhlásení vkladateľov o vložení nehnuteľnosti do majetku právnických osôb (ďalej len "zmluva"), písomné vyhotovenia rozhodnutí štátnych orgánov a notárskych osvedčení3) (ďalej len "verejná listina") a iných listín, ktoré podľa zákona potvrdzujú práva k nehnuteľnostiam (ďalej len "iná listina"), a dokumentáciu sídelných a nesídelných geografických názvov;

§ 68
Verejnosť katastrálneho operátu
(5) Verejnosť zbierky listín [§ 8 ods. 1 písm. c)] je obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám, alebo osobe vykonávajúcej geodetické ....