paddyy
24.11.15,00:34
Dobrý deň, potreboval by som pomôcť s výberom tej správnej rasy pre mňa.
Rozhodujem sa medzi: rotweiler, akita, sharpei, chow chow, československý vlčiak, neapolitan mastif, labradoodle,husky,kolia - krátkosrstá.

Kritéria : Bývam v byte, ale určite nechcem mať malého psa. Podľa odborníkov z animal planet , sa napríklad aj do bytu hodí väčší psík, za predpokladu, že bude mať dostatok psychickej a fyzickej záťaže, napríklad takú nemeckú dogu odporúčajú do bytu alebo aj Greyhounda, takže také argumenty že do bytu patrí malý pes neakceptujem...:D.
Daľšie kritérium je ten typický psí zápach - sú plemená o ktoré majú tento zápach úplne minimálny napríklad : colia, husky, pudel...

Zatiaľ žijem sám, ani deti neplánujem mať čiže toto nezohľadňujem. Nechcem ani dospelého psa a ani psa z útulku.

čiže tie kritéria : 1. bývam v byte,
:2. nižšia intenzita brechania,
:3. zápach,
:4. nizko až stredne aktívny psík, ktorý vydrží sám doma pár hodín bez problémov,
:5.daľšie kritérium je slintanie alebo slintavosť - chcel by som takého psa čo má nizku intenzitu slintavosti,
:6 psík by nemal byť kamarát s každým koho uvidí ,chcem psíka ktorý bude vedieť aj zavrčať keĎ bude treba,
:7. a chcem s psíkom robit skijorging tak rekreacne, ked sa bude dať z času na čas.
Ďakujem za Vaše názory, rady a odpoveďe . :-)
vulxy
24.11.15,06:21
...
Dav
24.11.15,07:06
Ja by som volila vipeta alebo greyhounda, ale to nie je v ponuke... Treba sa zamyslieť nad osobnými sympatiami k plemenu a podrobne si prečítať ich charakteristiku povahy a hľadať niečo blízke k svojej povahe. Veľa vecí je vo výchove a o výchove psíka.
jslancik
24.11.15,07:23
tie psy sú povahovo odlišné tak, ako sa len dá.

každý pes vydrží sám doma pár hodín, dokonca ani nič nezničí. Podmienkou je samozrejme dostatočne ho ráno vyčerpať - fyzicky aj psychicky.

osobne by som šiel do huskyho. nemá problém s tvojimi kritériami, okrem toho, že ťa nebude strážiť. Ale asi pri ňom ako pri jedinom nehrozí brechanie, čo je v byte veľmi dôležité. Brechať sa môže naučiť len ako zlozvyku, ak mu to dovolíš.

počkaj, ako idú dokopy tvoje kritériá - nízko až stredne aktívny a že chceš s ním robiť športy?

v zozname ti chýba rodézsky ridgeback.
2009
24.11.15,07:32
Hm.. Pri huskym bude mať chlpy aj v chladničke.
alaya1
24.11.15,07:41
Odpoveda sa tazko, nakolko mas poziadavky v prispevku chaoticky poskladane.
mal by si si ujasnit, na aky ucel chces mat svojho psa. Ci ako pracovneho, polovneho, ci len ako spolocnika. A podla toho si vybrat zodpovedajucu rasu psa.
Na vyber psa ti odporucim navstivit vystavu psov pod FCI, kde sa mozes stretnut s roznorodymi plemenami psov, aj s ich chovatelmi, majitelmi a ziskat ako vitualny, tak ajk odborny npohlad na problematiku vyberu psa. http://www.skj.sk/phpmenu.php?s=10002
http://www.skj.sk/phpmenu.php?s=10003
Ale ak chces mat naozaj plemeno psa, nie krizenca, kupuj psa len s preukazom povodu. .
1. do bytu sa hodi pes, ktory neplzne- t.j. nema podsadu.
2. stekanie psa sa nekvalifikuje podla plemena, ale podla vychovy psa majitelom. Kazdy pes je vychovatelny k tomu, aby vydrzal, ak ma dost podnetov v pribytku, bez stekania
3.Opat ako v bode 1. nezapachaju psy, ktore nemaju podsadu- t.j. srst, maju vlas
4. kazdy pes ma mat svoje aktivity, inak je jeho zivot v pribytku utrpenim. / uvazuj o spolocenskom- sprievodnom psovi/
5 slintanie moze byt nasledkom aj ochorenia, neda sa vylucit u ziadneho plemena.
6.Tento bod je neakceptovatelny, kazdy pes ma byt ovladatelny a nie agresivny.
7.Tymto bodom si mal zacat a tento bod neguje vsetky tvoje poziadavky.
Psy, ktore sa venuju tomtuto "sportu" nie su vhodne na chov v byte!.

Myslim, ze nie si este pripraveny byt majitelom akehokolvek psa, nakolko neovladas ani zakladne poznatky z tejto oblasti.
arizona
24.11.15,07:42
Neviem,podla coho si robil vyber plemien.
Najskor si nastuduj o potrebach jednotlivych plemien. Google urcite pomoze...

Nie som proti psom v byte,ale urcite by som do bytu neodporucala chovat psa s hunatou srstou. Nie kvoli plznutiu,pustania chlpov a pod. ale kvoli tomu,ze ten pes ma predsa len teply,mastny kozuch,takze v byte mu urcite nebude cele dni moc prijemne.

Dalsou vecou je to,ze vacsie plemena potrebuju zvacsa vela,vela pohybu. Co mi nesedi,ak hladas nizko aktivneho psa,ako pises...
Vies o tom,ze taky husky,ci cs vlciak potrebuje denne prebehut aj desiatky kilometrov? Ti by sa v byte asi zblaznili! A husky dost zavija,za co by ti asi susedia nepodakovali...

A ci bude pes priatelsky,alebo bude vediet zavrcat na inych,to zalezi len od tvojej vychovy,od toho ako ho od malicka socializujes,ucis,vychovavas.
Pes potrebuje byt aktivny denne,nie iba vikendovo,alebo ked budes mat cas.

Myslim,ze o psoch nemas ziadne blizsie vedomosti,sudim tak podla tvojho absolutne nevhodneho vyberu...
Pes sa nevybera iba podla toho,co sa ti paci. Vyber si psa,ktoremu dokazes vytvorit vhodne podmienky k spokojnemu zivotu. Iba vtedy budes mat z neho radost a psik z tvojej spolocnosti samozrejme tiez... Aby sa nestalo,ze si kupis psa,ktoreho nezvladnes,ktoremu nevytvoris zakladne zivotne podmienky,ktory ti bude onedlho na obtiaz a skonci v utulku.

Mas internet,studuj,citaj!!! Potom zadaj dalsiu otazku,kde ti ludia skor poradia s vyberom...
jslancik
24.11.15,07:50
s tvojím vysvetlením bodu 7 absolútne nesúhlasím. nemám síce info od odborníkov z animal planet, ako zadávateľ otázky, ale preštudoval som 263 strán fóra o husky. nie je problém mať "pracovného" psa v byte. Treba sa mu samozrejme venovať, ale to rovnako aj na dvore. Je jedno, či je pes zavretý na dvore, alebo v byte. On potrebuje aktivitu. musí sa vybúriť, a na dvore on dokola sám od seba behať nebude.
jslancik
24.11.15,07:52
o chlpoch nič nevravel :) a v zozname má skoro všetky chlpaté psy. ak nechce chlpy, nech uvažuje nad RR, ten ich má špeciálne.
jslancik
24.11.15,07:57
na margo zavýjania husky - to robí, keď sa nudí a má prebytok energie. vtedy sú neznesiteľní.
k tým desiatkam km denne - skús si aj ty poštudovať internet. Potrebujú pohyb, ale nič extrémne to nemusí byť. Ale jasné, ráno min. hodina, večer min. hodina intenzívneho pohybu. Ak ho zapriahne do biku, tak pes bude šťastný, a majiteľa to nevyšťaví :)
mimochodom, napr. huskyho by som nekupoval bez bežeckého pásu.
alaya1
24.11.15,08:07
ja nesuhlasim s tym, co pises, nakolko bola poziadaka na neplznuceho psa a toto plemeno je vysoko plznuce. nemam informacvie z internetovych for, ale
ako rozhodca FCI.
jslancik
24.11.15,08:12
nevidím nikde ani zmienku o pĺznutí, chlpoch. kde to všetci vidíte?
Rozhodcovia z FCI žijú vo svojom svete. a nemajú vedomosti o praktickom chove psov :D
buchač
24.11.15,08:22
:D :D :D
alaya1
24.11.15,08:23
jasne, ze nemaju vedomosti, :).ved ich len chovaju., mnohi su veterinarni lekari, kynologovia, mašeri, ...no, ale ver foram na nete, naozaj su plne "odbornikov". :). Kazdy zadavatelovi odpovedal, ako uznal za vhodne, ze akurat moja odpoved ta takto "zaujala". Do bytu zatvori Sibirskeho huskyho len ignorant a blbec.
alaya1
24.11.15,08:30
Vies ty vobec o tom, ze je zakazane vodit psa behom popri bicykli??
jslancik
24.11.15,08:32
jedine ty so mnou ďalej diskutuješ :)
treba čítať správe fóra, napr. také, kde píšu majitelia psov. napr. dogforum. je tam vlákno o husky, kde píšu majitelia a riešia sa tam mýty o chove a požiadavkách.
a áno, súhlas, do bytu ZATVORÍ huskyho iba *****. ale ak sa bude o neho starať a fyzicky ho vyťažovať, tak husky bude aj v byte šťastný tých 20 hodín dňa.
skôr je zlé, keď niekto huskyho zavrie na dvor/záhradu, a myslí si, že je všetko OK. poviem inak - je jedno, kde trávi pes väčšinu času. dôležité je, aby sa mu majiteľ venoval a fyzicky ho vyčerpal.
jslancik
24.11.15,08:33
to teda neviem. nejaký zákon?
a vravím o zapriahnutí do biku, nie "vláčení" bikom :D predpokladám, že rozdiel je jasný.
alaya1
24.11.15,08:35
mal si napisat pred, nie do....ty vlastnis toto plemeno?
jslancik
24.11.15,08:37
nevlastním. ale skutočne vážne som nad tým uvažoval (napr. prečítal som 270 strán diskusie o chove :)). Alergia je sviňa... musel som dať po týždni preč mačku. asi budem chovať agamu alebo hada :D
alaya1
24.11.15,08:41
Mas pravdu v tom, ze ak sa pes vybije, bude spat hocikde a bude 20 hodin stastny? .Ale ci potom aj bude stastny majitel z tych chlpov :).Nema to vyznam, citas "odborne" dogforum, kde je vekovy priemer 15-17 rokov :).Skor sa obrat na maserov,
ti podaju o psoch naozaj objektivne informacie. Inak je to krasny pes, ale nie mojkacik do bytu :).
alaya1
24.11.15,08:44
Chovaj psov bez podsady, tam nevznikaju ziadne alergicke reakcie, neplznu. je malo vyskytujuce sa plemeno, uzasne, vola sa Lagotto Romagnolo, ak preferujes velke psy, ale naozaj na dogfore neziskat adekvatne informacie o chove psa, to skor u registrovanych chovatelov, ci u huskyho u mašerov.
jslancik
24.11.15,08:47
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=3&t=1481
áno, pýtajú sa tam deti, ale odpovedajú skúsení odborníci, čo vychovali a vychovávajú nejakých tých husky.
mašéri to vidia z veľmi špeciálneho pohľadu. a určite im nevadia chlpy, keď už sme pritom :D
alaya1
24.11.15,08:50
Podla teba ma kazdy koho spomeniem divny pohlad na chov psa, len DF na 1!! :) maser v prvom rade nebude chovat huskyho v byte!. .Poznam velmi dobre to forum, da sa tam ziskat pre laika aj dobra info, len treba vediet selektovat informacie. , tak ti zelam, aby si svojho vytuzeneho psa ziskal, hoci aj huskyho do bytu :).pekny den.
alaya1
24.11.15,08:52
buchac, ty s tymto suhlasis? ved si pisal do tem o psoch, ze by si psov v bytovkach vystrielal, tu rovno s huskym suhlasis ci to uz neplati? alebo.....
jslancik
24.11.15,08:53
je taký škaredý, až je krásny :) ale nevidím to reálne. to by som musel fakt možno týždeň skúšať, či ho znesiem, alebo nie. a za ten čas sa naň naviažem, a manželka ešte viac.
jslancik
24.11.15,08:53
chlap podporí chlapa proti babám. čo je na tom zlé? :D
alaya1
24.11.15,08:54
Na psov bez podsady, ktore maju vlas nie srst nebudes mat alergiu.A alergia sa prejavi do par minut.
alaya1
24.11.15,08:55
ved nic :), tu skor neslo o za, ale o proti :).
jslancik
24.11.15,09:02
dám tomu zatiaľ čas... musím sa spamätať z prebudenej astmy (o ktorej som dovtedy nevedel :)). bolo to dosť škaredé.
alaya1
24.11.15,09:07
tak nech sa to cim skor polepsi.
buchač
24.11.15,09:07
jslancik (Dnes 09:53) chlap podporí chlapa proti babám. čo je na tom zlé?
alaya1 (Dnes 09:55) ved nic , tu skor neslo o za, ale o proti .
alaya1 (Dnes 09:52) buchac, ty s tymto suhlasis? ved si pisal do tem o psoch, ze by si psov v bytovkach vystrielal, ci to uz neplati? alebo.....
========================
Ja sa správam inak v "hodnotení"...
1. Buď zadriem neužitočné a zaslúžene a zaslúžené
2. Alebo opačne
Nie podľa toho, kto to písal...ako zvyknú mne dávať.
-----------------------------------
Nespomínam si, že by som chcel strieľať psov...
Ono si to skôr zaslúžia tí majitelia...lebo pes je zrkadlo svojho pána.

Ale spomínam si, že som niekde písal o tom, že by som aj psa prijal do domácnosti. No na také niečo je potrebný súhlas všetkých členov a to u nás nebolo na 100%.
alaya1
24.11.15,09:12
Mas kratku pamat, nevadi :)...len ked si teraz spokojny :).
buchač
24.11.15,11:43
alaya1 (Dnes 10:12) Mas kratku pamat, nevadi ...len ked si teraz spokojny
====================
Dokladuj, dolož, dokáž, cituj...
Terezia13
24.11.15,13:29
prikláňam sa k názoru, že je to určitá predstava, čo by si chcel, ale ešte nedokážeš vytvoriť podmienky. Teraz nemyslím kŕmenie a nejakú prechádzku, ale výcvik psa. Máš vybraté rasy, ale tie všetky body, ktoré si si vybral nespĺňa asi žiadny pes - alebo je ubrechaný, alebo pĺzne, alebo slintá, alebo je dôležitý jeho výcvik - napr. rotvajler, chceš s ním športovať a hľadáš nízko až stredne aktívneho psa.....najprv si to musíš zrovnať
expeeert
25.11.15,00:43
čiže tie kritéria : 1. bývam v byte, nevadí, bude bývať s tebou
:2. nižšia intenzita brechania, zaviažeš mu papuľu
:3. zápach, nasprejuješ, raz za čas okúpeš
:4. nizko až stredne aktívny psík, ktorý vydrží sám doma pár hodín bez problémov, pricvakneš ho o nohu stola, nebude toľko behať po byte
:5.daľšie kritérium je slintanie alebo slintavosť - chcel by som takého psa čo má nizku intenzitu slintavosti, viď bod 2...
:6 psík by nemal byť kamarát s každým koho uvidí ,chcem psíka ktorý bude vedieť aj zavrčať keĎ bude treba, v pohode, keď ho naučíš a nahuckáš, prestým ale treba rozviazať papuľu a odviazať od nohy stola
:7. a chcem s psíkom robit skijorging tak rekreacne, ked sa bude dať z času na čas. v pohode, pri týchto posledných zimách sa bude dať tak 2-3x do roka, ak s ním ovšem nepôjdeš na aljašku alebo severný pól :)
Ďakujem za Vaše názory, rady a odpoveďe . :-) nie je zač :)
Trochu zľav z tých požiadaviek, lebo v takejto kombinácii to budeš mať vééľmi ťažké :) a ak máš toľko požiadaviek aj na ženu, tak budeš ešte dlho sám :D
scorp
26.11.15,07:18
Na doplnenie môj názor:
1. Každé plemeno psa môže mať jedincov, ktorí budú problematickí v chove.
2. Do bytu jedine malé plemená psov, určite ani jeden zo spomínaných.
wabi
01.01.16,14:08
To je zaujímajé čo je tu odborníkov na psov.
To sa divím, že tu tie psy ešte máme, keď oni potrebujú tie ideálne podmienky a k tomu preukaz o pôvode, inak je to v háji.
Páni a dámy, bez urážky kto z vás má preukaz o pôvode? Iste máte občiansky preukaz, zdravotný preukaz a tak podobne. Ale preukaz o púvode nemáte. Takže vy vlastne nieste čistokrvný... Boli ste vôbec na nejakej výstave, bonitácii, čo exterier? Spĺňate vôbec štandard? Tak to neviem či vás pustia do plemenitby... Tak u ľudí by sa to nazvalo rasizmom a fašizmom. U psov to je v pohode a dokonca ak s tým niekto nesúhasí je šikanovaný a nútení k tomu prijať tieto pravidlá. Veď to je ako za Hitlera.
Nedávno mi volala zúrivá pani zo slobody zvierat, že ako môžem chovať kríženca, ktorý nie je vykastrovaný! Že sa mi bude voľne nekonrolovane množiť a musím ho dať vykastrovať a je to pre jeho dobro. Priznám sa že ma to šokovalo. Otec mal hnedé oči a čierne vlasy, matka modré oči a gaštanové vlasy, Navyše otec krvná skupina 0 matka AB. Otec bol prerastený mal 185 cm, matka 168 cm. Vychádza mi z toho že som kríženec. Navyše rasovo nečistý, pretože starý rodičia z rôznch národností. Pochopiteľne že som sa začal zapálenej ochrankyne zvierat obávať. Čo keď nebude chcieť vykastrovať len mojich nečistokrvných krížencov ale aj mňa! Najprv som len opatrne namietal, že si myslím, že je to priveľký zásah, ktorý výrazne ovplyvní hormonálne hladiny a že by som to svojim zvieratám nikdy nechcel urobiť, že som spokojný s tým aký sú... O oktávu zvýšila a kričala, až som musel dať telefon ďalej od ucha. Že je vedecky dokázané že to nemá žiaden vplyv na zvieratá. Že každý normálny chovateľ to musí pochopiť, že pokiaľ nemá čistokrvné zvieratá s rodokmeňom, je jeho povinnosťou ich dať vykastrovať. Neprozreteľne som sa jej spýtal, či je tiež vykastrovaná. Tak to som nemal urobiť... „Ochrankyňa“ sa úplne prestávala kontrolovať. Ďalej ani nebudem pokračovať.
Ale radšej k veci.
Všetci psíčkari majú pocit, že každý pes má mať ideálne podmienky pre svoju existenciu. Pričom aké podmienky to majú byť to len oni vedia a pritom sa psa asi zabudli často aj spýtať... Bolo by možné sa na to spýtať aj ľudí, tí navyše vedia aj odpovedať. Mnohý nemajú ani také podmienky jako tie psi a iba im ich psí život môžu závidieť.
Sú psy v ideálnych podmienkach ale je to v poriadku? Predkovia psov aj ľudí zďalka nemali ideálne podmienky. Často sa trápili. Žili na hrane. Nemali čo jesť – nepredstaviteľná vec v dnešnej prežratej dobe.
To platí aj o deťoch. Dnes ľudia odkladajú rodičovstvo často až do doby keď bude mať dieťa konečne ideálne podmienky ale potom už zas plodnosť môže poklesnúť, a dieťa sa nepodarí. Alebo ten ideálny stav nikdy nenastane. Pôrodnosť klesá... Naši predkovia pri svojej plodnosti mali často 10 aj viac detí a nemyslím, že mali práve ideálne podmienky. Dovolím si tvrdiť, že boli bez maturity o vysokej škole nehovoriac. Napriek tomu vychovali morálne a často aj životaschopnosťou a prirodzenou inteligenciou lepších ľudí ako súdnešní rozmaznaní jedináčkovia vyrastajúci v „ideálnych“ podmienkach.
U psov je to to isté. Tisíce rokov nechodili psi na žiadne výstavy a nemali vôbec žiadne preukazy. Nikto sa ich nesnažil kastrovať...
So psami je to ako s ľuďmi potrebujú sa navzájom. Ak má človek pre psa na prvý pohľad ideálne podmienky neznamená to nič. Pes potrebuje hlavne vzťah s človekom. Musia si rozumieť, mať vzájomne pre seba pochopenie. Nemusí to byť žiadny etológ chovateľ a nemusí byť ani teoreticky podkutý. Postačí keď bude mať toho psa rád. Nemusí ho pritom rozmaznávať...
Pes je často vo svojej podstate lenivý živočích, podobne ako človek. Podobne ako človek si vie zvyknúť na obmedzené priestory bytu. Napokon je to lepšie jako zavrieť psa do voliery a nechať ho tam takmer celý deň a nechať ho vyvenčiť maximálne do predzáhradky na 5 min. Dvakrát, či dokonca len raz za deň...
Ďalšia dôležitá vec je, že proste nie každý predstaviteľ určitého plemena je ako klonovaná kopia a má presne vlastnosti podľa štandardu... Ešte exterier to ano. Ten sa ľahko posudzuje a dá sa stabilizovať u plemena pomerne dobre. "Duševné" vlastnosti sa však líšia u každého plemena medzi jednotlivcami v rámci plemena oveľa viac než exterier. Iste medzi plemenami sú rozdiely, nedá sa však na 100% na to spolahnúť.
Pokiaľ nechcete jazdiť so psom na výstavy a súťažiť s ním a založiť si chovnú stanicu, je vám papierový pes zbytočný. Je zbytočne predražený a nie je dokazateľne o nič lepší než ten bez dokladov pôvodu.
Pes bez dokladov je niekoľkonásobne lacnejší ale to neznamená že je podradný a horší, častokrát práve naopak... Keď aj je bez dokladov, môže byť pritom čistokrvý. Neznamená to že je to kríženec, len proste nemá doklady - papiere.
Kríženci, najmä tie v prvej generácii, ktorých rodičia sú čistokrvní sú zaujímaví svojou vitalitou - tá pramení z Heterózneho efektu – čo je vedecky dokázaný efekt. Využíva sa u všetkých hospodárskych zvierat, najviac u hydiny ale aj v rastlinnej ríši - To sú tie F1 hybridy.
Takže známa životaschopnosť krížencov, najmä tých v prvej generácii vôbec nie je iba legenda ale vedecky dokázaný fakt.
Ľudovo povedané sa jedná o efekt vďaka ktorému sa traduje že kríženci sú inteligentnejší. Je to o tom, že v sledovaných vlastnostiach kríženci kvalitatívne previšujú priemer svojich rodičov. Stáva sa dokonca, že kríženci sú v danej vlastnosti lepší než ktorýkoľvek z rodičov.
Heterozny efekt sa v ďalších generáciách postupne stráca, ale to len v prípade, že že sa pária kríženci navzájom. Dalo by sa o tom veľa ale chcem byť stručný. V prípade že sa takýto kríženci prekrížia s iným plemenom než sú jeho rodičia, tak naopak aj v tejto generácii sa efekt heterózy strácať nemusí.
Tým nenabádam aby ľudia začali plemená vzájomne zámerne krížiť. I keď trebárs v Amerike je to celkom móda - keď sú zámerne krížené konkrétne plemená - napríklad kokršpaniel s pudlom. Títo kríženci v prvej generácii potom nemajú slúžiť na vytvorenie nového plemena, ale sú úžitkovými psami. Majú vzájomne podobný vzhľad ktorý je dopredu jasný a tiež povahové vlastnosti. Ďalším krížením by sa táto uniformita strácala.
To len jako, aby ste sa krížencov nebáli...
Na druhej strane bez záslužnej práce chovateľov čistokrvných plemein by nebolo čo krížiť. Jedno sa nedá uprieť, u psa čistokrvného či už bez papierov či s paiermi. Pri takomto psovi poznáme rodičov a prarodičov a preto vieme čo zo šteňaťa vyrastie telesne a plus mínus i povahovo.
Nie je teda tak podstatné aké plemeno si zadovážiš.
Vo všeobecnosti sú paradoxne čistotnejšie práve psi zo skupiny severských špicov, kam patrí aj Akyta napríklad. Sú to však zvieratá veľmi často ťažšie ovládateľná a nie sú tak naviazané na človeka, čo môže byť výhoda keď ich necháte same. Nevýhoda keď chcete aby prišli k nohe a ich práve zaujalo niečo iné a prídu až za pol hodinu alebo zajtra...
Z tohoto pohľadu to ušľachtilé europske plemeno istí. Rozhodne treba hlavne vyberať pri konkrétnom zvierati a treba mať šťastie... Držím palce a daj vedieť jako to dopadlo...
alaya1
01.01.16,14:27
Ale mame - rodny list :).

P.S. 1. kazde plemeno, ktore je uznane FCI bolo vyslachtene krizenim, ved prapociatok je vlk :)
2. Porovnavat ludi a zvierata sa mi zda prinajmensom nevhodne.
korela
01.01.16,16:02
Podľa toho, do akého bytu. Ak bude mať plochu 200 m2, tak by sa nemal vyskytnúť problém.
Dav
01.01.16,16:06
MarcoM
01.01.16,16:09
Prečo? živočích ako živočích.
pepsikova
01.01.16,19:59
...chýba mi tu smajlík ""otpalla som"..a nepýtajte sa ma, prečo...
wabi
02.01.16,23:24
Ako môžem porovnávať ľudí a zvieratá?
Ako neporovnávať. Veď ľudia sa správajú k ľuďom, k partnerom, k najlepším priateľom, horšie ako ku psom a naopak ku psom sa správajú ako k najlepšiemu priateľovi. Je to choré. Žijeme v spoločnosti ktorá je veľmi neprirodzená.
To ľudia často zvieratá a najmä psíčkov poľudšťujú. Nesprávajú sa k nim často ako ku psom ale ako k ľuďom.
Najmä ženy veľmi často ako k deťom. Pôrodnosť je veľmi nízka, detí málo a ženy potrebujú niečo živé čo by mohli obdariť svojimi citmi...
To je dnes žiaľ hlavnou úloho psov.
1. Slúžia ako náhražka dieťaťa v rodine.
2. Slúžia ako módny objekt, ktorým sa ľudia chvália, súťažia s ním na výstavách.
alaya1
03.01.16,08:25
Z akeho dovodu si takto predpojaty vystavam psov, tak by si mal byt predpojaty aj vystavam maciek, vtakov, hydiny a pod. . Ze su v mensom meradle? Ved prave v tom je uloha psa v zivote cloveka- je jeho sprievodcom. Preto su na ociach viac, ako iny druh zivocicha. Mas svoj nazor, nikto ti ho neberie, ale co sa tyka psov, nie si ziadnym odbornikom, vyslovil si nazor, ako mnohi tu v tejto teme. Svoj subjektivny, ktory nemusi byt prave ten spravny.
Dav
03.01.16,08:45
Viniť psy z nízkej pôrodnosti, zaujímavý názor. A výstavy? Ak to nie je výstava orechov, na ktorú si človek zbehne s Dunčom či Fifinkou v rámci venčenia, tak je to záležitosť, ktorá vyžaduje veľa času, peňazí a je práve taká istá záľuba, ako numizmatika, záhradníčenie alebo štrikovanie. Ale tie módne doplnky a ich majitelia - to je katastrofa, v tom súhlasím. Úplne iná katastrofa sú množitelia....
wabi
03.01.16,19:09
Aby som to upresnil.
Nemám nič proti výstavám psov. Iba proti ľuďom ktorí hádžu všetkých nečistokrvných či bezpapierových psov do jedného vreca s už spomínanými množiteľmi. Popísal som svoju zlú skúsenosť s ochrancom zvierat, ktorý sa snaží všetkých psov kastrovať a predpisovať všetkým svoj názor a jediné správne pravidlá.
Ja sám sa nesnažím nikomu dyktovať svoj názor ani ho presadzovať ako jediný správny.
Práve naopak chcemupozorniť že aj z tohoto uhla sa dá na to pozerať.
Kaď niekto chce chodiť na výstavy a baví ho to, tak by ma ani nenapadlo ho za to kritizovať. Naopak je to ušľachtilý koníček.
Čo sa týka mojej odbornosti v tomto smere. Od môjho ranného detstva bol v našej rodine aj v rodinách mojich starých rodičov pes niekedy niekoľko psov. Nie však papierové psy s rokokmeňom. Ich hlavnou funkciou bolo strážiť a likvidovať hlodavcov. Otec poľovník zas občas brával jazvečíka alebo jagteriera... V mojej rodine máme bytového psa, o ktorého sa starajú najmä deti Súčasne máme ďalších 2 psov na záhrade. Od detstva som prečítal dosť odborných kníh o psoch. Nikdy som však nebol kinológ, pretože mňa psi zaujímajú a tak občas chodím na výstavy ale nie so svojím psom iba ako návštevník. Nabaví ma však byrokracia okolo chovu papierových psov...
Je šťastím, i nešťastím, že odborníkom na psov sa považuje kdekto. Chovať psa môže úplne ktokoľvek. Aj úchyl ktorého baví trízniť zvieratá napríklad. Čo je nešťastím. Na druhej strane sú akýsi zvierací policajti medzi ktorými sa najdu aj úplný šialenci. V minulosti podobní upalovali čarodejnice a oni nedávajú nikomu šancu na iný názor. Bojujú za práva zvierat, často krát je to však proti normálnym ľuďom. Skutočný tríznitelia a "množitellia si však robia ďalej čo chcú... Sú schopní znepríjemňovať život obyčajným ľuďom, ktorí proste majú psa a správajú sa k nemu tak, ako sa správali celé generácie našich predkov, tada ako ku psovi. Nie ako k dieťaťu. Nie ako k maznáčikovi. Nie ako k najlepšiemu priateľovi. Pretože majú svojich najlepších priateľov ľudí, pretože majú svoje deti a vnúčatá... a majú aj svojho psa a možno majú aj svoje slieky a králikov a holubov a majú aj svoje starosti. Starosti zbytočné, kvôli ľuďom ktorí znepríjemňujú život ostatným a čo ja viem čo ešte. V prvom rade by mal človek mať normálne pozitívne vzťahy k ľuďom, čo samozrejme vôbec neznamená že bude týrať zvieratá. Pes si zaslúži proste normálno pána. Pes vie kde je jeho miesto. Vie že nie je tou najdôležitejšou bytosťou pre svojeho pána. Vie však, že na svojho pána sa môže spoľahnúť. Podobny vyvážený vzťah k svojmu psovi je dnes už často skôr zriedkavosťou.

Chov psov neznížil pôrodnosť! To som predsa nenapísal. Naopak veľmi nízka pôrodnosť, málo detí a veľa žien bez detí je fakt nepripodzený stav spoločnosti. A veľa žien potom svoje city venuje domácim miláčikom, môžu to byť aj mačky, aj morské prasiatka, ale najlepšie sa na tento účel hodí pes a to je fakt...
Iba to konštatujem. Psi ani ženy ktoré ich milujú za to nemôžu a ja to ani jedným ani druhým nevyčítam.
Tak som sa snažil len vysvetliť svoj subjektývny a možno pre niekoho nesprávny názor. Budem rád ak mi nikto vysvetlí v čom sa mýlim?
judit.esam
02.02.16,07:11
já mám dom so záhradou, a v dome chovám nemeckú dogu s PP, ak je zima je v vnútri a po večeroch so mnou ak chce je vonku,,, no ale hocijaké plemeno si vyberiete, musíte si byť istý, že budete mať na to dostatok času,, ak ste sama,, venčenie na začiatku každú hodinu, dve hodiny potom štyri hodiny,, a väčšie plemeno od začiatku má veľa moču, takže ak sa vymočí v byte je to šupa to vám poviem.. je to aj liter niekedy,, a samozrejme ak nebude mať dostatok pohybu nech hocijaké plemeno tak začne demolovať byt... všetko a čím vačšie zuby tým vačšia sranda.. inak všetko sa dá odnaučiť či naučiť,, a hlavne preštudujte povahu olemeny, no rátať musíte aj stým, že aj napríklad mastiff je vraj lenivé a prespí deň, možno ideálneplemeno do bytu,, no vždy sú výnimky,, môžete si vybrať akurát toho aktívneho nezbedníka... a Poprosím len s papiremi, aby ste nepodporovali množiarne a útulky,, ak je s PP ak chcete môžete chodiť aj na výstavy a získať si k priateľom úžasných ľudí navyše,, no a bez pp vám nikto nezaručí choroby, povahu nič.. :(
Sharapp
02.02.16,07:20
mne sa páči modrá doga :/ len škoda, že nemáme pre ňu taký výbeh
korela
08.04.16,14:27
Keby bol pri rodnom liste priložený test otcovstva, tvoj komentár by som uznala. Genetika vystrelí aj po rokoch, takže na rodokmene sa dá pozerať tiež s kritickým okom.
Ako očividný príklad je Puškin.
Židia prijímali medzi seba novorodencov iba po matke, nie po otcovi.
laught
04.11.17,07:48
A vieš ty vôbec, že je šport bikejöring, kde pes má ťahať bicykel? Navyše, mali sme huskyho a on určite nepotreboval len hodinu ráno a hodinu večer. Poobede som s ním bola vonku na orechádzke min. dve hodiny a na záhrade ďalšie dve. Husky je spoločenský pes, nevydrží doma sám, vtedy je nešťastný, kňučí a zavíja. Ak má ráno málo pohybu, všetko trhá a je jedno, či je na záhrade, na dvore alebo v byte. Navyše strašne pĺzne, takže ak chcete psa, ktorý nebude zanechávať všade kam sa pohne kilo chlpov, huskyho určite neodporúčam.
Československý vlčiak vydrží aj sám, ale aj ten potrebuje veľa pohybu. Nesmrdí a pĺzne menej ako husky.
kopretinka
04.11.17,09:39
to ti ten husky dlho nevydržal....lebo pred rokom si riešila,či vlčiak alebo husky...
vicktor
06.11.17,09:14
CS vlciak je polovicny vlk, takeho urcite nie.
To radsej huskyho, ked je sam doma zavija zaviny. :D