Wood Star
24.11.15,11:28
Som študentka denného doktorandského štúdia. Dostávam štipendium určené zákonom, ktoré sa nezdaňuje. Keďže mám nad 30 rokov, štát už za mňa neplatí zdravotné poistenie a musím si ho platiť sama. Od novembra som začala aj robiť na dohodu. Firma za mňa platí zdravotné poistenie len za tie dni, keď pre nich robím a za ostatné dni si platím sama. Povedali mi, že v daňovom priznaní nebudem môcť žiadať o vrátenie daní z tejto dohody, ktoré mi sťahujú z výplaty. Znamená to, že na mňa sa nevzťahuje nezdaniteľná časť na daňovníka (zarobím len okolo 70 EUR mesačne)? A nemôžem si ani odrátať sumu, ktorú zaplatím za zdravotné poistenie z hrubej mzdy (teda žiadať späť dane zo sumy zaplatenej ZP)? Už som sa na to pýtala niekoľkých ľudí a každý mi povedal niečo iné. Ako to teda je?
Tweety
24.11.15,10:55
A vôbec platíš nejaké preddavky na daň? Máš podpísané Vyhlásenie k zdaneniu? Pretože ak áno, potom pri podaní DP alebo pri RZD u zamestnáv. sa prípadné preplatky na dani vrátia.
Wood Star
24.11.15,11:21
Vyhlásenie som nepodpisovala. Len dohodu a BOZP. Ale dane mi sťahujú, lebo moja manažérka ma upozorňovala na to, že nebudem môcť žiadať o vrátenie týchto daní ako bežný študent.
Tweety
24.11.15,11:22
Manažérka nemá pravdu. Podáš DP, uplatníš si NČZD a prípadné preplatky na dani budeš mať vrátené.
kn-alka
24.11.15,11:23
Každý jeden človek - študent, neštudent - má nárok na vrátenie dane z príjmov zo závislej činnosti, či už z prac.zmluvy, alebo dohody podľa uzatvorenej podľa §5 - zo závislej činnosti.

Ak máš uzatvorenú Dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o pracovnej činnosti, tak MÁŠ nárok na vrátenie strhnutej dane z dohody.
Wood Star
24.11.15,11:33
Veď sa mi to aj nezdalo, preto sa pýtam. Nepoznám žiadneho denného študenta v mojom veku, takže som sa nemala veľmi na koho s týmto obrátiť.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.