Deda
29.10.04,10:11
Milá porada,
bola som na školení na odpisy a fin.leasing u Ing.Kováčovej z MF a chcem
vás upozorniť na zmeny, ktoré sa chystajú v novele zákona o dani z príjmu
a budú sa týkať už roku 2004.Jedná sa o fin.leasing, konkrétne DPH,
ktorá sa nedá odpočítať, /os. automobily/. DPH nebude vchádzať do vstupnej
ceny leasingu a odpisovať, ale bude treba účtovať na účet 548 Ostatné prevádzkové náklady, a to podľa splátkového kalendára.
Zatiaľ je novela pripravená v parlamente a nevedia ani na MF čo z nej po pripomienkach zostane.
Mňa zaujal a prekvapil /možno Vás nie/ jej výklad technického zhodnotenia
budovy,stavby: citujem :
Drobné udržiavacie práce na nehnuteľnosti sme povinní oznámiť stavebnému úradu /podľa stavebného zákona/, ak nám stavebný úrad neodpovie je to oprava a údržiavanie, ak nás vyzve k doplneniu napr. tech. dokumenácie a vydá stavebné povolenie je to technické zhodnotenie.
Príklad: výmena okien - treba nahlásiť stavebnému úradu opravu, ak tento posúdi, že sa nemení vzhľad stavby, rozmery a členenie je to oprava.
Ak výmena zmení vzhľad budovy jedná sa o technické zhodnotenie.
Dosť som sa rozpísala,prepáčte mi to.

P.S. Technické zhodnotenie nehmotného inv.majetku už od 30000 Sk!
/Ja som si naivne myslela, že 50000/
McMarti
29.10.04,10:59
Deda, k tomu technickému zhodnoteniu, ak majitel budovy bude prábať podlahu ktorá tam je tiež je to povinný hlasiť stavebnému úradu? Práca ma hodnotu okolo 200tis. je to techn. zhodnotenie?

Viem že to nem nič spoločné s finančným leasingom
Deda
29.10.04,11:10
McMarti, výmena podlahy už jestvujúcej,ktorú nahrádzame akýmkoľvek materiálom
/plávajúca podlaha, dlažba/ je vždy oprava.
McMarti
29.10.04,11:12
toto bude betonová podlaha oprava starej s prilepšením trochu nejakeho materialu aby bola kvalitná
mudroš
01.11.04,17:38
Milá porada,
bola som na školení na odpisy a fin.leasing u Ing.Kováčovej z MF a chcem
vás upozorniť na zmeny, ktoré sa chystajú v novele zákona o dani z príjmu
a budú sa týkať už roku 2004.Jedná sa o fin.leasing, konkrétne DPH,
ktorá sa nedá odpočítať, /os. automobily/. DPH nebude vchádzať do vstupnej
ceny leasingu a odpisovať, ale bude treba účtovať na účet 548 Ostatné prevádzkové náklady, a to podľa splátkového kalendára.
Zatiaľ je novela pripravená v parlamente a nevedia ani na MF čo z nej po pripomienkach zostane.
Mňa zaujal a prekvapil /možno Vás nie/ jej výklad technického zhodnotenia
budovy,stavby: citujem :
Drobné udržiavacie práce na nehnuteľnosti sme povinní oznámiť stavebnému úradu /podľa stavebného zákona/, ak nám stavebný úrad neodpovie je to oprava a údržiavanie, ak nás vyzve k doplneniu napr. tech. dokumenácie a vydá stavebné povolenie je to technické zhodnotenie.
Príklad: výmena okien - treba nahlásiť stavebnému úradu opravu, ak tento posúdi, že sa nemení vzhľad stavby, rozmery a členenie je to oprava.
Ak výmena zmení vzhľad budovy jedná sa o technické zhodnotenie.
Dosť som sa rozpísala,prepáčte mi to.

P.S. Technické zhodnotenie nehmotného inv.majetku už od 30000 Sk!
/Ja som si naivne myslela, že 50000/

Bohužiaľ je to asi pravda. Stavebný zákon presne nedefinuje, čo sú "stavebné úpravy". Ale ak sa nemýlim, tak podstaná zmena vzhľadu tam patrí. A stavebné úpravy sú uvedené v § 29 ods. 1 zákona o dani z príjmu. Ak teda počas zdaňovacieho obdobia presiahnu 30 000,- Sk, tak je to technické zhodnotenie.

Problém či ide o TZ alebo opravu by nemali riešiť účtovníci, ale technici.