Ivana Žiakova
24.11.15,18:04
Dna 8. Augusta. 2014 som nastupila do prace CR. Priznam sa, kaslala som sa na urad prace, pomyslela som si, ved aj tak ma vyhodia ked nepridem na kontakt. (nechce sa mi v 21 storoci riesit to, co sa da v normalnom state poriesit cez net) Vyhodili ma 6. Oktobra. 2014. Teraz zo zdravotnej poistovne prisla vyzva na zdokladovanie 6. Oktobra az 12. Decembra 2014. To som robila v CR, takze nie je problem. Ale co hrozi z toho subehu poistenia medzi 8 augustom az 6 oktobrom? Som momentalne na UP, moze to zo strany UP byt zamienka na vyradenie, alebo nejake ine sankcie voci mojej osobe? Dakujem za odpovede.
mzdarka renca
24.11.15,17:36
avalik
24.11.15,17:45
UPSVaR nema v kompetencii sledovat a sankcionovat tvoje nesplnenie si oznamovacich povinnosti voci ZP.
Hrozi ti pokuta z UDZS az do vysky 331 eur za nesplnenie si oznamovacej povinnosti.
Nahrada zdravotnej poistovni za vyplatenie kapitacie vseobecnemu lekarovi a gynekologovi.
arizona
24.11.15,18:02
Nakolko zijeme v 21 storoci a mame net,nie je problem si pre kazdeho vygooglit,ake ma povinnosti voci uradom a pod.
Kaslat na vsetko nie je riesenie...
Mila123
24.11.15,18:44
nejaké 4 € za mesiac zvládneš, popr. ak si bola na ošetrení na SK, celé toto ošetrenie zaplatíš, vrátane prevent. prehliadok
Chobot
24.11.15,21:14
Zdravotnej poisťovni zdokladuj, že si od 8.8.2014 poistená z titulu prac. pomeru v zahraničí. Následne ti spätne ukončia povinné zdravotné poistenie od 8.8.2014. Ak

Poistné platené štátom od 9.8. do 6.10. ty riešiť nemusíš, pravdepodobne to už zostane zdravotnej poisťovni, lebo zúčtovanie so štátom za rok 2014 už bolo vykonané.

Ak si ale mala nejaké zdravotné výkony (napr. aj kapitáciu - mesačná platba lekárovi, ak si mu nehahlásila odchod do zahraničia alebo ošetrenie či predpísané lieky), tak to asi bude poisťovňa od teba vymáhať.

V ktorej si poisťovni?
misoft
25.11.15,10:14
Ono to niekedy je problém..... viď kopu otázok tu na Porade, pričom mnohé odpovede by sa našli cez Google. Na čo hľadať, keď to "za mňa iní vyhľadajú"?
Ivana Žiakova
25.11.15,11:05
VSZP. Gynekolog je v pohode. Od kedy som pred 10 rokmi robila v CR, odhlasila sa od gynekologa na Slovensku, tak som sa k ziadnemu v SR nenahlasila po prichode na SK, kedze ten v CR bol a je skvely a rada si u neho platim aj za hotove. Jedine vseobecneho mam na Slovensku.
Ivana Žiakova
25.11.15,11:12
Ked clovek nevie ci bude mat na tyzden, dva, mesiac pracu, tak je lepsie sa kaslat na tu zamernu vypalnicku 8 dnovu lehotu. Sme v EU, tak nech sa poistovne aj tak spravaju. A nie ze SK poistovna v podstate nema ako zistit, ze somv CZ poistovni, pokial sa sama nepriznam. Ked uz EU vymysla zakony, ze clovek nemoze mat v dvoch statoch subeh, tak nech zariadi a nariadi poistovnam v EU prepojenie a nech si to riesia oni automaticky. A nie otravovat s tym bezneho cloveka. Alebo mat poistovnu v state kde mam trvali pobyt, bez ohladu v ktorom state pracujem. A nie ze v extremnych pripadoch, aby clovek riesil aj 2 krat za mesiac odhlasku / prihlasku. (stalo sa mi, nastupila som v CR zaciatkom mesiaca do prace, po tyzdni agentura nemala pracu, ku koncu mesiaca som si nasla dalsiu) To by som v tomto pripade, ak by som chcel dodrziavat poctivo zakon, ako u blbcov sa musela zaciatkom mesiaca odhlasit z SK poistovne, nahlasit do CZ poistovne, potom odhlasit, potom zase prihlasit na SK, potom odhlasit, zase prihlasit do CZ. Tiez som vtedy ked som mala takuto situaciu kaslala na odhlasovanie / prihlasovanie. Uz vidis preco nemaju ludia chut riesiet tu vypalnicku 8 dnovu lehotu.
Ivana Žiakova
25.11.15,11:15
Tak mi najdi, ked si tak mudry, presne moj pripad. Hladala som. Podotykam tu sa jedna o SUBEH. O tomto je plny google. Ale ZAROVEN som bol REGISTROVANA na URADE PRACE ked som PRACOVALA v CR. Co by sa NEMALO. Najdi mi to na google...........
misoft
25.11.15,13:51
Naozaj? https://www.modrykonik.sk/forum/poistenie/zdravotne-poistenie-v-dvoch-statoch-europskej-unie/
Mimochodom! Povinné zdravotné poistenie v dvoch štátoch EÚ je smernicou EÚ ZAKÁZANÉ - je to kvôli tomu, aby sa "nebili" dve legislatívy v tejto oblasti. Veď preto sa vydáva formulár Exxxx.
A teraz buď múdra! Mne vyčítaš, že sa "hrám" na múdreho, pritom TY SAMA porušuješ zákony.
Mimochodom - neznalosť zákona neospravedlňuje!
A že to nevedia niekde na úradoch - to je vizitka tých úradov a odbornosti referentov v nich.
Preštuduj si aj toto: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:088:0045:0065:sk:PDF - hľadať sa mi nechce.
Chobot
25.11.15,15:13
Existujú státisíce blbcov (myslím tým mzdových a personálnych pracovníkov), ktorí musia neustále aj viackrát do mesiaca nahlasovať a odhlasovať napr. dohodárov, pracujúcich len niekoľko dní do mesiaca. Podľa tvojej teórie by sa na to mali vykašľať, nech si to poisťovne zistia, kedy boli zamestnaní.

Raz je to dané ako povinnosť, tak si povinná nahlasovať hoci aj deň dobrovoľného poistenia zdravotnej poisťovni. Nemusíš utekať hneď do poisťovne, keď sa zamestnáš v zahraničí. Stačí pri niektorej návšteve doma zbehnúť do ZP a nahlásiť všetky zmeny. Ako sa hovorí, lepšie neskoro, ako nikdy. Ak to nenahlásiš do 8 dní, ale po mesiaci, nič sa nestane. Tak neviem, prečo ťa tak rozčuľuješ nad tou 8 dňovou lehotou.

A pri odchode do zahraničia si si mala zistiť svoje povinnosti tu na SK. Napr. mala si nahlásiť odchod aj na UPSVaR:

http://www.aktuality.sk/clanok/260856/odchadzate-zo-slovenska-na-toto-by-ste-nemali-zabudnut/#urad

Ty si neplníš povinnosti a ešte sa rozčuľuješ!!!
Chobot
25.11.15,15:24
Tak v tejto ZP ti to neviem pozrieť.
A ako to máš vyriešené u toho všeobecného? Nahlásila si mu, že pracuješ v zahraničí?
Ivana Žiakova
25.11.15,17:14
Skutocne! Este raz. JA SOM BOLA NA URADE PRIHLASENA A ZAROVEN PRACOVALA V CR. Kde v tej teme na modrom konikovi je O TOMTO ZMIENKA. Kde? kde? kde? Potrebujem aj vediet ake toto moze mat nasledky. Kde je O TOMTO ZMIENKA NA GOOGLI? Kde? kde? kde? Este raz pracovala som v CR a bola na urade prace. Toto najdi na googli........ Nenajdes.......
misoft
25.11.15,17:24
Ešte raz - NEZNALOSŤ ZÁKONOV NEOSPRAVEDLŇUJE! mzdarka renca ti linky dala, povinnosti si mala, to si nevykonala.

Ono ti to poisťovňa vyčísli. Koľko platili za teba kapitáciu. A k tomu pokuta od ÚDZS - do 331€ - to bude pokuta za nesplnenie zákonných podmienok.
Ivana Žiakova
25.11.15,17:28
Ano maju sa na vykaslat. To je PRACA POISTOVNE. Poistovna si ma ROBIT SVOJU PRACU a NEMAJU JU ROBIT ZA NU ZIVNOSTNICI A LUDIA. Pokial ludia a zivnostnici budu robit za poistovnu ich pracu, do vtedy nenastane zmena, pokial sa ludia nezacnu na to kaslat. Aj RZZP mame ako jedini v EU a ako jedni z mala na svete. Keby sa ludia hromadne zburia a vykaslu sa nan, tak 100 tisic ludom si nedovolia len tak dat pokutu za ignorovanie RZZP a razom tento nezmysel zrusia. Uz aj poistovne si uvedomili, ze je to nezmysel a tak RZZP vyplnaju za ludi aj zivnostnikov, ale zrusit ho nezrusia, aby si nepriznali nezmyselnost. Ustava zakazuje cloveka do niecoho nutit, ale predsa ma stat NUTI mat zdravotne poistenie ktore je povinne a z ktoreho som za 15 rokov nevyuzila ani cent. Poistenie ma byt dobrovolne a v pripade ak sa mi nieco stane, moja smola, ze som ho neplatila. Budem musiet zaplatit za hotove. Mat 200 tisic euro na pravnikov, zeniem to pokial by som neuspela na Slovensku, co by som neuspela pri skorumpovanosti sudnictva a prepojeniu na stat, kde by stat nariadil a prikazal rozhodnut v jeho prospech a moj neprospech, az na europsky sud. Potom by sa videlo to ich povinne a nutiace cloveka do niecoho poistenie ktore odporuje ako slovenskej ustave, tak aj medzinarodnim dohovorom o ludskych pravach. Pokial budu ludia ako ty, stiahnem chobot a drzim hubu, zmena sa neudeje.
Ivana Žiakova
25.11.15,17:31
To som samozrejme citala. Nikde tam ale nie je zmienka na moju otazku, co a ak hrozi za to, ked som mala subeh poistenia z dovodu, ze som pracovala v CR a zaroven bola nahlasena na UP.
Ivana Žiakova
25.11.15,17:33
Linky dala. Ale ZNOVA. NIKDE tam nie je zmienka co a ak hrozi za subeh poistenia z dovodu, ze som pracovala v CR a zaroven bola na UP.
Ivana Žiakova
25.11.15,17:45
Aj tak v poistovni lava ruka nevie co robi prava. Nemaju vobec prepojene systemy v ramci EU. Sedia tam ludia co ani len telefon nezdvihnu a neoveria si nic. Najlepsie bude byt nepoctiva, ako mi navrhol byvali zamestnavatel v CR. Ked som volala byvalemu zamestnavatelovi, ci mi moze poslat potvrdenie, ze som u neho pracovala, sam mi ponukol moznost, ze posle upravenu pracovnu zmluvu a aj potvrdenie. Z ktorej bude vyplivat, ze som u neho pracovala az po vyhodeny z uradu prace. Teda v obdobi 6. Oktobra az 12. Decembra 2014. A ostatok sa zamlci. Kamaratovi pred par 5 rokmi, ked mal nedoplatok za 4 mesiace, urobila jeho sesternica zijuca a podnikajuca v AT fiktivnu pracovnu zmluvu a nikdo na to neprisiel a ani nepride. Tu predlozil na ZP, ZP bola spokojna, on bol spokojny, ze nemusi nedoplatok hradit. Systemy poistovni v ramci EU nie su prepojene, v poistovni sedia na zadku a nikto nic neoveruje. Ved naco, je to robota navyse, hlavne treba vypalne vybrat kazdy mesiac.
misoft
25.11.15,17:47
Ivana, Ivana - si fakt taká natvrdlá?
http://www.cas.sk/clanok/255310/pozor-na-pokuty-v-zdravotnej-poistovni-kedy-vam-hrozia.html
http://www.upsvar.sk/br/informacny-servis/pokuty-a-ine-postihy.html?page_id=272528
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/Zakon_o_sluzbach_zamestnanosti.pdf §68b 331,93€ z úradu práce!
Takže to môže byt po spočítaní i tisícka, keď ti príde od troch inštitúcií vyúčtovanie.

A mimochodom - hľadaj si sama. Nie sme detektívi, pre toho, kto si sám nevie nájsť informácie a stále omieľa "Kde o tom je na Googli zmienka?"
A ja som to našiel cez Gúgľa.
karakul
25.11.15,17:50
na všetko máš protinázor, odpoveď - tak prečo sa tu vlastne pýtaš? však máš pravdu, tvoj názor na chod vecí je ten najsprávnejší...
mzdarka renca
25.11.15,18:22
- dievča, mala si oznámiť aspoň telefonicky, alebo mailom (v dnešnej dobe netu) pani na Úrade práce, že si sa zamestnanala v ČR a že jej pošleš poštou, alebo mailom Pracovnú zmluvu.
- mailom sa dala poslať aj odhláška zo ZP, akceptovali by to
- choď na úrad práce teraz aj s kopiou PZ, budeš vyradená spätne dňom nástupu v ĆR
- tu musíš rátať, že túto skutočnosť budeš musieť oznámiť aj na ZP skutočný dátum prvého zdrav.poistenia v ČR, takže vydokladuješ zdrav. poistenie v ČR.
- daj všetko teraz do poriadku, lebo problém sa nevyparí, skôr časom bude drahší
- koľko to bude stáť? ak budeš mať šťastie a budeš to riešiť okamžite, tak, max. 1000 eur, ale rieš to. Nadávanie na legislatívu ti nepomôže, len sa ti možno uľaví.
mzdarka renca
25.11.15,18:28
ešte doplním, že každá evidencia na úrade práce sa posudzuje samostatne.
avalik
25.11.15,19:18
misoft, nezavadzaj a citaj zakon, UPSVaR nemoze dat uchadzacovi o zamestnanie pokutu.

A ked pridavas zakon tak by mohol byt v zneni z obdobia ku ktoremu sa vztahuje otazka pripadne aktualne znenie ... ten co si pridal ty bol uz zmeneny 20 novelami.

Takze zadavatelke hrozi pokuta len z UZDS + par eur nahrada zo ZP ... celkovo max 335 eur.
avalik
25.11.15,19:38
Ivana Ziakova, ukludni sa ... RZZP vykonava podla zakona zdravotna poistovna, ... co je na tom, zlozite oznamit poistovni zanik ZP v lehote 8 dni? ... mas problem v dnesnej dobe googlit, telefonovat, pisat listy, emaily na prislusne institucie? ... ze 15 rokov si necerpala zdravotnu starostlivost? Tvoj problem ... mas narok na preventivne prehliadky - ani tie si necerpala? ... a kolko predpokladas do buducnosti, ze nebudes potrebovat zdravotnu starostlivost ... teda sa mozu zavriet ambulancie, nemocnice, zachranky - lebo ty ich momentalne nepotrebujes a nechces platit? Az ked budes chora, stane sa ti uraz az potom ich budes aktivovat? Potom zacnu vybavovat ambulancie a nemocnice liekmi, pristrojmi, personalom, prenajmy priestorov a pod.? ... je to zlozity system - ak ale mas ty vymysleny lepsi system, tak zdvihni rit a urob nieco pre to, aby fungoval, nadavanim na vypalnictvo na fore, kde si poziadala o radu to nedosiahnes. To, ze si si ty nezistila potrebne informacie pred zaciatkom prace mimo SK, je tvoj problem, nie nas a svoje frustracie si liec niekde inde.
Ivana Žiakova
25.11.15,20:57
Karakul naco vsetko mam protinazor?! Protinazor som mala / mam len na misofta. Ktory ma neustale odkazoval na google, kde samozrejme sa nedalo a neda najst odpoved na moj problem. Respektive da, ale len ciastocne, aj to len ak totalne prizmurim oci. Ked to misoft zistil, ze na jeho slavnom vsemohucom googli nie je odpoved na moj problem, tak tu misoft dal link na temy co neriesia moj problem a niektore su uplne od veci. Ked zistil, ze mam pravdu, ze na tych linkoch sa neriesi moj problem, zase linky ktore neriesili moj problem, naco ho upozornila aj avalik. Jedine kto tu pisal k veci, tak avalik, mzdarka renca a chobot.
Ivana Žiakova
25.11.15,21:07
Ani preventivne prehliadky. Ked budem mat 300 tisic na pravnikov, nie je problem. Treba tu zaviest dobrovolni system ako v USA a ciastocne Francuzku a niektorych krajinach EU a Europy. Medzinarodne dohovory o ludskych pravach a aj slovenska ustava hovoria jasne, nikto ma do nicoho nesmie nutit bez mojho vedomia. V krajinach kde je dobrovolni alebo ciastocne dobrovolni system tie sanitky funguju aj ambulancie. Ano ked sa prejde na dobrovolni system, nemocnice sa budu musiet snazit, aby mali financie, teraz ked im daju peniaze bez snahy, nesnazia sa a vytvaraju len dlhy. Na emailoch nie je nic zlozite, ale ked som pred 1 a pol rokom riesila tiez tychto vypalnikou, na email mi nikto, nikdy neodpisal. Cez telefon sa tiez nic neda riesit, vlastna skusenost spred 1 a pol roka. Ja sa kvoli ZP nebudem trebat 700 km domov, kedze vsetko sa u nich da riesit, ked chce doriesit len osobne.
Ivana Žiakova
25.11.15,21:15
Takze najlepsie pristupit na navrh byvaleho zamestnavatela, ktory nema problem zmluvu, vypoved a zapocet upravit tak, aby s nej bola jasne, ze som bola u neho zamestnana od 6. Oktobra az 12. Decembra 2014 Ako sa natahovat pol roka s UP, papierovacky vybavovat atd. Aj tak to nikto nezistuje, na to su prilis pohodlny a systemy v ramci EU nie su prepojene. Kamarat takto vydokladoval 4 mesacne obdobie, ked nebol nikde evidovany a jeho sesternica v AT zijuca a podnikajuca mu spravila akoze pracovnu zmluvu na tie 4 mesiace. Vyplanici v ZP krochkali blahom, ze maju vydokladovane obdobie a on spokojny, ze nemusi doplacat 4 mesiace. 5 rokov a nikto na to neprisiel a ani nepride.
arizona
25.11.15,21:24
A preco to riesis na Porade? Tu nevyriesis nic,len melies prazdnu slamu...obrat sa so svojimi navhmi na tych,ktori maji pravomoc nieco v nasich zakonoch menit...
Chobot
27.11.15,09:48
Keby som mal 500.000 EUR, tak neriešim ani zamestnanie ani dôchodok...

To len na margo tvojich infantilných názorov a vyhlásení.