chelsea87
25.11.15,08:30
Ahojte, potrebovala by som poradiť. S takouto špecifikou situáciou som sa tu na porade nestretla, alebo som ju len nenašla.
Vo firme som pracovala 8 rokov na zmluvu počas zastupovania MD a následnej RD (doslovné znenie zmluvy). Táto kolegyňa, ktorú som zastupovala, sa teraz vracia a čerpá dovolenku už z pracovného pomeru. Ako je to s mojou zmluvou? Tým, že ju zastupujem aj keď ukončila RD, tak by som mala už mať zmluvu na neurčito? Podľa mňa áno, lebo plánovali si ma tu nechať, avšak situácia sa vyvinula tak, že si mám ja sama podať výpoveď. Nič zlé som neurobila, len som odmietla jednu robotu a som si vedomá toho, že proste odídem. Mám v tomto prípade nárok na odstupné? Pracovala som tu na riadnu pracovnú zmluvu počas zastupovania a potom sa zmluva zmenila na zmluvu na neurčito. Podľa mňa by som nárok na odstupné mala mať. Sama si výpoveď dať nechcem, lebo to by som ten nárok nemala určite. A keby som bola ešte stále zamestnaná na zmluvu počas zastupovania, tak by s tým nerobili také obštrukcie a jednoducho by pracovná zmluva vypršala sama. A ešte mi hovorili, že keď si nepožiadam sama o výpoveď, tak mi nevyplatia 13. plat ani odmeny, lebo na to nebudem mať nárok. To si už musím preštudovať kolektívnu zmluvu. Prosím poraďte mi niekto ako to teraz je. Lebo na tú zmluvu na dobu neurčitú by som mala pracovať možno mesiac a pol.
ivka70
25.11.15,07:39
Ak pani uz nastupila spat do prace a cerpa dovolenku, tvoje zastupovanie sa skoncilo prvym dnom jej dovolenky a ak ti zamestnavatel nadalej prideloval pracu, tvoja pracovna zmluva presla na dobu neurcitu zo zakona.

Cize tvoja zmluva je na dobu neurcitu a nemas dovod davat si vypoved.
Ak ti ju zamestnavatel chce dat, nech ti ju da, kvoli zruseniu pracovneho miesta - s narokom na vypovednu dobu a odstupne.

Zamestnavatel zjavne urobil chybu, ze ti PP neukoncil a snazi sa z toho "vykorculovat" natlakom na to, aby si dala vypoved..

Ci su vymahatelne naroky na 13.plat a odmeny, to si naozaj msis precitat v internych predpisoch.
Vo vseobecnosti su to nenarokovatelne veci, ale ak to mate definovane ako narok za splnenie niecoho, co splnas, dalo by sa aj to vysudit.
chelsea87
25.11.15,07:49
super, takto nejako to chápem i ja. Ďakujem za pomoc... Bála som sa, že by mohli argumentovať s tým, že na neurčito pracujem len v podstate mesiac. Ale odrobených mám teda 8 rokov.
ivka70
25.11.15,07:56
To je uplne jedno, ze len posledny mesiac mas zmluvu zo zakona na dobu neurcitu. Pre narok na odstupne aj pre vypocet dlzky vypovednej doby pri vypovedi danej zamestnavatelom sa posudzuje cela dlzka trvania PP.
chelsea87
25.11.15,07:57
A ešte by som sa chcela spýtať na tú výpovednú lehotu. Ak sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru k 1,1. resp. 31.12.2015, tak by mi mali výpovednú dohodu preplatiť? v tomto sa už úplne strácam. Mne to vyhovuje, že už od januára tu nebudem.
ivka70
25.11.15,08:04
Ak podpises dohodu bez udania dovodu, nemas narok ani na ziadnu VD ci jej preplatenie ani na odstupne.
Ak podpisete dohodu o skonceni PP z dovodu zrusenia pracovneho miesta, vtedy je narok len na odstupne, ktore je v inej vyske ako odstupne pri vypovedi z dovodu zrusenia pracovneho miesta.
chelsea87
25.11.15,08:08
Takže jednoznačne je pre mňa asi lepšie, nech mi oni dajú výpoveď podľa §63 ods.1 pís. b) a nie podľa §60 s udaním príčiny... Je tak?