veronika2504
25.11.15,10:30
Ukončila som pracovný pomer dohodou k 11.9.2015 (Podmienku 270 dní mám splnenú). Začiatkom októbra som zistila, že som tehotná. PM som mala 31.8.2015. Termín mi vychádza na 5.6.2016. Vzťahuje sa aj na mňa ochranná lehota alebo nie? Ráta sa otehotnenie podľa veku plodu alebo podľa ovulácie? Čo budem musieť zaniesť na sociálnu poisťovňu, keď by som chcela ísť na PN? Mám vôbec nárok?
ivka70
25.11.15,09:39
Ochranna doba po skonceni zamestnania tehotnej je 8 mesiacov.
Nech ratam ako ratam, tvoj termin porodu je viac ako 8 mesiacov od skoncenia zamestnania.

Ale narok na materske 6 tyzdnov pred porodom by si mala mat, ten spada do ochrannej 8 mesacnej doby, s tou PN neviem:

Dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote

Na narok a sposob pocitania sa skus informovat na Informacno-poradenskom centre Socialnej poistovne.
http://www.socpoist.sk/
veronika2504
25.11.15,09:49
podľa tohto zo soc. poisť:

dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

čiže nárok na materskú mi musí vzniknúť v ochrannej lehote a na materskú sa ide 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, čo by v mojom prípade bolo 25.4.2016 - ochranná doba mi teda plynie do 11.5.2016 alebo sa mýlilm?
ivka70
25.11.15,09:53
Ved presne to som ti napisala .....
veronika2504
25.11.15,09:54
aha prepac nevsimla som si to :-)
ivka70
25.11.15,09:56
Tu PN si zisti ,asi by mali platit rovnake podmienky, a k standardnej PN prikladas aj potvrdenie o termine porodu od gynekologa ... ale na to by som sa informovala priamo v SP
brčko
25.11.15,21:21
Či budeš mať nárok na nemocnské a matesrké záleží od gynekologa. Ak ten ti písomne potvrdí, že si tehotná a aj si tehotná bola 11.9.2015, teda v posledný den trvania prac.pomeru/nem.poistenia (predpokladám prac.pomer neskončil počas prerušenia poistenia, napr. posledným dnom rodič.dovolenky). Toto potvrdenie budeš potrebovať predpokladám aj k žiadosti o mateské (ak nezoberú, že ho už raz máš pri pn). Už som počula o prípade, že takto lekár dal potvrdenie, lebo vlastne tehotenstvo sa ráta od prvého dna PM.