nepravnik
25.11.15,09:39
Som spolumajiteľom ideálnej 1/2 bytu. Druhý spolumajiteľ ( môj mladší syn, ďalej len MS) sa rozhodol a daroval svoj spolupodiel staršiemu bratovi ( môjmu staršiemu synovi, ďalej len SS), ktorý tam aj sám býva a má tam trvalý pobyt. Návrh na vklad podali predvčerom a pokiaľ sa nič nestane tak by mal kataster vklad do tridsať dní povoliť. SS však má na krku niekoľko exekúcií, nevie ani v akej výške ( asi viac ako 2000,-EUR) a a či sú to všetky. Poštu nepreberá a bohužiaľ so mnou obaja synovia nekomunikujú.( Prosím neriešme tu vzťahy)
1. Ak sa stane SS spolumajiteľom nehnuteľnosti ako sa to dozvie exekútor?
2. Tým, že v exekúcii je všeobecne prikázané dať súpis majetku a zákaz s ním manipulovať, malo by to platiť aj na súčasne nadobudnutý majetok? ja si myslím, že áno, veď by sa asi dopustil krátenia možnosti uspokojenia veriteľov. nemýlim sa?
3. Ak teda niektorí s exekútorov dá záložné právo na nehnuteľnosť, tak potom ju bude chcieť speňažiť, teda predať v exekúcii. Exekútor môže blokovať a predať iba jeho podiel? Ak ja však nemám peniaze a ani nechcem odkupovať podiel od SS a ani za neho vyplácať exekúcie, dá sa vôbec predať a kto kúpi taký podiel, a ešte sa ten SS nebude chcieť vysťahovať?
4. ak sa podiel nepredá na prvý krát v nejakej dražbe, ide to do ďalšej a za akú cenu. Musí exekútor každú novú ponuku posielať mne ako spoluvlastníkovi na uplatnenie si predkupného práva?
ivka70
25.11.15,08:48
Preco to vlastne tvoji synovia takto urobili?
Ved na podiel MS by exekutor siahnut nemohol.

1. z katastra
2. ano, aj na novonadobudnuty
3. ano, len jeho podiel, mozno sa kupec najde a mozno bude exekutor len cakat, posiel SS bude na katastri blokovany
4. to ti nepoviem, ale myslim, ze nemusi
Ty sa mozes pred zaciatkom drazby prihlasit a polovicu bytu odkupit - uplatnit si tak predkupne pravoi, ak sa neprihlasis, tak sa normalne drazi.
misoft
25.11.15,08:52
1) Exekútor zisťuje všetky relevantné skutočnosti. Teda sa pozrie i na kataster.
2) Malo by to platiť i na novo nadobudnutý majetok. Exekútor ide po každom majetku - či už starom, alebo novom (ak sa o tom dozvie).
3) Blokuje jeho podiel, lenže tomu druhému to nepomôže, že ho nemá blokovaný (podiel) na nehnuteľnosti - nik predsa nekúpi 1/2 bytu s vedomím, že spoluvlastník má na svojom podieli uvalenú exekúciu. Riešenie je informovať sa u exe.... a zatiahnuť tento dlh za neho s tým, že dlžník potom ako protihodnotu prepíše svoj podiel na toho, kto to za neho zatiahol (teda spoluvlastník). A byt bude bez exekúcie a v 1/1 na jednu osobu.
nepravnik
25.11.15,09:22
Som uveličený, ako rýchlo a výstižne ste mi obaja odpovedali, ďakujem, ďakujem, ďakujem .....
Myslím, že zatiaľ mi to stačí a pokúsim sa o nejaké riešenie.
Odpoveď prečo to moji synovia tak robia- neviem, nechápem, ale viete aký je život, za dobrotu na žebrotu, ale to už neriešme.
Ešte raz Ďa k u j e m !