Nikkie19
25.11.15,12:34
Dobrý deň,

všimla som si, že tu prispievajú čatokrát kompetentné osoby a preto by som sa ich Vás chcela opýtať na náš problém so starším modelom plynového prietokového ohrievača Junkers. Do bytu sme sa nasťahovali cca pred pol rokom a prietokáč fungoval až doteraz bez problémov- super tlak vody, ktorá bola aj dostatočne horúca. Približne mesiac dozadu začal štrajkovať a to takým spôsobom, že síce tlak aj teplota ostala ale keď sa niekto dlhšie sprchuje (vodu počas sprchovania nevypíname) jednoducho začne tiecť studená voda, musíme ju vypnúť, chvíľu počkať a opäť pustiť. Počas dlhšieho sprchovania sa to vie aj 3x zopakovať. Prosím poraďte. Ďakujem
sosak
25.11.15,12:35
Čo spôsobujú usadeniny vodného kameňa?

Pri ohrevu vody nad 50°C dochádza na teplovodných plochách k tepelnej chemickej reakcii, pri ktorej dochádza k vylučovaniu vápnika a horčíka a tvorbe pevných inkrustov.
Tieto inkrusty majú celú radu negatívnych dopadov:
- zhoršujú prenos tepla na teplo nosné médium a zvyšujú spotrebu energie- znižujú prietok média ÚT, TUV a tým predlžujú dobu ohrevu
- nánosy znižujú objem ohrievačov a tým aj ich kapacitu
- výrazné nánosy môžu viesť svojou váhou k poškodeniu konštrukčnej časti ohrievačov vody a kotla
- uvoľnené inkrusty zanášajú systémy
Popísané javy zhoršujú funkčnosť a účinnosť systému na ohrievanie a výrobu teplej vody a výrazne zvyšujú náklady na prevádzku a opravy týchto spotrebičov.
http://www.vodotech.sk/rady-a-navody/kamix-prostriedok-na-odstranenie-usadenin-vodneho-kamena
Odstrániť vodný kameň z výmenníku prietokového ohrievača vody a znížiť nastavenú teplotu na menej ako 50 st. celzia.
Nikkie19
25.11.15,13:13
A môže to spôsobovať aj niečo iné? Prostriedok určite vyskúšam, viete mi aj poradiť ako ho aplikovať?
sosak
25.11.15,13:25
Poradím, že je najlepšie osloviť v tomto určite servis, pretože sa musia demontovať prívody vody a napustiť výmenník prostriedkom na odstránenia vodného kameňa.
Áno, môže problém spôsobovať aj niečo iné, ale je málo informácii o prietokovom ohrievači, nestačí, že je starší Junkers.
Doplním : Ak je na prívode vody namontovaný filter, tak ho treba vyčistiť. Môže ísť aj o bezpečnostné opatrenie, kedy snímač spalín detekuje únik mimo plynový prietokový ohrievač a jednoducho uzavrie prívod plynu do spotrebiča. Tu treba určite volať servisného technika.