keithcooke
25.11.15,21:49
Chcem sa opytat ma ustna dohoda nejaku vahu pri podmienkach pri predaji a kupe nehnutelnosti? Ak tam boli aj neutralny svedkovia?
buchač
25.11.15,20:58
Aj ústna dohoda je dohoda.
Aj takúto JE MOŽNÉ vymôcť...
https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/197-ustna-dohoda

...no na Slovensku je to skôr nemožné, nakoľko niekedy aj tie papierové sú len ten zdrap toaleťáku.
keithcooke
25.11.15,20:59
Ustna dohoda. Prosim chcem sa opytat ma aj ustna dohoda pred svedkami nejaku vahu na sude? Ide o to ze dohoda bola robena s rodinnym prislusnikom pred svedkami len dotycny sa distancuje urcitych veci ktore neboli ustne dohodnute. Komkretne ide o kolaudaciu rod domu. Dotycna ma stavbu zkolaudovat a ja som buduci kupec. Ale naklady spojene s kolaudaciu som dotlaceny platit ja. Inak mi stavbu nepreda. Resp. sa mi vyhraza ze ma vyhody. Mam tu trvaly pobyt. Aj svoje pozemky. Stavba bola postavena na mojom pozemku preto stavbu aj vyuzivam ale dohodli sme sa ze ju odkupim. Medzi nami nebolo dohodnute kto bude platit naklady spojene s kolaudaciou. Ako argument som dostal ze nevedela co to bude stat a stale vravy ze ved to bude moj dom... Prosim o radu.
arizona
25.11.15,21:14
nevytvaraj temy duplicitne! temy som ti zlucila dohromady
kukučka
25.11.15,21:15
Kolaudáciu vybavuje a platí vlastník stavby a stavebného povolenia, nie cudzí človek. Ako môžeš kolaudovať niečo, čo ti nepatrí? Ak ti ten dom zato stojí a chceš mať pokoj, môžeš jej to zaplatiť. Ten dom bude prázdny, alebo tam to príbuzenstvo ostane? Dobre si to rozmysli.
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.11.15,04:23
Pri nehnuteľnostiach sa vyžaduje uzatvorenie zmluvy v písomnej forme.

CIMOM TN - Miloš Mičega
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.11.15,04:30
Nič v zlom, ale aké náklady sú spojené s kolaudáciou stavby? Podľa mňa je to len náklad na geometrický plán (cca 220 €), správny poplatok na stavebnom úrade (35 €) a možno nejaké občerstvenie :) (20 €).
Nepočítam revízne správy elektro a možno bleskozvodu.

Pri cene nehnuteľnosti (predpokladám aspoň viac ako 60 tis. €, je to cca 0,6 %.

CIMOM TN - Miloš Mičega
misoft
26.11.15,06:15
I ústna dohoda je dohoda, je rovnocenná písomnej. Ovšem: pri písomnej to máš všetko na papieri (takže ukážem a dokážem), kým pri ústnej, pokiaľ nemáš svedkov prítomných pri dohode, je to tvrdenie slova proti slovu. Pokiaľ teda máš svedkov tej ústnej dohody, použiješ ich pri súde ako argument vo svoj prospech (ovšem tí svedkovia musia potvrdiť tú dohodu).
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.11.15,09:38
Pri nehnuteľnostiach musí byť kúpna zmluva v písomnej forme. Čo predložíte do katastra?
Napr. :
http://www.onlinezmluvy.sk/o_zmluvach1.php?stranka=zmluva4&zmluva4=o_kupnej_zmluve

CIMOM TN - Miloš Mičega
kukučka
26.11.15,09:54
Duški veď hej, u normálnych čestných ľudí dané slovo platí. Ale súdiť sa pred kúpou? Rozmysli si a nepredá...
keithcooke
26.11.15,21:57
Moja teta tam nebyva byva inde. Ja uz stavbu vyuzivam pretoze nemam ani momentalne inu moznost a mam tu trvaly pobyt na tejto adrese. Kupujem to za dobru cenu nejakych 20 000eur nie je to velky dom ju to stalo nejakych 25 000eur. Len robili to A JE TO majtri vsetko co sa dalo aj co sa nedalo pokazili. Do stavby bude este treba vlozit. Ale byvat sa tu da. Byvam tu ja manzelka a nas syn.
keithcooke
26.11.15,22:01
Viem moze cuknut ale v ustnej dohode bolo ze ja darujem pozmok " ktory som si ja zabezpecil " kupov a zakreslenim geodetom ... ten pozemok ani neexistoval. Ona ppstavila ciernu stavbu na mojom pozemku bez dovolenia a povolenia. A chcela za to peniaze. Dar si mozem vysudit spät. Pretoze ma vydiera. Aj moju rodinu teda aj svoju mojich starych rodicov.
keithcooke
26.11.15,22:09
Mame zmluvu medzi sebou v pisomnej forme kupnu resp.zmluvu o buducej kupnej zmluve. Ale urcite podmienky sme riesili ustne a mne bolo pred svedkami povedane ze zaplatim len sumu stavby. A tetka ma vydiera lebo koli kolaudaci nastali problemy bolo treba rev.spravy na elektriku na kotol dorobenie bleskozvodu plus rev.sprava. teraz riesim dymovod na kotol. Vsetko som vybavoval a platil ja. Argument od tety ? To bude tvoj dom to je pre vasu bezpecnost to mas stale lacne .... preto ma to stve.
misoft
27.11.15,06:19
Keď tlačí ona, začni i ty! Len jej odkáž, že ty kľudne môžeš odstúpiť od zmluvy, ale aj môžeš označiť jej barák na stavebnom úrade ako čiernu stavbu a budeš žiadať buď jej legalizáciu, alebo zbúranie. A zároveň jej vyčísli nájomné za pozemok, ktorý obsadila svojou čiernou stavbou. Je to síce divoké, ale možno ona ucukne s tou požiadavkou, aby si ty platil kolaudáciu.
Ale ty tlač na to, že čiernu stavbu nebudeš kupovať, nech ju ONA legalizuje, inak - buldozér....
sito
27.11.15,15:10
Pýtaš sa na tú daaavnu púťovú atrakciu? Mačka vo vreci?
buchač
27.11.15,16:37
Hehehe....

Hodnotiteľovi "nevhodného" prajem na Viavoce taký malý darček.
Bodaj sa stretol na súde s nejakou protistranou, mával zmluvou na všetky možné strany...pred obhájcom, pred sudcom, pred exekútorom...

Potom si môže so svojou zmluvou po nejakom čase...napríklad o rok, po Štedrej večeri s ňou utrieť riť...ale bacha na papier, je ostrý, urobí ďalšiu drážku na riti...aby tie hovná mohli lepšie ísť von.