mathes77
25.11.15,22:52
Dobrý deň, už dva roky mám zdravotné problémy reumatického charakteru kvoli ktorým som musel dať v septembri tohto roka výpoveď. Vôbec sa mi to nezlepšuje a doktor mi povedal že sa mám dať na pn-ku a po roku by som mal mať nárok na invalidný dôchodok. Teraz som ale na úrade práce a žiadne peniaze by mi asi nechodili počas PN. Chcel by som sa opýtať či allianz alebo iné poisťovne majú nárok vidieť moju zdravotnú kartu. Chcel by som sa dať poistiť v prípade invalidity aby som mohol normálne žiť a mať príjem. Neviete mi niekto poradiť ako mám postupovať???
buchač
25.11.15,22:13
Len v krátkosti, jednoducho a hlavne jasne znie odpoveď na otázku.

NIE !

Respektíve inak povedané, nie je to také, ako si asi predstavuješ. Že jeden deň sa poistíš a do mesiaca si uplatňuješ invaliditu...a hlavne, ako spomínaš, dlhodobé zdravotné problémy.

Ide ajo to, že pri uzatváraní poistky si POVINNÝ uviesť svoj zdravotný stav. Ak budeš zavádzať, tak proste smola.

Moja skúsenosť vraví, že som sa onehdá chcel poistiť, no po uvedení všetkých informácií mi bola poistka proste zamietnutá...
Katy a R
25.11.15,22:20
každá komerčná poisťovňa má dané - že za akých podmienok uzatváraš poistenie a v akých prípadoch vypláca plnenie - a tiež ty by si mala uviesť pravdivé údaje o svojom zdravotnom stave. Takisto uvádzaš aj kto je tvoj lekár, kde je tvoja zdravotná dokumentácia - môžu si ju vyžiadať , prípadne musíš rovno doložiť pri žiadosti o plnenie .. to už môže byť rôzne pre jednotlivé typy (produkty) poistení. treba konkrétne pozrieť pravidlá (ZD a VPP)... napr pre choroby zvyknú byť dlhšie ochranné lehoty..

a prečo sa vlastne nepoistíš v SP - aby si mohla dostať nemocenské zo SP (ak teda ten zdr. stav je na "vypísanie" ? (viď zák o SP)
Dáša_
26.11.15,04:03
Nie je pravda, že na invalidný dôchodok je nárok iba po ročnej PN. Invalidný dôchodok sa posudzuje podľa diagnózy a nie podľa PN. Treba pozrieť prílohu zákona, kde su dg a porovnať s papiermi od lekárov https://www.registerchranenychdielni.sk/wp-content/uploads/Percentu%C3%A1lna-miera-poklesu-z%C3%A1robkovej-%C4%8Dinnosti.pdf (https://www.registerchranenychdielni.sk/wp-content/uploads/Percentu%C3%A1lna-miera-poklesu-z%C3%A1robkovej-%C4%8Dinnosti.pdf)
misoft
26.11.15,06:27
Potvrdzujem! Tiež som sa dávnejšie chcel pripoistiť a poistovňa vyhrabala zdrav. záznam, kde som mal zdravotné problémy spred 10-tich rokov ..... a zamietla!
ladynika
26.11.15,16:27
Ja by som ešte rada doplnila, že vôbec nemusíš byť na PN rok, ja som si napríklad podávala žiadosť hneď po potvrdení diagnózy.
A po roku PN (ako píšeš) ti vôbec nevzniká automaticky nárok na ID. Musí ťa posúdiť posudkový lekár podľa nálezov.
Neviem aké máš ochorenie, ale v prípade napr. samotnej reumat. artritídy sa posudzuje stav, aktivita ochorenia, reakcia na liečbu, rozsah poškodenia zasiahnutých kĺbov, počet zasiahnutých kĺbov...
Mohol by si napísať akú máš konkrétnu diagnózu...
razden
29.11.15,21:06
Pri poistení invalidity z choroby je spravidla stanovená čakacia doba (Allianz SP - 2 roky) počas ktorej musíte byť zdravý. Vo Vašom prípade nie je možné dojednať poistenie na toto riziko. Neoddeliteľnou časťou zmluvy je vyhlásenie o zdravotnom stave, ktoré musí byť pravdivé.