elikovic
26.11.15,17:40
Dcéra môjho partnera žije s nami v spoločnej domácnosti, nemá žiadne povinnosti, okrem učenia, prípravy na vyučovanie. Keďže jej otec pracuje na smeny, často sa stáva, že aj tú prípravu neurobí, bohužiaľ mňa nerešpektuje. Chceli by sme jej navrhnúť určitý systém, zaradiť jej do života aj nejaké povinnosti, vedel by mi niekto poradiť? Ďakujem!
Terezia13
26.11.15,16:44
najprv by si s ňou mal pohovoriť otec, ale vzťah sa nedá vynútiť, na to treba veľa trpezlivosti a veľa času. Tu ani tak neide o to, čo by mala vedieť, ale naučiť sa žiť v spoločnej domácnosti a začať rešpektovať, že otec má priateľku a ona je členom tejto domácnosti. Určite už môže aj sama vyniesť smeti, bez toho, aby jej to niekto prikázal, mala by sa zapájať aj do upratovania, aj varenia. Najprv by jej to mal vysvetliť otec, on najlepšie by mal vedieť, akým spôsobom sa o tom dá s ňou hovoriť.
lujza.j
26.11.15,16:50
ako dlho žijete spolu...
Dáša_
26.11.15,17:06
mám rovnako starého syna - takže na začiatok by sa mala postarať o svoju izbu. Také samozrejmosti ako prádlo do koša. ke´d nie je prádlo v koši, tak sa neperie :D
K tomu patrí aj vysávanie.
Náš junior v pohode zvládne očistiť zemiaky, zrejme by zvládol aj zeleninu. Niektorí jeho spolužiaci aj čo to uvaria.
korela
26.11.15,17:10
Po celý čas žila iba s otcom?
buchač
26.11.15,17:13
Ktoré domáce práce by malo vedieť urobiť 15-ročné dievča?
Všetky...VŠETKY !!!


Dcéra môjho partnera žije s nami v spoločnej domácnosti, nemá žiadne povinnosti, okrem učenia, prípravy na vyučovanie. Keďže jej otec pracuje na smeny, často sa stáva, že aj tú prípravu neurobí, bohužiaľ mňa nerešpektuje. Chceli by sme jej navrhnúť určitý systém, zaradiť jej do života aj nejaké povinnosti, vedel by mi niekto poradiť? Ďakujem!

Príprava na učenie nie je práca, je to jej povinnosť.
Systém je fajn...už len prísť na to, že aký bude platiť na mladú.
Môj systém na moje dievky platil...a platí aj na vnučku.
korela
26.11.15,17:19
mimotemyNedávno som tu práve písala, že každý piatok sme upratali za hodinu celý byt spolu - syn druhák na sucho, dcéra staršia na mokro, ja som povysávala. Rýchlo a dobre, nikoho to neobťažovalo. Nikdy som po nikom nezbierala žiadnu bielizeň, ponožky a ani nič ostatné. Syn je čistotný na pohľadanie.
.
Prípad. Tatko u ŠTB. Jediné dieťa, dcéra, začala po škole kradnúť blbinky v drogériách a potravinách. Trapas.
Tak ju zamestnali. Ráno jej nechala mama na stole otvorenú kuchársku knihu s daným receptom a peniaze na nákup. Vtedy mala desať rokov. Učila sa práveže veľmi dobre. Nuda. Prišli z práce, obed doma navarený. Po 89 začala pracovať v reštaurácii, ekonómka, neviem, či nie vo svojej.
kopretinka
26.11.15,19:47
všetky
lapejko
26.11.15,20:25
Inšpiračník
Čo teda deti môžu podľa veku? Ponúkame zozbieraný inšpiračník domácich prác od mám, ktoré to majú vyskúšané v praxi.
Deti do 4 rokov
Od 4-5 rokov

zvesiť prádlo zo sušiaka
podávať veci z umývačky na upratanie
vyložiť práčku, pomoc pri vešaní (podávať prádlo a štipce)
rozložiť poháre na stôl (plastové)
priniesť/odniesť/podať veci
upratať si hračky


utierať prach (najmä vo svojej izbe)
umývať riad
krájať ovocie a zeleninu
príprava surovín na pečenie (vrátane rozbitia vajíčka)
prezliekať posteľnú bielizeň
vešať prádlo (na sušiak)
žehliť pod dozorom (uteráky, utierky, vreckovky,...)
vytriediť a spárovať ponožky
miešať pri dohľade jedlo pri varení
upratať si hračky
uložiť príbor do príborníka
vyložiť nákup na miesto
spratať umytý nerozbitný riad na miesto
umyť schody, umyť dvere
umyť chladničku zvonku
zametať lokálne havárie

Deti do 6-7 rokov

vysávať
utrieť stôl a stoličky
umyť dvere
utrieť prach
nakladať/vykladať umývačku riadu
vynášať smeti
napísať zoznam vecí, ktoré treba nakúpiť
postarať sa o domáce zvieratko
nachystať na stôl taniere, príbory
pripraviť nápoj
rozmixovať /pripraviť nátierku
spratať zo stola po jedle
ponosiť drevo
pomoc pri zbere úrody v záhrade
polievať záhradu

Vek 8-10 rokov:
Vek 11 a viac:
- naložiť, vyložiť umývačku riadu
- upratať stôl po jedle
- prestrieť na stôl
- vysávať, umyť dlážku
- utrieť prach
- kosiť trávnik (elektrickou kosačkou)
- polievať kvety a záhradu
- starostlivosť o domáce zvieratko
- vyniesť smeti (v dome aj separovať)
- skladať prádlo zo sušiaka
- povešať prádlo
- miešať cesto na koláč
- nachystať raňajky (vrátane čaju a kávy)
- postrážiť mladších súrodencov
- vybaviť menší nákup
- umyť kúpelňu
- skladať prádlo a odložiť do skríň
- rýľovať, kopať, hrabať
- vynášať odpad zo záhrady na fúriku
- pomoc s úlohami mladším súrodencom
- čítať knižky mladším súrodencom
- upratať predsieň/vchod do domu
- upratať/umyť topánky
- upratať čiapky, rukavice, šatky
- poliať kvety
- uvariť jednoduché jedlo (cestoviny)
- všetko to, čo predtým
- pomoc pri oprave auta a PC
- zodpovednosť za vyvetranie a zamykanie bytu (keď ide posledný)
- umyť podlahy
- samostatná príprava jednoduchého jedla
- žehlenie
- umyť sporák
- umyť kuchynskú linku
- umyť okná
- full servis a zodpovednosť za jednu oblasť (kuchyňa, kúpelka, záhrada...)
buchač
26.11.15,20:44
To si kde vyhrabal ???

Poniektoré body určitej vekovej kategórie sú aj na mňa až príliš slušne povedané sci-fi...keby som mal použiť neslušnejší výraz, tak z tých najmiernejších by sa hodil - hovadina...
Anika61
26.11.15,22:28
15 ročné dievča už dávno malo mať ''určitý systém''a aj povinnosti.A ak ste sa teraz rozhodli zaviesť nejaký systém tak musíte rátať s tým,že dievča je práve v takom veku,že bude odmietať všetko čo jej navrhnete alebo prikážete.Je vo veku keď každý tínedžer rebeluje''...a to aj pri vlastných rodičoch.Zo začiatku by ste ju mohli zapojiť do bežných prác v domácnosti napr.pri varení ju požiadať aby očistila zemiaky,zeleninu...aby vyniesla kôš a pritom ju pochváliť,že ste rada a že je šikovná...a že vám veľmi pomohla.
Dáša_
27.11.15,05:16
chodíme na kurz výchovy pre rodičov puberťákov. Okrem iného bolo povedané - na jednu kritiku musíte dať 5 pochvál. Ja viem, niekedy je to veľmi ťažké.
Ale ako tam diskutujeme s ostatnými rodičmi, tak veľmi veľa cíti ako krivdu dodnes, že ich rodičia nechválili, že sa všetko bralo ako samozrejmosť, čo urobia. Tak nerobte rovnaku chybu