padre9
26.11.15,18:34
Mám dcéru, ktorú v roku 2001 súd počas rozvodu zveril do starostlivosti matky a zaviazal ma vtedy platiť výživné 1900,-Sk/mesačne. Neskôr na návrh matky súd túto sumu zvýšil na 2500,-Sk. Exmanželka sa znovu vydala a následne po narodení dieťaťa (postihnutého) ma chcela dať znova na súd na zvýšenie výživného, lebo to s financiami jej rodina vraj nevládze a mne medzitým v práci zdvihli plat. Po ústnej dohode som nakoniec pristal na sume 100,-euro. Za pár rokov ovdovela a ostala ako vdova s maloletým ľahko postihnutým synom a mojou dospievajúcou dcérou sama. Napriek priznanému vdovskému, sirotskému a svojmu platu sa znova dožadovala zvýšenia výživného. Po porade s právnikom, som pochopil, že oproti vdove s dvomi deťmi by som na súde mal ťažkú pozíciu a pristal som v ústnej dohode na platení výživného 150,-eur mesačne. Po ukončení strednej školy dcéra mala už 19 rokov a odišla študovať do cudziny. Samozrejme som výživné začal zasielať na účet jej. Dcéra však po prvom semestri prerušila štúdium a zamestnala sa. Žije v ČR s partnerom a kúpila si tam i byt. Pracuje už skoro rok v subdodavateľskej firme automobilky a jej plat je cca 12.000,- Kč, čo jej s partnerom stačí na slušné živobytie. S dcérou mám veľmi korektný a slušný vzťah. Skoro denne si skypujeme a hoci už rok neštuduje a pracuje, ešte stále jej mesačne posielam výživné tých 150,-euro, aby mala lepší štart do života. Problém je že som medzitým bol nútený zo zdravotných dôvodov odísť pred dvomi rokmi z dobre platenej práce a uvedené výživné predstavuje skoro 1/3 zo sumy môjho terajšieho príjmu (hodne mi pomáha partnerka s ktorou žijem). I dcéra si je vedomá, že už to tak nejde a je vyrozumená, že to bude musieť skončiť. Dohodli sme sa do 2/2016.
Otázka znie:
Ako sa správne a hlavne právne dá zastaviť platenie výživného ?
Je pravdou, že zastaviť platenie výživného môže zase len súd (teda kto ho platiť uložil) ?
Akú sumu výživného uviesť v prípadných právnych dokumentov, tú ktorú naposledy určil súd, alebo tú terajšiu (vraj aj ústna dohoda je záväzná dohoda) ?
Dá sa prípadné pojednávanie ohľadne zastavenia výživného viesť bez prítomnosti dcéry napr. overením prehlásením alebo v zastúpení rodinného príslušníka ? (Je vzdialená skoro 800 km a tak je cestovanie náročné nielen finančne ale i časovo a i v práci jej toľko voľna nedajú)
Sú i iné právne možnosti ?
Môže byť dcéra sankcionovaná za to, že už rok pracuje a zároveň poberá výživné ? Má v tomto ohľade voči výživnému nejakú ohlasovaciu povinnosť ? (nezdá sa mi to, ale rodina exmanželky ju tým straší. ja ju ozaj žalovať nebudem)
Ďakujem za odpovede.
misoft
26.11.15,18:56
A) Nekrič na nás! Písanie veľkým písmom sa považuje na fórach za vynucovanie si pozornosti, kričanie, rozkazovanie!
B) Požiadaj súd o zrušenie výživného na dospelú dcéru, ktorá je dokonca samostatné a finančne zabezpečená. Sankcionovaná ani nie - mal si si to ty ustrážiť.
Ak však požiadaš o zrušenie výživného, môžeš zároveň súd zaviazať, aby dcéra ti vrátila neoprávnene vyplatené výživné od doby zmeny pomerov u nej a súd už neskúma, či bolo, alebo nebolo spotrebované výživné. Musíš však zdokladovať jej pomery (zmeny) - teda to že pracuje, má príjem atď.
Peggynka
26.11.15,19:33
Postupuješ takto: http://www.hurtaj.sk/zrusenie-vyzivneho-na-dieta.html
Do návrhu uvádzaš číslo posledného rozhodnutia súdu (toho,kde ti určil platiť 2500SK).Súd nebude skúmať,či si plnil to,na čom ste sa dohodli (že si dobrovoľne platil viac).Dcéru požiadaj,nech ti napíše oznámenie,že je zamestnaná a nech dotyčné oznámenie podpíše na matrike v ČR,ktorý overí jej podpis.A toto predložíš súdu.Žiadaj o zrušenie napr. k dátumu podania návrhu na súd,to že jej pošleš peniaze aj po tomto termíne,je tvoja dobrá vôľa.
padre9
27.11.15,00:23
Ďakujem za upozornenie. Rozhodne som nemal v úmysle kričať alebo niečo obdobné. Len som si bol vedomý rozsiahlosti textu a obšírnosti opisu problému a chcel som pre lepšiu prehľadnosť zvýrazniť konkrétne otázky. Už som zjednal nápravu a text upravil.
Aby sme sa rozumeli, ja som s dcérou v kontakte a spolu vychádzame. Sľúbil som jej ešte rok po nástupe do práce platiť výživné kým si neporieši elementárne veci ako bývanie a finančne sa nezastabilizuje v práci. Rozhodne by som od svojho dieťaťa neťahal cez súd peniaze z výživného. Posledné dve otázky boli položené viac menej zo zvedavosti a pre poučenie možno iných, ktorí ten problém majú.
Ešte raz ďakujem.
padre9
27.11.15,00:51
Ďakujem za radu a link. Predpokladal som, že jedinou istou právnou cestou bude súd. Akurát som z toho linku vyrozumel (neviem či správne), že asi i napriek predloženiu overenej písomnej dohody a ostatných listinných dôkazov, bude asi súd chcieť aj tak v ústnom konaní vypočuť dcéru osobne. Rozhodne ste mi pomohli. Ešte raz ďakujem.
Peggynka
27.11.15,06:58
Môžeš to riešiť aj bez súdu,ak máte dobré vzťahy,myslím,že nebude problém.Nech ti pošle to oznámenie,ulož si ho a vybavená vec.V týchto prípadoch ide o to,že rodič prestane platiť a dopúšťa sa tým tr.činu,pokiaľ dieťa na výživné právo má...a môže podať na teba tr. oznámenie;čo v tvojom prípade nehrozí.
právnik-probono
27.11.15,12:48
Ak bolo výživné určené súdom, je ho potrebné súdom aj zrušiť. Domáhaj sa zrušenia výživného napr. ku dňu podania návrhu (ak nevieš kedy presne prišlo k jeho dôvodu), takže ak budeš platiť po podaní návrhu aj ďalej a súd návrhu vyhovie, máš právo si od dcéry nárokovať tieto platby výživného späť. Toto právo si MOŽEŠ ale aj NEMUSÍŠ uplatniť, takže ak chceš návrh podaj čo najskôr kvôli plynutiu lehoty na prípravu pojednávania a plať jej teda do februára 2016 s tým, že ak aj súd návrhu vyhovie, ty si výživné spätne neuplatníš a vec bude vybavená.
právnik-probono
27.11.15,12:53
Treba počítať s tým, že výživné na plnoleté dieťa je registrované už do civilného sektoru súdu, kde oproti poručenským veciam nemusia byť konania až tak pružné na lehoty. V praxi teda ak sa aj Tvoja dcéra nebude voči Tvojmu návrhu brániť, kým súd vytýči pojednávanie a rozhodne o návrhu, môže to trvať aj vyše pol roka. Vedz, že tvoja dcéra sa na súd bude musieť ustanoviť (či chce, či nechce..., ibaže by jej bol ustanovený opatrovník z dôvodu, že jej pobyt nie je známy, čo nie je tvoj prípad), minimálne na prvé súdne pojednávanie, pretože súd ju bude potrebovať vypočuť ako svedka /nestačí nahradiť žiadnym vyhlásením/, avšak bude mať nárok na tzv. "svedočné", kde si môže uplatniť náklady na dopravu, ubytovanie a tak ďalej ... NÁVRH NEZABUDNI PODAŤ NA SÚD V MIESTE JEJ TRVALÉHO POBYTU.
padre9
16.03.16,09:30
Podľa linku www.hurtaj.sk/zrusenie-vyzivneho-na-dieta.html som pochopil že s dcérou môžem spísať "Dohodu o zrušení vyživovacej povinnosti" resp. "Dohodu o zrušení výživného" (neviem ktorý termín je z právneho hľadiska presnejší) a tú po podpísaní priložiť mimo iných príloh k podanému "Návrhu na zrušenie výživného na plnoleté dieťa" na súd. Nejaký vzor som vygúglil dokonca, ale na českých stránkach právnej pomoci. Neviem či som to pochopil ozaj správne.
Keďže dcéra plne spolupracuje a udržiavame dobré vzťahy plánujem k samotnému "Návrhu na zrušenie výživného na plnoleté dieťa" priložiť ako prílohy:
1.- overené kópie rodného listu,
2.- overené kópie Potvrdenia o prerušení štúdia na Vyššej odbornej škole,
3.- overené kópie Pracovnej zmluvy u súčasného zamestnávateľa,
4.- Dohodu o ukončení výživného s overenými podpismi obidvoch účastníkov.
Pochopil som to tak, že v "Dohode o zrušení výživného " sme sa s dcérou dohodli, že dňom 1.4.2016 ukončujem platenie výživného, pričom poslednú platbu som jej na účet odoslal 11.3.2016. Dcéra s tým súhlasí a Dohodu potvrdzuje overeným podpisom. S tým že v Návrhu uvediem tento termín.
Akurát ma zaujíma to, či je možné postupovať takto, de facto na základe Dohody zastaviť platenie výživného a to potom ešte v podstate odobriť a právne dotiahnuť tým súdnym rozhodnutím. Alebo inak, či by to súd nebral tak, že som od 1.4. do vynesenia rozhodnutia o zrušení výživného, tých povedzme niekoľko mesiacov, nezastavil platbu výživného neoprávnene.
Viem, že to asi komplikujem a asi by bolo najjednoduchšie prestať platiť až po rozhodnutí súdu, ale sám sa dostávam na hranicu finančných možností.