veronika1
26.11.15,21:52
Zamestnanec odpracuje vo sviatok napr. 11 hod.

Podľa ZP mu musím vyplatiť:
- mzdu za 11 hodín,
- príplatok za sviatok 11 hod vo výške 50% priemer. hod zárobku,
- prípatok za nadčas 11 hod vo výške 25 % priemer hod. zárobku,

Je to OK, ale čo v prípade čerpania náhradného voľna???

Môže čerpať NV za prácu vo SV 11 hod, a potom ešte raz NV za nadčas 11 hod.???

Ako to vlatne je???

Vopred ˇdakujem za radu.
mzdarka renca
26.11.15,22:01
Uvažuješ správne, čo sa týka:
Podľa ZP mu musím vyplatiť:
- mzdu za 11 hodín,
- príplatok za sviatok 11 hod vo výške 50% priemer. hod zárobku,
- prípatok za nadčas 11 hod vo výške 25 % priemer hod. zárobku,

V prípade, že si za nadčas bude čerpať NV:
- odpracoval len 11 hod., tak si môže čerpať NV len 11 hod.
- príplatok za prácu vo sviatok mu patrí
- príplatok za prácu nadčas zam-covi nepatrí
- treba posúdiť, či mal aj zam-c v ten deň naplánovanú prac. zmenu
veronika1
26.11.15,22:09
Ale ZP horí, že za prácu vo sviatok može ZC črepať NV.

Jednej paragraf hovorí o čerpaní NV za nadčas a druhý za sviatok. Ako keby za jeden deň sa mohlo čerpať 2 x NV.
V Zákonníku práce som nikde nenašla, aby sa tieto dva prípady navzájom vylučovali.

Ak áno, kde to nájdem?
mzdarka renca
27.11.15,18:36
na to stačí logika, predsa za 11 hod. nadčasu a zhodou okolností vo sviatok nemôžeš mať 22 hod. náhradné voľno. V tvojom prípade poskytneš náhradné voľno za nadčas s priznaním príplatku za prácu vo sviatok.
ZP o náhradnom voľne v prípade práce vo sviatok to myslí tak, že napr. ak by som pracovala vo sviatok v deň, ktorý je sviatok a za normálnych okolností by to padlo na deň, kedy by som mala zmenu, ale pre sviatok by som pracovať nemala, tak si vyčerpám náhradné voľno. Mohlo sa to stať aj tento mesiac, 17.11. , čo bol utorok. Keby to nebol sviatok, tak by som bola v práci, nakoľko by to pripadlo na deň, kedy mám naplánovanú zmenu, totiž môj bežný prac. čas je po-pi. Ak by zam-ľ potreboval, aby som toho 17.11. pracovala, tak by som do práce šla. Nebol by to nadčas, ale práca vo sviatok, kedy po dohode so zam-ľom by som si čerpala náhradné voľno.
sito
27.11.15,19:34
Noo, ako laik, by som povedal, že medzi § 121 a 122 OZ je súvislosť, ktorú treba pochopiť. Dňa 6.1.2016 to je v stredu je štátny sviatok, Troch kráľov ( PPP) prezident, premiér, parlament, hrča, guča.

Bežne pracujúci človek má v ten deň voľno, nepracuje! No mzdu za ten deň má zamestnávateľom uhradenú v súlade so zákonom. Ak zamestnávateľ donúti, požiada zamestnanca, aby si za vykonanú prácu nadčas v uvedený deň vyčerpal dodatočné ( Nie dodatočný nepretržitý náhradný odpočinok ) náhradné voľno, neváži si jeho prácu naviac, ktorú vykonal na jeho príkaz v jeho prospech.

"Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí."

Snáď pochopí aj avalík?

" za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna."

Teda, ak zamestnanec vo sviatok odpracoval 11 hodín, zamestnávateľ mu môže, môže ho donútiť si žobrať, isť. Náhradné voľno. Ale, len 11 hodín. Predsa, že pracoval vo sviatok a nadčas nepracoval v ten deň 22 hodín, či?

Náhradné voľno = hodiny!

Práca vo sviatok = aj práca naviac, teda NADČAS.

V nepretržitej prevádzke, ak sú dohodnuté podmienky? Práca vo sviatok, ktorá je zároveň aj prácou naviac, je prácou nadčas stanovený, prikázaný zamestnávateľom, zamestnávateľ by mal takúto prácu uhradiť zamestnancovi v peniazoch, nie v hodinách, v hodinách voľna kedy sa môže isť zamestnanec kĺzať, šmýkať, ak sa nechce o svoju mzdu smykať. A má sa? Ak je prostredie, podnikateľské v tomto štáte holandskom, je niečo hnilé?

"Ako to vlatne je???"

No, mal by dostať mzdu + 50 % + 25 % mzdy za odpracovaný deň. čas 11 hodín.

Teda, ak má mzdu 10 € na hodinu za 11 hodín je to 110 € + 55 € + 27,5 € = 160 €.

No, ale ak náhradné voľno, 11 hodín požaduje zamestnanec, tak finančnú náhradu vo výške 160 mu zamestnávateľ nevyplatí, že? A za čo? Však zamestnanec sa mohol isť kĺzať, šmýkať, či čokoľvek iné robiť, čo zamestnávateľ nepotrebuje, nepotrebuje zamestnancovi skrátiť jeho nepretržitý denný odpočinok.

Kúúúrva, to je doba, že?!!!
avalik
27.11.15,19:39
Sito a ty sa do mna co obuvas?
Naco mrdnikujes temu? Tu nejde o dodatocny nepretrzity odpocinok ... sa spamataj konecne!
ivka70
27.11.15,19:54
a aka je riadna dlzka pracovnej zmenu zamestnanca? lebo ak je napr. 8 hodin a sviatok pripadne na jeho riadny pracovny den, tak ma narok na priplatok za sviatok na 11 hodin ale na priplatok za nadcas len na 3 hodiny.
sito
27.11.15,19:55
To tak, do Teba sa obuť? Na vec sa je vždy možné pozrieť z iného uhlu pohľadu. Teda je možné vidieť vec z inej strany, smeru. Nie všetci dokážu vidieť vecí z iného pohľadu uhla.

Z jednej strany je to skrátený denný odpočinok, a z druhej strany je to práca nadčas, že? Či §§§?

Poznáš " Že pokiaľ nejde o život, nejde o nič. "

Takže sa usmievaj nad životom svojím, veď pominie. Nadčas nie je vraj prípustný, a peniaze, zostanú hore.