mondes
26.11.15,23:15
Ahojte, prosím Vás, našiel by sa tu nejaký milý právnik, ktorý by mi zodpovedal na zopár otázok? Totižto môj švagor sa chce rozviesť s mojou sestrou. Vraj má na to vážny dôvod, ktorý ale nikomu nechce povedať. Manželia sa od seba odcudzili tým, že manžel pracuje dlhodobo v zahraničí. Majú 3 neplnoleté deti, byt, ktorý si kúpili počas manželstva a zatiaľ 2 autá. Zatiaľ preto, lebo sa chystá jedno auto predať. Žiadosť o rozvod podal manžel, vraj už ku nej nič necíti, nechce už s ňou naďalej žiť. Manželka je z toho psychicky na dne. Vôbec sa nechce rozvádzať. NO už majú určený termín prvého pojednávania. Prosím Vás, čo ju vlastne čaká?
1. čo v prípade, ak sa na súd jednoducho nedostaví?
2. čo v prípade, ak sa na súd dostaví,ale nebude súhlasiť s rozvodom? Bude v tom prípade platiť ostatné pojednávania ona?
3. Kto platí všetky súdne trovy, aj v prípade, ak nesúhlasí s rozvodom?
4. Byt predpokladám, že ide na polovicu, keďže je v BSM. Či?

Totižto on sa jej vyhráža, že ak nebude súhlasiť s rozvodom, resp. ak to bude dlho naťahovať, tak že byt predá a ona môže ísť kadeľahšie. No dúfam, že to nie je pravda, že súd bude prihliadať aj na deti, ktoré s ňou žijú.

Ďakujem za každú radu.
1.
Dáša_
27.11.15,04:13
hmm, veľa otázok, tak aspoň niečo

Na súde sa v podstate môže zastupovať aj sama, nemusí mať právnika. Aj ked je to podľa mňa vhodné. Rozdelenie majetku začne ale až po rozvode, v rámci vysporiadania BSM. Vtedy sa delí všetko, čo nadobudli počas manželstva.. Byt je písaný na oboch? v tom prípade by to pred svadbou nemohol len tak predať, bez jej spolupráce.
Keď sa na súd nedostaví, musí dodať ospravedlnenie - napríklad od lekára.
Ice dive
27.11.15,04:23
no v prvom rade píšeš, že sú tam tri neplnoleté deti... takže súd bude rozvádzať až vtedy, ak mu oznámia že ako sa dohodli na starostlivosti o deti, t.j. výška výživného navštevovanie u koho budú a tak...

k tvojim otázkam:
1. čo v prípade, ak sa na súd jednoducho nedostaví?
súd posiela na pojednávania predvolanie, ak sa nedostaví bez vážneho dôvodu, hrozí jej pokuta, za opakované ignorovanie ju môžu dať predviesť...

2. čo v prípade, ak sa na súd dostaví,ale nebude súhlasiť s rozvodom? Bude v tom prípade platiť ostatné pojednávania ona?
trovy pri rozvode sa spravidla nikomu nepriznávajú, t.j. manžel už asi 66 € zaplatil.... ale ak si zoberie právnika ona čo nemusí budú to len jej výdaje... v tomto spore nebýva ani víťaz ani porazený... t.j. každý si platí svoju útratu....

3. Kto platí všetky súdne trovy, aj v prípade, ak nesúhlasí s rozvodom?

ak nesúhlasí s rozvodom, tak súd ich pošle do poradne, a pojednávanie odročí na dátum xy... a kým nie je spor ukončený tak sa trovy neriešia...

4. Byt predpokladám, že ide na polovicu, keďže je v BSM. Či?

byt ide podľa toho kto čo vložil, a čo sa nadobudlo spoločne tak to je v BSM a delí sa na polovicu... sám byt predať nemôže čo je uvedené na LV? a ak by aj predal, nemôže previesť viac práva ako v skutočnosti má... takže prevod by súd zneplatnil a vrátil späť....
mondes
28.11.15,12:51
Ďakujem. A viete mi poradiť nejakého dobrého právnika z PO? Potrebovali by sme prekonzultovať, ako postupovať na súde, na čo má sestra nárok, vlastne všetko, čo môže od tohto pojednávania očakávať.
avalik
28.11.15,13:16
mondes, pouzi google o rozvode a vysporiadani bsm je mnozstvo clankov a aj tu na porade je to velakrat zodpovedane
Peggynka
28.11.15,13:50
Pozri aj tu:http://ficek.sk/advokatska-kancelaria-bratislava/rozvod-vyzivne-pravnik.html
Aj tu: http://casprezeny.azet.sk/clanok/92303/rozvod-rozhodne-sa-nenechajte-zastrasit
A nech sa pripraví;tak ako je tu napr. uvedené (Prílohy k návrhu - bod 5,6,7):
http://www.hurtaj.sk/rozvod.html
Aby mala pripravené a tiež ak má nejaké doklady o jeho príjmoch.A nemusí sa báť,že by mohol on byt predať,keď ho získali počas manželstva.