petronia123
27.11.15,08:24
Otec dietata je SZCO, ide na matersku a bude mu priznane materske... moze mat akykolvek prijem aj pocas materskej (vyplacania materskeho) a odvody mu plati stat? Alebo ak mu ma stat platit odvody do SP a ZP, nesmie vykazovat ziadny prijem? Pretoze na socialnej poistovni mi raz povedali tak (ze pocas materskej automaticky plati odvody stat) a raz tak (ze stat plati odvody len v pripade, ak otec ako SZCO na materskej nema ziadny prijem...) tak ako teda je?
Andyke
27.11.15,08:49
Môže mať príjem počas poberania materského z titulu SZČO.
Odvody do SP a ZP nebude platiť . Samozrejme RZZP mu ZP urobí.
Teraz Tvoja pozícia: Odhlásiš sa zo SP z dôchodkového poistenia ako poistenec štátu.
ZP : si zamestnanec, SZČO ? Ak nie, tak budeš samoplatiteľom do ZP.
petronia123
27.11.15,15:58
dakujem... ak spravne chapem, platenie odvodov do SP a ZP za SZCO nie je obmedzene vyskou prijmo zo zivnosti (teda moze normalne vystavovat faktury pocas poberania materskeho?)

ZP mu urobi RZZP (odvody plati stat vo vyske, ktoru momentalne odvadza, alebo iba z minimalneho vymeriavacieho zakladu a potom budem musiet na zaklade RZZP zvysok doplatit?
Tak isto SP - bude mu stat platit odvody vo vyske, ktoru momentalne odvadza, alebo len minimum?

ZP: ja som SZCO... odvody do ZP si budem platit pokial bude otec dietata na materskej...
Andyke
27.11.15,19:39
Áno, dobre si to pochopila, počas poberania materského manžel môže ďalej podnikať. Príjem neobmedzený.

SP: Štát platí poistné na dôchodkové poistenie tento rok z VZ: 494,40 za poberateľov materského a z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov veku.

RZZP: Pre manžela ako SZČO bude rozhodujúci dosiahnutý základ dane z podnikania. A z toho vypočítajú VZ pri RZZP. Ako poistenec štátu nemá stanovený minimálny VZ počas doby keď bude poberať materské t.j. bude poistencom štátu.
Pre Vás je úplne nepodstatný údaj z akého VZ platí štát za svojich poistencov na ZP.