Lucylu12
27.11.15,09:50
Dobry den potrebujem surne radu, predavam dom kvoli vyrovnaniu bsm s byvaly manzelom dom dol ziskany pocas manzelstva do mojho vlastnictva tento rok sme sa rozviedli kde mi bol prisudeny malolety syn do opatery na naliehanie ex ze chce vyplatit som sa rozhodla dom predat kde je na zmluve aj vycislena suma ktora ide jemu v ramci vyrovnania a ostatok mne chcem sa tymto opytat ci musim dan z predaja aj prijmu buduci rok platit alebo ci je nejaka vynimka nakolko ja na ucet nedostanem celu sumu z predaja ale je rozdelena v ramci bsm. Ps dom sa kupoval v r 2012/06
misoft
27.11.15,09:48
Hmmmm... čosi tu nesedí! Dom počas manželstva získaný do tvojho vlastníctva? Nepatrí náhodou do BSM? Teda nie je len tvoj, patrí i tvojmu ex-. Vlastníctvo trvalo menej ako 5 rokov!
A daň sa bude platiť - ak bol predaj na vyššiu sumu, ako nadobúdacia - rozdiel sa zdaní - celý. A tu sa nerozlišuje, koľko dostaneš na účet. Zaplatíš daň, polovicu dáš ex- a povieš mu, že 1/2 dane je i jeho! Teda dostane sumu o tú daň menšiu.

P.s. ak píšem nezmysly - opravia ma.
Jarka 1
27.11.15,10:03
Každý si vysporiada v daňovom priznaní svoju čiastku. Ak by boli manželia, môžu sa dohodnúť, že podá a vysporiada jeden za oboch.

https://podpora.financnasprava.sk/658053-Predaj-nehnute%C4%BEnosti-v-bezpodielovom-spoluvlastn%C3%ADctve-man%C5%BEelov
Erzebeth
04.12.15,02:53
Ak predávaš nehnuteľnosť ty ako výlučný vlastník, musíš ty zaplatiť daň. Daň sa zaplatí nie z celej sumy. ale z predajnej sumy sa odpočíta cena, za ktorú ste dom kúpili, prípadne náklady, ak ste dom opravovali. Do zmluvy udajte sumu, za ktorú sa dom predáva, daň ktorá sa musí vyplatiť, a podiel po zdanení, ktorý každý z vás dostane. Daň sa bude platiť spoločne a nerozdielne. Teda ak by ex nezaplatil svoju daň, zaplatíš ju ty. Ty si predávajúca.
Jakubec
04.12.15,12:53
Ak prebehlo vyporiadanie BSM a stala si sa vylucnou vlastnickou domu, ktory predavas a z casti ceny domu vyplacas ex-manzela, platis vylucne ty dan z prijmu, pricom zaklad dane z prijmu je rozdiel medzi kupnou a predajnou cenou domu (mozu tam vystupovat dalsie nakladove polozky ako realitna kanc., zaplatene uroky z hypoteky...). V takomto pripade to, ze cast kupnej ceny kupujuci na zaklade zmluvy zaplati priamo ex-manzelovi je bez vplyvu na danove zalezitosti. Na danove povinnosti totiz nema vplyv to, akym sposobom chces pouzit nadobudnute peniaze.
Pokial este neprebehlo vyporiadanie BSM a predavajuci ste obaja ex-manzelia, tak ste obaja ex-manzelia povinni podat danove priznanie, kde si prijmy a vydavky rozdelite podla dohody a pokial sa dohoda nedosiahne tak pol na pol.
Jakubec
04.12.15,12:55
Nespravna odpoved. Odkaz sa tyka spolocneho predaja spolocnej nehnutelnosti MANZELMI, pytajuca sa uz nie je manzelkou.
Jarka 1
04.12.15,17:54
Čítaj ešte raz. Jasne píšem, že si vysporiada každý sám.
Jakubec
05.12.15,17:39
Jarka, predavajuca vysporiada danovo vsetko. Takze ak prebehlo vyporiadanie BSM a pytajuca sa sa stala vylucnou vlastnickou predavanej nehnutelnosti, plati iba ona dan z prijmu pri jej predaji, a to aj vtedy, ak cast kupnej ceny pouzije na vyplatenie ex-manzela a to aj v pripade, ak cast kupnej ceny podla instrukcie predavajucej posle kupujuci priamo na ucet ex-manzela predavajucej. Ina situacia by bola, ak este neprebehlo vyporiadanie BSM a predavali by nehnutelnost obaja ex-manzelia ako spoluvlastnici.