peeter22
28.11.15,22:05
Zdravicko.

Riesom nejaky sposob odhlucnenia domacej vodarnicky. Je umiestnena v pivnici pod schodmi, ale hluk z nej sa dost znacne prenasa az na poschodie. Hladam nejaky sposob ako by sa dalo (co najlacnesie) odhlucnit.
Najviac sa mi zatial pozdava akusticka pena, ako ta ktora sa pouziva v nahravacich studiach a podobne. Neviem vsak ci ta prave nebude neefektivna, kedze v podstate ma zabranit vniknutiu hluku do izolovanej miestnosti a nie naopak.
Ma niekto nejaky napad, co by som mohol pouzit ?
Ing. Ľubomír Janoška
29.11.15,10:11
Vibrácie sa šíria konštrukciou (hlavne nízke frekvencie) a vzduchom (hlavne vyššie frekvencie). Na zabránenie prestupu vibracií do steny alebo podlahy sú dobré hlavne silent-bloky alebo pružné zavesenie zdroja vibrácií na stenu. Samotnú vodárničku môžete obaliť napríklad sklenou vatou, penovými hmotami alebo textilom.
Peggynka
29.11.15,10:55
V prvom rade by som sa pokúsila odstrániť vibrácie a môžeš skúsiť najlacnejší spôsob,ktorý poznám - obloženie stien prekládkami z vajíčok :),tie výborne pohlcujú hluk.Akustická pena je dobrá,ale pomerne drahá,lebo je samozhášivá,čiže musíš posúdiť,či by ti túto službu neurobil aj obklad z profilovaného molitanu napr.takýto:
http://www.prodance.cz/noppen-131-2040x1000x30mm.html
Majú predajňu aj v Ba: http://www.prodance.cz/pobocka-blava.html
misoft
29.11.15,15:22
Jeden príspevok dal dobrú radu (Ing. Ľubomír Janoška) - najskôr zistiť zdroj, odkiaľ sa vibrácie prenášajú, tento zdroj eliminovať.
Ak je usadená na pevnom základe (betón) - bolo radené - použiť silentbloky, na ktoré sa to osadí. Tým sa odstráni chvenie zariadenia, prenášané na podklad. Pokiaľ sa potom jedná o zvukové vlny - i tu bolo poradené - dokonca dvakrát.
misomiso
29.11.15,16:47
Najlepsu skusenost mam s doskami Stered. Vyrabaju ju na Slovensku zo starych sedadiel z aut. Neuveritelne chyta vysoke frekvencie, ktore su tiez vyznamnou zlozkou hluku z darlingov.

Co sa tyka vibracii, tak silentbloky, alebo uplne najlepsie je molitan a na nom tvrda podlozka, pricom ta celkova plocha molitanu sa musi zvolit v zavislosti od hmotnosti zariadenia (a tvrdosti molitanu) tak, aby ste citili, ze sa tou hmotnostou molitan stlaci cca 10 - 20%. Ak sa stlaci velmi, treba zvacsit plochu, ak malo alebo vobec, treba dat povedzme iba pasy molitanu s medzerami pod tu tvrdu podlozku. Inak by to tlmilo menej ako gumovy silentblok. Ked sa to spravi spravne, tak to tlmi v podstate 100% vibracii, co ziaden gumovy silentblok nezvladne.