moriacik29@gmail.com
29.11.15,12:56
chcem sa spytat ci by som mohla mat narok na vdovsky dôchodok ak mi manzel v roku 1993 zomrel, mala som 1 nezaopatrene dieta vek 40 rokov. poberala som do kial som mala nezaopatrene dieta odvtedy ho nedostavam. budem mat po novom na neho narok ak som od roku 2014 na starobnom dochodku ?
Peggynka
29.11.15,12:19
avalik
30.11.15,09:46
Niektorým vdovám a vdovcom bude od januára Sociálna poisťovňa opäť vyplácať pozostalostný dôchodok

26.11.2015
Sociálna poisťovňa bude od 1. januára 2016 opätovne priznávať pozostalostný dôchodok tým vdovám a vdovcom, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú 25. novembra 2015 schválila Národná rada SR a ktorá ešte čaká na podpis prezidenta republiky.

Nová právna úprava zjednocuje podmienky nároku na pozostalostné dôchodky vdov a vdovcov, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004, s tými vdovami a vdovcami, ktorí ovdoveli po 31. decembri 2004.

Nárok na pozostalostný dôchodok a jeho výplatu sa po 31. decembri 2015 obnoví postupne splnením zákonom stanovenej podmienky (napríklad vznikom invalidity, dovŕšením 50 rokov veku a pod.) tým vdovám a vdovcom, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004,. Vdovám a vdovcom, ktoré tieto podmienky už splnili, sa výplata dôchodku môže uvoľniť najskôr od 1. januára 2016.

Žiadosť o vdovský dôchodok alebo vdovecký dôchodok bude možné podať v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa alebo žiadateľky po 1. januári 2016. O žiadosti rozhodne Sociálna poisťovňa podľa zákona najneskôr do šiestich mesiacov od jej podania a dôchodok prizná odo dňa vzniku nároku, teda najskôr od 1. januára 2016.

Podrobnejšie informácie o podmienkach nároku na pozostalostné dôchodky, ako aj o dátume, od ktorého sa môže dôchodok začať vyplácať, na požiadanie poskytnú príslušní zamestnanci pobočiek Sociálnej poisťovne alebo Informačno-poradenského centra Sociálnej poisťovne, ústredie.
Ref: http://www.socpoist.sk/aktuality-niektorym-vdovam-a-vdovcom-bude-od-januara-socialna-poistovna-opat-vyplacat-pozostalostny-dochodok/48411s60857c