hrabol
30.11.15,12:13
Dobry den,
Uz skoro rok okolo 8 hodin kazdy den skuci a zavija pes od susedov, im je to jedno. Ja robim z domu a som z toho uz totalne na infarkt.
Chcel by som sa spytat, ci neexistuje ziaden zakon, ktory by pojednaval o sposobovani permanentneho hluku v dome aj ked v dennych hodinach.
evuš
30.11.15,11:29
Ahoj.... asi Ťa naštvem, ale ten pes sa nudí a je mu smutno..upozornil si nato majiteľov ? Ak áno, a neriešia to, navrhni im, že im ho postrážiš...Ty budeš mať spoločnosť, on tiež a vybehnúť s ním raz na vychádzku von Ťa nezabije, pes bude spokojný a Ty možno na čerstvom vzduchu dostaneš i nové nápady.....ak nie, tak len štuple do uší a slúchadlá alá "Vesničko má středisková"
buchač
30.11.15,11:41
Zastreliť...
lujza.j
30.11.15,11:42
Majitela...to ano....
korela
30.11.15,13:51
To si ho môže rovno adoptovať.
Zážitok z pracovísk. Kolegyňa prinesie občas asi z takýchto istých dôvodov do práce psa aj s taškou plnou jeho hračiek. Robte pri ňom, keď má najradšej behanie s laserovým perom a pod., sústreďte sa na prácu, ak nerobíte niečo automaticky. Nakoniec, tam si kopa ľudí nosí psov normálne do práce. Za socíku by z každého pracoviska letel von oknom.
Nášho psa sme nemohli naučiť na žiadne hračky. Ani nemá nič osobné. Nezaujímali ho. Akurát so živým vtákom sa bavil.
Jediná rada na psa v susednom byte - odosobniť sa od neho, prijať ten hluk.
vlado 33
30.11.15,15:39
Sprav si záznam zvuku na spôsob infrazvuku. Potrebuješ poriadny basový reproduktor. Pokiaľ nebudeš doma, pusti psíkovi vibrácie. Verím, že majiteľ bude rozmýšľať o prevýchove psíka alebo sa ho zbaví.
evuš
30.11.15,16:40
Drastické.....
vlado 33
30.11.15,16:57
Drastické je to, že majiteľ bytu nemá kľud. Byt nie je prispôsobený pre chov zvierat. Záleží od majiteľa zvieraťa, ako sa k tomu problému postaví. Keby som bol sused s malým dieťaťom, zabil by som toho psa.
Mária27
30.11.15,19:06
občiansky zákonník
§ 127
(1)
Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
§ 3
(1)
Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
(2)
Fyzické a právnické osoby, štátne orgány a orgány miestnej samosprávy dbajú o to, aby nedochádzalo k ohrozovaniu a porušovaniu práv z občianskoprávnych vzťahov a aby sa prípadné rozpory medzi účastníkmi odstránili predovšetkým ich dohodou.
§ 4
Proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd.
§ 5
Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
§ 6
Ak hrozí neoprávnený zásah do práva bezprostredne, môže ten, kto je takto ohrozený, primeraným spôsobom zásah sám odvrátiť.

zákon 182/1993 o vlastníctve bytov a NP
§ 11
(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
vlado 33
30.11.15,19:27
Preformuluj zakon na podmienky bývania v byte.
vlado 33
30.11.15,19:36
Tam platí domový poriadok. Mnohí vlastníci psov si ho preformulovali po svojom. Od 6 hodiny ráno, do 22 hodiny večer si v bytovom dome môžu robiť primeraný hluk. Nie je to pravda, to isté platí aj pre bytové jednotky. Sťažovať sa treba u správcu a následne na dom. schôdzi.
Mária27
30.11.15,19:38
stačí?
vlado 33
30.11.15,19:42
Pokiaľ o niečom neviem, daj....
avalik
30.11.15,20:07
Ten domovy poriadok upravuje ktory zakon?
misoft
30.11.15,20:10
Domový poriadok musí byť v rámci zákona a to o 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov + občianskeho zákonníka.
arizona
30.11.15,20:14
Stacilo pouzit vyhladavac v spojeni "stekanie psa" , su tu uz desiatky tem a stovky odpovedi na rovnaku otazku...


- stazuj sa u majitelov,ale to asi nepomoze...pes sa pravdepodobne nudi, majitelia sa mu nedostatocne venuju
- skus postrasit, ze zavolas slobodu zvierat...
- kup si toto,pomaha to http://www.zoohit.cz/shop/psi/voditka_obojky/vychovne/pomucky/123771
avalik
30.11.15,20:27
Musi byt? Vies dat aj konkretne paragrafy?
buchač
30.11.15,20:32
Musí-nemusí...kto a ako ..

Ak hej, tak si ich daný dom upraví podľa :

Základné práva a povinnosti užívateľov bytov upravujú: zákon č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov, zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov, zákon č. 116/1990 Zb.
korela
30.11.15,20:44
Už si to tu spomínala, mňa by zaujímalo, ako na to reagujú susedia, musia si všimnúť, že u psa/psov nastala zmena.
Pretože to by mohol byť začiatok ďalšieho konca.
vlado 33
30.11.15,20:46
avalik: ja tu nemienim formulovať zákony SR. Jednoducho ti poviem, zabil by som psa ktorý by mi dlhodobo znepríjemňoval život. Použil by som jednoduchý paralizer.
avalik
30.11.15,20:55
No, misoft tvrdi ze podla zakona musi byt domovy poriadok a ja sa pytam, ze teda ktory konkretny paragraf o tom hovori ... to ze povinnosti vlastnikov a najomnikov su uvedene v zakonoch je jasne ... ze su nakopirovane do nejakeho domoveho poriadku je OK, co vsak s "povinnostami", ktore su tam uvedene a nemaju oporu v zakonoch? Ako je zavazny takyto domovy poriadok pre obyvatelov alebo ine osoby pohybujuce sa v dome?
arizona
30.11.15,20:55
psy stekocu aj nadalej, my to nepouzivame zas tak casto. Zvacsa v lete, ked si chceme posediet na zahrade... To nefunguje tak, ze pes prestane uplne stekat do smrti :D . Funguje to iba pokym nezabudne :-D . Ale asi to je naozaj zvietaratam neprijemne. Minule som vnutri doma menila baterku,nase macky a psy boli pri mne. Hned ako sa po spustilo,tak poodchadzali prec...
hrabol
02.12.15,10:48
Fakt to funguje?
Problem je ze medzi mnou a tym psom je este jedno poschodie, aj ked ho je pocut aj na prizemi akoby bol vo vedlajsej izbe a strieda stekanie so skucanim.
hrabol
02.12.15,10:56
nepleties si psa so slonom :D
no aj keby to fungovalo v tomto panelaku pripada asi 5 psov na obyvatela takze by som skoncil s vidlami, faklami v zadku a tesakmi v rozkroku