TomasBugiy
01.12.15,08:11
Nie som v personalistike a mzdách nejako doma, ale jednoducho bez toho sa to dnes nedá. Mám v jednej firme dohodára (dohoda o pracovnej činnosti), ktorý pracuje podľa toho ako majiteľka firmy potrebuje. Niekedy je to 3 krát za týždeň, niekedy ani raz, niekedy tam je každý deň po dve hodiny. Nikdy to nepresiahne 10 hodín za týždeň. V ktorý deň, koľko pracoval sa dozviem až po skončení mesiaca, keď mi nahlási podklady pre mzdy. Stačí mi, keď ho raz prihlásim a odhlásim do ZP tak ako do SP, alebo v tie dni kedy nepracoval ho nemôžem mať v ZP prihláseného? Prípadne stačí keď ho nechám prihláseného a do výkazu dám počet odpracovaných dní napr. 10?
mzdarka renca
01.12.15,07:16
Máš 2 možnosti ako si to poriešiš:
1. prihlasuješ len na tie dni, ktoré skutočne odpracoval
2. v dochádzke mu to vykážeš, ako keby pracoval celý mesiac s prihliadnutím na skutočne odprac. hodiny a môžeš ho mať prihláseného celý mesiac
mondes
01.12.15,07:42
Do SP ako si písal ho prihlásiš na začiatku dohody. Do ZP ho prihlasuješ na skutočne odpracované dni. Termín na prihlásenie do ZP, ak nepracoval v 1. deň dohody máš až do konca nasledujúceho mesiaca. Napr. dohodár pracoval v októbri určité dni, tak tvoja povinnosť je ho do konca novembra prihlásiť a zároveň odhlásiť na tie konkrétne dni. Ale.... stále tie prihlášky a odhlášky musia byť ešte pred poslaním mesačného výkazu. Takže v praxi to znamená, že aj keď máš čas poslať prihlášky a odhlášky za október do konca novembra, ale výkazy posielaš napr. 15.11. tak v tom prípade dovtedy musíš poslať aj príhlášky a odhlášky. Ja to robím tak, že ak idem robiť výplaty, pozriem na dochádzku, kedy v ktoré dni pracovali, pošlem prihlášku a odhlášku, potom urobím výplaty a mes. výkaz pošlem neskôr.
KEJKA
01.12.15,07:49
ja ho mám prihláseného na celý mesiac a neodhlasujem. Porovnám dochádzku a ked počet hodín súhlasí, tak evidujem v programe len predpokladanú dochádzku s pracovnou dobou 2 hod. denne. Rozdiely si vysvetľujem tak, že jeden deň "nadrába" to, čo neodrobil v predchádzajúci deň, alebo naopak, čerpá si voľno, lebo predtým odpracoval napr. 4 hod. miesto dvoch.
Nechce sa mi veriť, že ešte aj tieto detaily by ZP posudzovala inak.

Problém mám, ak z reálnej dochádzky zistím, že pracoval viac ako 10 hod. týždenne.
mondes
01.12.15,08:19
Kejka, ale čo v takomto prípade, ak nepracuje každý deň a nie je ani evidovaný na ÚP. Vtedy za dni, kedy nepracoval, by si mal doplatiť ZP, ale ty ak vykážeš, že pracoval každý deň, tak doplácať nebude. Je to síce preňho výhodné, ale nie je to podľa mňa správne.
KEJKA
01.12.15,10:40
súhlasím, ale PZ, resp. DoPČ zaväzuje odpracovať 2 hod. denne, preto to riešim takto.
kn-alka
01.12.15,10:44
ja tiež oficiálne uvádzam, že pracujú denne :)
Anik
01.12.15,19:04
Mali sme u jedného podnikateľa kontrolu z toho dôvodu, že u niektorých dohodárov
mal napr. menej ako 20 hod. - resp. menej ako 43,68 eur a teda už z toho vyplývalo že nerobili každý deň a preto chceli nahlasovať u dohodárov -prihlášky a odhlášky ak to boli vyššie sumy pre nich ako tak reálne tak to vraj neriešia.
mzdarka renca
01.12.15,19:12
Anik, ja im vykazujem napr. denne odpracované 0,25 hod., čiže 15 min. ;)
Anik
01.12.15,19:18
no neviem kontrola bola z dôvery a išli po niekoľkých takýchto podnikateľoch, práve z tohto dôvodu. Toto je moja osobná skúsenosť asi z mája tohto roku