topper1
01.12.15,10:57
Viem, že by som mal počkať na rozhodnutie a potom soc. poistenie rozpočítavať, ale je to nevyhnutné? Zamestnanec má po konzultácii predbežne potvrdené, že nárok na predčasný dôchodok má.
Dáša_
01.12.15,10:06
naša suseda mala prekonzultované na sp, že predčasný dochodok jej hravo vyjde. Žiaľ, skutočnosť bola úplne iná a ona musela zase hľadať prácu
topper1
01.12.15,10:24
Tak na 99% si to viem overiť aj sám, že s dôchodkom by nemal byť problém. Otázka je, či mi sociálna poisťovňa nedá za to pokutu.
mzdarka renca
01.12.15,10:28
Ja si v takýchto prípadok žiadam, aby zam-c prinieso1 potvrdenie zo SP o tom, že si požiadal o niektorý z dôchodkov a pri predčasných tam chcem mať, že aj spĺňa podmienky na predčasný dôchodok.
SP nemá čo pokutovať, ona nevie, z čoho pozostáva Vymeriavací základ na SP.
topper1
01.12.15,10:45
predpokladam, že pri najbližšej "už pravidelnej" kontrole sa to SP dozvie.. Finančný dopad by to ale nemalo mať žiaden, keďže ani s odchodným zamestnanec neprekročí maximálny vymeriavací základ v danom mesiaci.
avalik
01.12.15,15:28
§ 76a
Odchodné
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.


(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
Kym nie je vydane rozhodnutie o priznani predcasneho dochodku nemozes vyplatit odchodne.
karakul
01.12.15,16:56
Odchodné sa vypláca spolu so mzdou zamestnanca v deň skončenia pracovného pomeru, pretože pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia zamestnania, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru (§ 129 ods. 3 Zákonníka práce).
avalik
01.12.15,17:11
§ 118 (2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä ... odchodné, ...
Tweety
01.12.15,17:13
presne tak
karakul
01.12.15,17:40
tak tak...
§ 132 ZP
Ustanovenia § 129 až 131 sa vzťahujú rovnako na všetky zložky príjmu zamestnanca poskytované zamestnávateľom, ak ide o ich splatnosť, výplatu a vykonávanie zrážok.

snáď odchodné je príjmom zamestnanca poskytované zamestnávateľom...
avalik
01.12.15,17:51
Ako to chces dodrzat ak zamestnanec skonci zajtra, pozaduje vyplatu zajtra a o predcasny dochodok poziada o tyzden? A priznaju mu ho o 3 mesiace? A az potom ti to oznami?
karakul
01.12.15,17:57
... v zadaní o takýchto hypotetických problémoch nie je zmienka, takže reagovať na všetky možné dohady nemá význam - otázka znela, či môže vyplatiť spolu so mzdou... ak to zdokladované, môže - a je jedno, že odchodné nie je mzda.
avalik
01.12.15,17:59
Ale v case vyplaty este PSD nie je priznany a teda nie je splnena zakonna podmienka.
mzdarka renca
01.12.15,18:36
ak mám zo SP potvrdenie, že splĺa podmienky, tak odchodné vyplatím. Niekedy to SP trvá aj rok a viac kým sa dopracuje k potrebným dokladom ako sú napr. ELDP. SP spätne priznáva niektorý z dôchodkov, takže v čase vyplatenia odchodného síce rozhodnutie nemám, ale v podstate mu priznaný bol, lebo ho priznali spätne. Mala som prípad, že zam-c si požiadal o starobný dôchodok od 21.8.2014 a rozhodnutie dostal tento rok v máji. Som sa z býkom nezrazila, aby som spätne aj výkazy na SP opravovala a tým pádom aj daňové prehľady a tým pádom aj hlásenie na DÚ a tým pádom by musel zam-c podať dodatočné DP na DÚ. Mám aj bez toho roboty vyše hlavy. Proste mi donesie zam-c potvrdenie zo SP a mám ušetrenú minimálne týždennú robotu a nekonečné vysvetľovanie zam-covi, že prečo má zrazu nedoplatok na dani, aj keď by sa mu vrátilo poistné zo SP. Z praxe viem, že by mali pri takýchto prípadoch pocit, že sa mzdy neúčtujú ako majú, aj keby som im to vysvetľovala dookola, že prečo ......