dabii
01.12.15,15:31
Dobry den, momentalne som na materskej a rada by som po nej pracovala ako ucitelka na zakladnej skole, chcela by som deti ucit matematiku. Mali sme ju na VS 6 semestrov, pedagogicke minimum nemam, mam ukonceny druhy stupen inziniersky na technickej univerzite. Mam sancu stat sa ucitelkou? Co mam pre to spravit? Potrebujem este nejaku kvalifikaciu?
avalik
01.12.15,15:14
317/2009 Z. z.
Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317

437/2009 Z. z.
Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-437
alaya1
01.12.15,16:24
Ucitelkou mozes byt, ak ukoncis Mgr,. studium daneho pedmetu, ktory chces vyucovat. S tvojou VS nie.
Bastian
01.12.15,18:57
Bude lepšie keď učiteľku nebudeš robiť. Z toho ako si to napísala, mám pocit, že by si sa stala klasickou učiteľkou... Podľa mňa by bola vhodnejšia otázka: "Viem učiť?" alebo "Mám čo ponúknuť?". A inak je hrozné, že niekto môže tú profesiu vykonávať len preto, lebo má niečo odpapagájované.
Janiela
02.12.15,19:06
Urob si DPŠ na štátnicové predmety. Ako inžinier môžeš učiť na strednej škole. K tomu potrebuješ ukončené DPŠ, bez toho to neide.
Janiela
02.12.15,19:10
Po ukončení DPŠ nám pán docent povedal úžasnú vec - učiteľom sa musí človek narodiť. Nechápem, že čo tie mínusy.
Janiela
02.12.15,19:10
Po ukončení DPŠ nám pán docent povedal úžasnú vec - učiteľom sa musí človek narodiť. Nechápem, že čo tie mínusy.
alaya1
02.12.15,19:25
Otazka bola o zakladnej. Tam ucit nemoze, ani s DPS. A matematiku s manazmentom, ani na strednej.
korela
02.12.15,20:31
Ja si naopak myslím, že svoju otázku formulovala úplne normálne. Načo by uvádzala, že milovala matematiku, je jasné, že ak má z nej šesť semestrov, tak jej matematika musela ísť od začiatku. Keby k práci učiteľky nemala vzťah, ja osobne to cítim tak, nehľadala by prácu týmto smerom.
Pedagogické minimum nie je problém. Ak má v dátume aspoň jednu 5, tak by jej to malo ísť, a je mi jedno, aký tu bude mať na to niekto názor.
Ak má dar vysvetľovať a inklinuje k práci s deťmi, prečo by to nemohla byť jej cesta. Nechápem, na čo mala zadávať otázky typu - mám čo ponúknuť, viem učiť? Zrejme sa na to cíti, nepotrebuje blamáž. Môže si urobiť školu aj diaľkovo.
Ja som mala na ZŠ riaditeľa školy architekta (neviem z akých dôvodov, 40-nik), učil matematiku na 2. st., bol osobnosťou, ako všetci ostatní na vyučujúci, polovica z nich mala kvalifikáciu na 3. st. Ako sa otvorilo v našom obvode nové gymnázium, prešli tam. (mat., chémia, fyzika, TV, cudzí jazyk).
Pre zadávateľku: ak by si bola z BA, tak sú aj gymnáziá špecializované na ekonomické predmety, učia síce asistentky z VŠE, ale to by nemuselo byť prekážkou, že nemáš prax, ide o predmety marketing, bankovníctvo a manažment. Možno by si našla aj vo svojom okolí, alebo miesto na obchod. akadémii predmet manažment.
Súhlasím s Janielou, načo sú dobré tie mínusy.
Koľkí z vás, rodičov, ste učili doma svoje deti akýkoľvek predmet a nepotrebovali ste k tomu Mgr. pedagogický.
Neviem ako by sa dala matematika "odpapagájovať". Matematike treba rozumieť, nedá sa nabifliť a ani preskočiť postupnosť vo výuke. Buď vieš alebo nevieš. Páli - nepáli ti v nej.
.
Neviem, ako je to dnes s kreditovým štúdiom, možno by jej na Ped. fakulte niečo aj uznali, podľa toho, kedy mala tie skúšky. Skostnatený systém bez flexibility. Podmienky sa v tejto dobe tak rýchlo menia, že ľudia sa musia prispôsobovať. Ale podmienky sa nevytvárajú.
Zadávateľke: napíš na Min. školstva a spýtaj sa podľa tvojho bydliska na možnosti prac. miesta v okolí a v akom smere si musíš doplniť, ev. spraviť nové štúdium, či by ti mohli niečo uznať. Najlepšie info ja vždy čerpám priamo u prameňa.
korela
02.12.15,20:31
Ja si naopak myslím, že svoju otázku formulovala úplne normálne. Načo by uvádzala, že milovala matematiku, je jasné, že ak má z nej šesť semestrov, tak jej matematika musela ísť od začiatku. Keby k práci učiteľky nemala vzťah, ja osobne to cítim tak, nehľadala by prácu týmto smerom.
Pedagogické minimum nie je problém. Ak má v dátume aspoň jednu 5, tak by jej to malo ísť, a je mi jedno, aký tu bude mať na to niekto názor.
Ak má dar vysvetľovať a inklinuje k práci s deťmi, prečo by to nemohla byť jej cesta. Nechápem, na čo mala zadávať otázky typu - mám čo ponúknuť, viem učiť? Zrejme sa na to cíti, nepotrebuje blamáž. Môže si urobiť školu aj diaľkovo.
Ja som mala na ZŠ riaditeľa školy architekta (neviem z akých dôvodov, 40-nik), učil matematiku na 2. st., bol osobnosťou, ako všetci ostatní na vyučujúci, polovica z nich mala kvalifikáciu na 3. st. Ako sa otvorilo v našom obvode nové gymnázium, prešli tam. (mat., chémia, fyzika, TV, cudzí jazyk).
Pre zadávateľku: ak by si bola z BA, tak sú aj gymnáziá špecializované na ekonomické predmety, učia síce asistentky z VŠE, ale to by nemuselo byť prekážkou, že nemáš prax, ide o predmety marketing, bankovníctvo a manažment. Možno by si našla aj vo svojom okolí, alebo miesto na obchod. akadémii predmet manažment.
Súhlasím s Janielou, načo sú dobré tie mínusy.
Koľkí z vás, rodičov, ste učili doma svoje deti akýkoľvek predmet a nepotrebovali ste k tomu Mgr. pedagogický.
Neviem ako by sa dala matematika "odpapagájovať". Matematike treba rozumieť, nedá sa nabifliť a ani preskočiť postupnosť vo výuke. Buď vieš alebo nevieš. Páli - nepáli ti v nej.
.
Neviem, ako je to dnes s kreditovým štúdiom, možno by jej na Ped. fakulte niečo aj uznali, podľa toho, kedy mala tie skúšky. Skostnatený systém bez flexibility. Podmienky sa v tejto dobe tak rýchlo menia, že ľudia sa musia prispôsobovať. Ale podmienky sa nevytvárajú.
Zadávateľke: napíš na Min. školstva a spýtaj sa podľa tvojho bydliska na možnosti prac. miesta v okolí a v akom smere si musíš doplniť, ev. spraviť nové štúdium, či by ti mohli niečo uznať. Najlepšie info ja vždy čerpám priamo u prameňa.
Ingrid Ondruskova
02.12.15,21:10
korela...super si poradila a napísala, ja sama mám DPŠ som Ing. ale nikdy som neučila....nebola príležitosť....škoda že sa mi nedá dať "užitočné"
Ingrid Ondruskova
02.12.15,21:10
korela...super si poradila a napísala, ja sama mám DPŠ som Ing. ale nikdy som neučila....nebola príležitosť....škoda že sa mi nedá dať "užitočné"
korela
02.12.15,21:32
Odborné ekonomické predmety na strednej môže učiť, pri DPŠ ak nebudú mať vhodné pracovné miesto obsadené, môžu jej dať podmienku, dokedy si ho musí doplniť. Budú radi, že má kto učiť. Všetko závisí od jej bydliska a možností v ňom.
alaya1
02.12.15,21:34
Otazka je o matematike na zakladnej skole.!. Zakony SR platia ako v Blave, tak aj v Humennom rovnake.
taiko
02.12.15,21:49
Mozno by bolo dobre opytat sa v skole, kde chces ucit. Tam Ti budu vediet poradit. Ak nemas potrebne vzdelanie, mozno existuje nejaka vynimka, ktoru by mohli uplatnit.
korela
02.12.15,23:16
mimotemy"Bude lepšie keď učiteľku nebudeš robiť. Z toho ako si to napísala, mám pocit, že by si sa stala klasickou učiteľkou... Podľa mňa by bola vhodnejšia otázka: "Viem učiť?" alebo "Mám čo ponúknuť?". A inak je hrozné, že niekto môže tú profesiu vykonávať len preto, lebo má niečo odpapagájované."
Môžu sa komentáre pod príspevkom od Bastiana obnoviť znovu, ak má v súčasnosti mínus tri, namiesto pôvodných štyri? Je označený ako SPAM.
Chobot
02.12.15,23:31
Skopíroval som komentáre spod bastianovho príspevku sem, lebo ich nebolo vidno.
korela
03.12.15,00:43
Ja chápem zadanie otázky, nie je potrebný výkričník.
Na 3. st. vyučujú Ing. z VŠE odborné ekonomické predmety.
Nenapíš mi zasa, že mi neveríš a vymýšľam si, ako si mi to tu raz už napísala pri školstve. Tá škola, o ktorej sme sa bavili, ešte stále existuje a stále má ešte v niekoľkých triedach iba po 3 až 4 žiakoch. Mne neprekáža, že existuje ZŠ s luxusným vyučovaním za štátne peniaze s tak malým počtom žiakov vo všetkých triedach. Mne iba prekáža, že predseda strany sa na TV obrazovkách sťažuje na školstvo, ako je potláčané a ich deti sa nemôžu vzdelávať.
Druhí rodičia na Slovensku , aby nemali svoje dieťa v triedach s počtom nad 30 detí, si zaplatia školné na súkromnej škole s nižším počtom detí 25, ale to je neporovnateľné s počtom 3 a10. Daná škola má všetky informácie na webe. Po mnohých rokoch sa počet žiakov začal zvyšovať dovážaním žiakov z okolia, dôvod neviem, ale počet v triedach je ešte stále na nízkej úrovni oproti slovenskému priemeru.
Máš pravdu iba v tom, že zákony SR platia na celom Slovensku rovnako. Máš ho vidieť. :-)
Janiela
03.12.15,04:11
Fajn, že otázka bola o základnej škole - sme však na Porade, tak odpoveďou môžeme zadávateľa nasmerovať aj inam. Človek nikdy nevie, či nepomôže aj ináč, než priamou odpoveďou. Sme na Porade, tak si radíme, či? Nevšimla som si, že by som niekde napísala, že na na ZŠ môže učiť s DPŠ. Divím sa, že ešte nemám mínusku.
Janiela
03.12.15,05:43
Ingrid, súhlasím s tebou, Korela to napísala pekne
Bastian
03.12.15,07:46
Jo.
Nie robiť učiteľku :-)
korela
03.12.15,09:37
Odpoviem, kým nemám 4 mínusy. O obnovenie príspevkov som požiadala pri stave troch mínusov. Myslím, že to bolo v poriadku.
kukučka
03.12.15,15:53
No mínusky máš možno za Bastianov príspevok, ktorý sa tvári ako tvoj.
Terezia13
03.12.15,18:49
nemôžeš učiť bez príslušného vzdelania, musíš mať pedagogické vzdelanie, nezáleží, čo ste sa učili, ani čo vieš, musíš mať vzdelanie v patričnom odbore
logomania
03.12.15,22:57
Už sme to tu raz riešili - bez pedagogického magisterského vzdelania učiť nemôžeš ani ako nekvalifikovaná
http://www.porada.sk/t251921-mozem-vyucovat-na-zakladnej-skole-ako-nekvalifikovany-pedagog-ak-som-zacala-studovat-na-vs.html#post2615817
korela
03.12.15,23:16
Zvolila som formu mimo témy + skopírovaný Bastianov príspevok dala do uvodzoviek, aby bolo každému jasné, kto už v téme predtým bol, tak vedel o čo ide.
Inú možnosť som nemala, ako sa napojiť na moderátora.
korela
04.12.15,00:08
Ja sa teraz iba teoreticky zamyslím, ako to v našom školstve funguje, čo sa týka kvality niektorých pedagógov na ZŠ.
Zažila som architekta na matematike na ZŠ. Učil ju výborne, išlo vyslovene pokorného, vnímavého a charakterného človeka, mimo osnov osobne mňa nadchol pre architektúru. Vďaka jednej jedinej domácej úlohe.
Zažila som triedneho na strednej, nebol nikdy pedagógom, zosadili ho z riaditeľskej funkcie veľkého podniku v 70. rokoch (60-nik). Vyučoval predmet z oblasti, v ktorej pracoval, mal VŠ. Tiež úžasný charakter a hlavne rodený pedagóg.
Keď som mala deti na 1. st., jeden čas som sa im denne nemohla venovať, zavolala som im študentky cez agentúru z Ped. fak. v BA, boli z 3. ročníka!!! Prečo výkričníky? Našla som po nich už v skontrolovaných diktátoch chyby. Odpovedzte mi niekto, ako sa mohli dostať študovať SJ, ako sa mohli ocitnúť v 3. r., a myslíte si, že tú gramatiku po štátnice dokázali dobehnúť? Som presvedčená, že nie.
Študent z STU naučil matematiku super. To obdobie netrvalo dlho, ale bola som z dievčat vyslovene zhrozená. Išlo o roky po 89.
.
Mám v rodine pedagógov, ja som tiež niečo odučila, bez PDŠ, podmienka do urč. doby, k tomuto odboru mám vzťah tiež. Moje životné skúsenosti mi ukázali, že diplom je síce pekná vec, ale neručí za talent učiť a prirodzenú autoritu.To je totiž vrodená schopnosť, umenie vysvetľovať, zanietiť žiakov pre predmet. Veľké plus pre každého žiaka v jeho prospech v budúcnosti. Je zaujímavé, že práve ľudia buď z praxe, alebo i bez nej, ale bez ped. diplomu, vždy dokázali dať deťom určitú nadstavbu počas výuky. Neišlo im nikdy iba o dril. Na čo sa už v dnešnej dobe začína prichádzať. Rovnako ako aj na iné veci v živote. Ja som mala to šťastie, že som sa s týmto "fenoménom" stretla ešte počas obdobia dávno pred 89 a zanechalo to vo mne pozitívne stopy a skúsenosť som preniesla do svojej práce.
Predpokladám, že väčšinou sa v téme zastavia práve učitelia a najmä tí sú striktne za diplom. Ja tvrdím, že hlavne pri predmetoch, keď človek príde učiť z praxe, je viac prínosný pre žiakov, ako bez nej. Keby si prešli hore spomínané slovenčinárky dnešným zamestnaním ako novinári v on-line vydaniach, kde je drvivá väčšina redakcií bez korektorov, tak by sa riadne zapotili. Čo tí ľudia napíšu, to im vyjde.
Takže aj medzi pedagógmi sa nájdu slony v porceláne a rovnako aj skvosty.
Odkaz pre rodičov, nemusíte sa obávať "nekvalifikovaného" učiteľa. I keď osnovy sú nabité, požiadavky vysoké, času málo.
alaya1
04.12.15,08:04
Nechapem, preco si si na tento elaborat nevytvorila temu, ale pripla si ho ako komentar k mojmu prispevku. Ja som v prispevku odpovedala na otazku, ktora bola polozena.
korela
04.12.15,09:24
Nereagujem na teba, ale na text. Vari si myslíte, že všetci čo učia ešte aj dnes, majú diplom z PF? Iba koľko jazykárov ho nemá, a učia.
alaya1
04.12.15,09:27
prikladaj komenty tam, co komentujes
marika111
08.03.16,18:22
Učiť ani na ZŠ nemôžeš, bez pedagogického vzdelania a nekvalifikovaného učiteľa nikto nezamestná, nakoľko to zákon-vyhláška nedovoluje. A z matematiky musíš mať štátnu skúšku a nie manažment.
logomania
08.03.16,19:30
nie