AVRIL
01.12.15,18:39
Dobrý deň,
som poberateľkou polovičného ID (45%) a minulý mesiac som nastúpila do zamestnania na polovičný úväzok. Pracovná zmluva je uzatvorená na 20 hod/týždeň. 1.AKO JE TO V TOMTO PRIPADE S ODVODOM DANE Z PRIJMU, KOLKO % ZO MZDY MUSIM PLATIT ? (lebo na dnesnej vyplatnej paske nemam nikde uvedene, ze by bola odvedena dan zo mzdy) . Uplatňujem si daňový bonus na dieťa. Citala som, ze nárok na DB mám ak pocas roka moj príjem zo zavislej cinnosti dosiahne aspon 6 - násobok výšky minimálnej mzdy. Lenze mojim jedinym prijmom pocas roka bol polovicny ID. Tak nesplnam podmienku na DB?
2: AKO JE TO V PRIPADE, AK BY SOM CHCELA UKONCIT PRACOVNY POMER DOHODOU, KED JE UZATVORENY NA DOBU NEURCITU?
Lebo zamestnavatel si vyhradzuje pravo na penaznu nahradu ak zamestnanec nezotrva pocas plynutia vypovednej lehoty u zamestnavatela. Ustanovenie § 60 z.č.311/2001 Z.z. upravujúce skončenie pracovného pomeru DOHODOU týmto NIE JE DOTKNUTE. Co to znamená, ze nie nie je dotknute???
3. AKO JE TO S VYPLATENIM MZDY ZA PRACU NADCAS A CERPANIM NAHRADNEHO VOLNA
Ked v mojom pripade clánok IV. mzda bod4 hovorí, citujem: "Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že v dohodnutej výške mzdy je vzhľadom na jeho funkciu zamestnanca, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení ZOHLADNENA PRIPADNA DOHODNUTA PRACA NADCAS. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas NEPATRI MZDA vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas, prácu vo sviatok alebo nočnú prácu a NEMOZE za túto dobu čerpať náhradné voľno, ALE:

Článok V. zmluvy bod 4 hovorí:
Zamestnanec podpisom tejto zmluvy bez akýchkoľvek výhrad a obmedzení vyjadruje svoj súhlas s výkonom práce nadčas v súlade s ust. §97 ods.10 zák. č. 311/2001 Z.z. nad zákonný ročný limit v rozsahu ďalších 250 hodín ročne, t.j. celkovo s výkonom práce nadčas v rozsahu 400 hodín v kalendárnom roku. Za prácu nadčas v zmysle tohto ustanovenia PATRI ZAMESTNANCOVI MZDA A MZDOVE ZVYHODNENIE NAJMENEJ 25% JEHO PRIEMERNEHO ZAROBKU. Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, PATRI zamestnancovi za hodinu práce nadčas HODINA NAHRADNEHO VOLNA, v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa druhej vety tohto odseku.

Mám v tom chaos ako to vlastne je s nahradnym volnom a odmenou za pracu nadcas, ked jeden clanok zmluvy hoviri nieco ine a druhy ine. Vie mi niekto poradit. Dakujem.
Jana Motyčková
01.12.15,19:26
1. Asi si uplatňuješ nezdaniteľnú časť, tá je 316,94, odpočitava sa od príjmu a teda ak máš nižší príjem, daň vyjsť nemusí. Daňový bonus sa u zamestnancov uplatňuje mesačne - a mesačne sa poskytuje, ak zdaniteľný príjem je vyšší ako 1/2 mesačnej minimálnej mzdy.
2. To ustanovenie sa nevzťahuje na skončenie pracovného pomeru dohodu.
3. To v podstate znamená, že nadčas v rozsahu do 150 hodín ročne je zahrnutý v mzde. Nad 150 hodín bude nadčas platený, ak zamestnávateľ neposkytne náhradné voľno.
AVRIL
01.12.15,20:17
Dakujem velmi pekne za odpoved. Áno je to tak. Uplatnujem si nezdatintelnu cast, presne 316,94 a prijem je naozaj nizsi. Brutto 200,eur. Co sa tyka DB, neviem kolko presne je min.mzda,na tento rok, tak neviem, ci je moj zdanitelny prijem vyssi ako 1/2 min mzdy.
2. Ak sa nevztahuje to znamena, ze mozem podat vypoved Dohodou bez práva na penaznu nahradu?
3. Ja mam, ale uvedeny §97 ods 10 ZP, nad 250 hod. rocne, takze ak to chapem spravne nadcas bude plateny az nad 250 hod a nie 150?
kopretinka
01.12.15,21:01
ty vykonávaš koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadiš, organizuješ alebo koordinuješ zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení za 200eur?? :eek:
AVRIL
02.12.15,08:21
No vidis. Tak mi to do zmluvy napisali. Smiesne co? Za polovicny uvazok.