kremienok76
02.12.15,08:57
Prosím vás o radu: predaj podniku od platcu DPH neplatcovi DPH sa riadi režimom s DPH alebo bez DPH? Predaj platca platcovi je jasný režim bez DPH.
podľa §10 zákona o DPH sa predaj podniku alebo jeho časti nepovažuje za dodanie tovaru alebo služby ak nadobúdateľ je platcom alebo sa stáva platiteľom podľa §4 ods. 4, teda kupujúci, ktorý je neplatca ale stane sa platcom práve z titulu nadobudnutia podniku platcu DPH, si DPH neodpočíta a predávajúci ju nezaplatí správcovi dane, pretože transakcia sa uskutoční bez DPH?
Dáša_
02.12.15,08:06
ja tomu rozumiem presne tak, ako píšeš
"(4) Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku hmotný majetok a nehmotný majetok v rámci nadobudnutého podniku alebo časti podniku platiteľa tvoriacej samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu, 4) a to odo dňa nadobudnutia podniku alebo jeho časti. ..."
Stáva sa v okamžiku nadobudnutia a teda celá transakcia pojde bez DPH
"
(1) Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku4) a vloženie podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku ako nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva v prípade, ak nadobúdateľ je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 4,...
kremienok76
02.12.15,08:53
no veď ja si to tiež tak vysvetľujem... napísala som dopyt aj na FS tak uvidím ešte od nich stanovisko a toho sa budem pridržiavať :D