Viera R.
02.12.15,08:47
Zamestnanec 8 dní v mesiaci november odrobil 4,5 hod. a na zbytok si zobral 1/2 dňa dovolenky. Prečítala som príspevky, ktoré som našla na porade ohľadne tejto témy, vychádza mi, že keďže odpracoval viac ako 4 hodiny nárok na lístky počas 8 dní, keď mal aj dovolenku má. Je moja úvaha správna?KZ ani smernicu nemáme.

Zamestnanec odpracuje napr.od 7:00 do 11:20, potom pol dňa dovolenku. Nadčasy preplácané nemá. Evidencia dochádzky je vedená, kde je vidieť, že na pracovisku bol viac ako 4 hodiny.
Tweety
02.12.15,07:52
Je, nárok na zabezpečenie stravovania podľa § 152 ZP, mu vznikol.



Kedže po odpočítani prestávky nemá odpracovaných viac, ako 4 hodiny, nárok mu nevznikol.
mzdarka renca
02.12.15,07:52
áno, má, nakoľko podľa § 152 odst. 1 ZP odpracoval viac ako 4 hod.
avalik
02.12.15,08:02
8,5 hod. pracovna doba je nezvycajna... je to bez prestavky na odpocinok alebo s prestavkou?
Viera R.
02.12.15,08:07
8,5 s prestávkou na odpočinok.
avalik
02.12.15,08:34
Takze odrobil len 4 hodiny, pol hodina prestavka a 4 hodiny dovolenka?
avalik
02.12.15,08:51
V pripade ak ide o 8,5 hod. pracovnu dobu - ale v tom je aj prestavka na odpocinok 0,5 h. Pises, ze si vzal pol dna dovolenky, t.j. 4 h, zvysok je 4h praca a 0,5 h prestavka na odpocinok, ktora sa ale nezapocitava do odpracovaneho casu. Takze v tomto pripade nema narok na stravovanie zabezpecene zamestnavatelom.

Ak by ale realne odpracoval 4,5 h a 3,5 hodiny cerpal dovolenku, tak narok na stravovanie ma.
Chobot
02.12.15,09:43
Podľa môjho názoru nemá. Ak teda máte pracovnú dobu 8 hodín plus 0,5 hodiny na prestávku.
Chobot
02.12.15,09:44
1/2 dňa dovolenky síce nie je upravené v ZP, ale neviem si prakticky predstaviť, že by nejaká firma umožňovala čerpať 3,5 hodiny dovolenky. Ešte tých 1/2 dňa áno - potom by vlastne odrobil zamestnanec 4 hodiny a 4 hodiny by mal dovolenku. V iný deň by zase mal dovolenku 4 hodiny a 4 hodiny by pracoval.

Ale kombináciu 4,5 hodiny odpracovať a 3,5 hodiny dovolenky čerpať si neviem predstaviť.
duves
02.12.15,09:52
my možeme čerpať 1/2 dnove dovolenky a naozaj gastrolistky nedostavame za odpracovany poldeň.
mzdarka renca
02.12.15,10:02
dejú sa v praxi aj také veci, že zam-c si napíše čerpanie dovolenky 1/2 dňa, ale skutočne odpracuje 4,5 hod. na obed nejde, a ani nemusí (podľa § 91 ZP má povinnosť zam-ľ poskytnúť prestávku po odpracovaní 6 hod.), a ide domov. nahrám mu čerpanie dovolenky 3,5 hod.
mzdarka renca
02.12.15,10:20
každopádne mu nárok na stravné vznikol, ak pracoval od 7,00 - 11,20, čo je viac ako 4 hod. dochádzka nepustí.
Chobot
02.12.15,10:27
To potom ako čerpá druhú polovicu dovolenky? Zase mu napíšeš 3,5 dňa?
lubko6394
02.12.15,10:48
Dochádzka pustí ak sa napr. prezliekal, umýval.... Nie všetko čo ukáže dochádzka je reálne odpracovaný čas pre zamestnávateľa. Ak sa má pred nástupom na pracovisko prezliecť, tak príchod 7.00 znamená neskorý nástup na pracovisko.
kopretinka
02.12.15,13:39
no to je teda úvaha :eek:
avalik
02.12.15,19:47
Nie, ved 3,5 hod. nie je polovica ... zamestnancovi zostane na vycerpanie 4,5 hodiny.
sito
02.12.15,22:54
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti; ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny."

Ale ja tam aj ods. 8.

"Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,"

Otázka znie:

Má zamestnanec pri 8,5 hod. prac. dobe nárok na gastrolístok pri čerpaní 1/2 dňa dovolenky? Včera 09:47

Odpoveď znie:

Áno! Zadávateľka uviedla, že odpracoval 4,5 hod. Stačilo odpracovať 4 hod. Zo zákona má na ten deň nárok na stravný lístok, poukážku.

Aj toto zadávateľka uviedla:

"Prečítala som príspevky, ktoré som našla na porade ohľadne tejto témy, vychádza mi, že keďže odpracoval viac ako 4 hodiny nárok na lístky počas 8 dní, keď mal aj dovolenku má."

Ak je podľa ods. 8 dohodnuté v kolektívnej zmluve, že zamestnanec má nárok na stravné lístky, poukážky počas čerpania dovolenky 8, či len 7dni, má na ne nárok. Ak nie, tak nie!
sito
02.12.15,23:14
Ak ten poldeň trval len, teda odpracovaná doba trvala len 14 399 sekúnd, nemáš nárok. Ale, ak trvala 14 400, tak už máš? Okamih rozhoduje, zo zákona. A zdravý rozum, sedlácky. A vydel sy v našem parlamenta sedlakov, či len vlkov? Jeden bol kedysy ve vlade, v maštaly trieskal po stole ...

https://www.youtube.com/watch?v=43ONrM8w-8k

O rodný môj kraj ... východ, západ, sever, juh ...
sito
02.12.15,23:24
"Má zamestnanec pri 8,5 hod. prac. dobe nárok na gastrolístok pri čerpaní 1/2 dňa dovolenky? Včera 09:47"

Mne vychádza polovica 4,25 hod., či nie? Či prestávka 0,5 hod. Ak, polovica je ...
avalik
03.12.15,08:19
A citas aj moju odpoved? ... " V pripade ak ide o 8,5 hod. pracovnu dobu - ale v tom je aj prestavka na odpocinok 0,5 h."
Z 8,5 hod. pracovnej doby v zadani sa stala 8 hodinova - citaj komentare, zadavatelka zaratavala aj prestavku do pracovnej doby, takze polovica z 8 je kolko?
lubko6394
03.12.15,09:44
Čo je na tom divného ? Sú pracoviská, kde sa strieda priamo na pracovnom mieste - jeden končí druhý začína. Takže ak ten druhý príde o 10 minút neskôr tak nemá od koho prevziať pracovisko alebo ho núti ostať na ňom 10 minút po skončení pracovnej doby. Že sa niekde deje benevolencia a nástup do práce je na vrátnici alebo recepcii nemení nič na ZP ktorý hovorí o pracovisku zamestnanca a nie o vrátnici/recepcii. Tie sú pracoviskom len pre vrátnikov a recepčné.
mzdarka renca
03.12.15,09:51
tak si daj dochádzkový systém k mašine, aby bola evidencia prac. času podľa tvojich predstáv.
§ 99
Evidencia

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
sito
03.12.15,10:58
ma to háčik ...
lubko6394
03.12.15,12:39
A to si myslíš že majú cvikačky vo VW na každom pracovisku ? Alebo inak. Je predsa stanovená pracovná doba keď má byť zamestnanec na pracovisku. To že si zdriemne po šichte na šatni a odpichne o hodinu neskôr je teda podľa Teba nadčas ? Normálne sa predsa evidujú odpracované smeny a k tomu sa pripočítavajú nariadené nadčasy a odpočítavajú doby neprítomnosti na pracovisku. Dochádzkový systém je v týchto prípadoch pomocný a evidenciu priamo na pracovisku vedú napr. tímlídri a tí sčítavajú aj plusy aj mínusy bez ohľadu na dochádzkový systém.