AdamC
03.12.15,09:38
Bude v 2016 umelec autor platiť odvody ak sa rozhodne pre zrážkovú daň z príjmu ?

Ahojte, prosím pozrite si tento príspevok...

http://hnporadna.hnonline.sk/clanky-168/umelci-pozor-od-noveho-roku-sa-vam-menia-pravidla-zdanovania-985836

hlavne túto časť...

Pokiaľ sa umelec rozhodne pre zrážkovú daň, teda, že mu firma, divadlo, televízia a podobne, vyplatí čistý príjem po zdanení, nemá viac s jeho zdaňovaním starosti. Tým sa vyhne aj odvodom do zdravotnej a sociálnej poisťovne, byrokracii, nákladom na účtovníka, jednoducho má od dane z príjmov aj od odvodov pokoj. Daň však zaplatí zrejme o niečo vyššiu akoby platil pri podaní priznania, pretože si nemá ako uplatniť daňové výdavky, nezdaniteľnú časť na daňovníka, prípadne manželku, či daňový bonus na deti. Jeho odvody sa však budú rovnať nule, čo naozaj stojí za zváženie.


Bolo by to krásne, zaplatiť síce vyššiu daň, a prípadne si zaplatiť minimálnu ZP a SP. Počítal som to (výpočet môžem priložiť), stále sa to oplatí viac ako ísť na 5040 EUR paušálne výdavky a zaplatiť 47,15% odvody z vymeriavacieho základu pri koeficiente 1,486 a trocha nižšiu daň (čo iní živnostníci, neautori, neumelci, pri podnikaní, kde nie sú reálne výdavky vyššie ako 5040 EUR musia). Takže opäť by to bola nespravodlivosť spôsobená "právnou formou" podnikania.

Pri čítaní iných článkov a komentárov k DzP som nenarazil, že by niekto riešil odvody, a pri snahe legislatívy zaťažiť každý možný príjem ZP a SP sa mi zdá, že to až tak jednoduché nebude a neverím, že sa niekto uspokojí s tým, že si teraz všetci umelci nebudú platiť žiadne odvody, alebo minimálne - dobrovoľné.
mpall
12.01.16,18:02
Toto by aj mne veľmi zaujímalo ako to vlastne je