zelislav
03.12.15,21:21
Dobrý deň prajem

Chcem sa poradiť, dcéra kúpila od spolužiačky telefón za ktorý boli dohodnuté za určitú cenu. Po mesiaci si kamarátka hľadala ešte 30% za telefón.
Dcéra jej dala, že mi nepovedala, teraz sme to zistili.
Smiem /mám pravo žiadať peniaze späť?

Ďakujem
Chobot
03.12.15,22:30
Zásadná otázka:
Koľko rokov má dcéra?

V podstate žiadať môžete. Či vrátia....?
zelislav
04.12.15,16:49
Dobry vecer...

v tom case akurat mala 18, ked kupovala ten telefon.
Tak to je pravda ze ziadat mozeme, ale moja podstatna otazka je ci to riesi nejaky zakon taketo pripady...

Dakujem
Chobot
05.12.15,10:31
Áno, rieši, ale v tvoj neprospech. Keďže je plnoletá a spôsobilá na právne úkony, došlo medzi ňou a jej spolužiačkou k dohode, resp. z ústnemu uzatvoreniu zmluvy podľa § 43 a nasl. Obč. zákonníka.

Dcéra s dodatočnou cenou súhlasila. Keby bola neplnoletá, tak by nebola spôsobilá na takéto úkony a ako rodičia by ste mohli žiadať, aby právny úkon bol od začiatku neplatný.

Neviem, o akú sumu išlo, ale nech si dcéra zoberie z toho ponaučenie. Neviem, čo chceš s tým ďalej robiť, ak jej peniaze nevráti. Chcete sa súdiť? Neviem, či by ste uspeli, pokiaľ tá cena za telefón nebola výrazne premrštená. A vôbec - máte nejaké potvrdenie o tom, že jej tie peniaze dala a koľko jej dala?
zelislav
05.12.15,13:39
Dobrý deň prajem.

Za nás je to dosť peňazí,... aj tak som vám povďačný za vašu ochotu a láskavosť za príspevok. Žiaľ potom nemôžeme nič viac urobiť.

Prajem príjemný deň a zostatok dňa.