frantisekg
04.12.15,11:51
Dobrý deň Vám prajem. Obraciam sa na Vás s prosbou ohľadom dôchodkového poistenia nakoľko sociálna poisťovňa je skúpa na odpoveď. Mám 31 rokov a som v nie lichotivej situácii. Ak by sa mi niečo nedajbože stalo som úplne odrovnaný ako napr. len čiastočný invalidný dôchodok kde mám mať minimalne odvedené do socialnej poisťovne 5 rokov. Počas VS štát neprispel naň 1 cent čo pri zohľadnení podmienok na nárok je utopia. Do 28 rokov minimalne 2 roky a od 29-34 rokov až 5 rokov potrebných mať platené sociálne poistenie. Po škole 1 rok problém nájsť prácu a tak vedení na úrade práce, 2 roky dohody z ktorých v rokoch 2011-2012 neplatili zamestnavatelia žiadne odvody, ani z aktivačných prác tento rok 2 mesiace sám štát neplatil odvody pričom sú to tiež dohody. Ak keď mám 3 roky odpracované ráatajú sa mi len necelé 2 roky do dochodkového poistenia z 5-tich. Ak keď teraz budem každý mesiac riadne platiť žiaľ z vlastných úspor aj dobrovoľne poistenie do sociálnej poisťovne v 34 rokoch mi zas posunú hranicu na 8 rokov povinného platenia čím skoro do 40 roku života nesmie sa mi stať napr vážna dopravná nehoda končiaca napr. tou invaliditou. Práve preto a na Vás obraciam s prosbou o radu, je možné si spätne uhradiť z tých dôb vedení na úrade práce a žiaľ aj za čias tých zamestnávateľov ktorý nemuseli a ani neplatili 1 cent odvody dôchodkové poistenie do sociálnej poisťovne?
Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu odpoveď, je to naozaj zlý pocit ak človek aj vyštuduje a nenajde prácu, pracuje a ak by sa mi niečo stalo a bol odkázaný na pomoc druhých nemal by ani na rožok :(
Katy a R
04.12.15,11:12
Samozrejme, že najlepšie by bolo, keby si mala riadny PP.
ALE! Dôchodkové poistenie je možné doplatiť aj spätne - samozrejme nie za hocijaké obdobie - viď http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
- napr za obdobie štúdia, resp obdobie evidencie na UPSVaR ...
Ak si chceš teraz dobrovoľne platiť len dôchodkové - a si v evidencii - tak to by som nedoporučovala. Spätné doplatenie za toto obdobie je lacnejšie (neplatí sa totiž RF).
Ak ale si chceš platiť dôchodkové poistenie spolu s nemocenským ( pre prípadnú DPN) - tak to je iná káva :) to by sa MOŽNO aj oplatilo.
frantisekg
05.12.15,01:00
Ďakujem za Vašu skorú odpoveď, veľmi ma potešila :). Ďakujem aj za odkaz- prečítam to. Mám na Vás ešte dve otázočky. O dôchodkovom poistení s nemocenským neuvažujem nakoľko by išlo teda o doplatenie dôchodkového poistenia z predošlých období a tam by mi nemocenská už asi nepomohla - avšak budúce obdobia to už možno.

Otázka 1:
Chápem tomu správne, že môžem si potenciálne max. doplatiť: obdobie počas VŠ+obdobie dohôd+odbobie všetkých evidencií na úráde práce aj od roku 2003?

Otázka 2:
Spätné doplatenie počas období v evidencii je to teda lacnejšie nakoľko sa neplatí RF. Otázka: platí sa teda RF pri spätnom doplatení za obdobie štúdií a za predošlé odbobia z čias dohôd? Predpokladám že bude drahšie.

Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď a prajem Vám pekný výkend :)
veronikasad
05.12.15,09:43
počas práce na dohodu si bol evidovaný na UP alebo študent denného štúdia ?
Katy a R
05.12.15,19:49
ešte raz - RF sa pri spätnom doplatení neplatí a spätne môžeš doplatiť obdobia počas evidencie na UP a obdobie štúdia.
Do roku 2003 - ak si bol študentom strednej školy aj vysokej - poistenie máš (platil štát). inak - treba pohľadať doma v šuflíku - do roku 2003 máš aj výpis zo SP.
frantisekg
06.12.15,08:34
Velmi pekne Vam dakujem za vysvetlenie. Stat mi teda nikdy nikdy nikdy nehradil socialne poistenie nakolko v roku 2003 som dovrsil 18 rokov a v roku 2004 ked by sa to malo aj na mna vztahovat tak to zrusili :( Aktivacne prace tiez pre odvody teda povazujem za nutene prace a som stastny ze som od nich odisiel. Sam stat neplati, prejdem si to hlavou no asi ako on sa zachoval k ludom narodenych v roku 1984 tak asi aj ja k nemu. Som vsak nesmierne rad za Vase odpovede, nakolko je problem sa dostat k odpovediam. Klobuk dole. Prajem Vam vela uspechov v zivote
Katy a R
06.12.15,14:04
ak si chodil do roku 2003 na strednú školu (už som písala) - tak tam môžeš mať nejakých 2,5 - 3 roky poistenia - pozri si výpis! aj do zákona už nakukni! Nariekanie ti je nanič...
frantisekg
06.12.15,21:19
Ďakujem, viem, že nariekanie je na nič. Neriešil som túto tému nikdy a o to viac sa jej teraz venujem aby to bolo aspoň ako tak. Začal som to včera čítať - nezvyk na takéto čítanie. O to viac si vážim Váš prístup, Váš čas ktorý Ste m venovali. Zákony sa menia , verím však v dlhodobú existenciu tohto portalu a v prípade ďalších otázok sa na Vás opäť obrátim. S úctou
bodliak
06.12.15,21:46
A prečo to chceš riešiť so skostnatenou Socialnou poisťovňou ?
Neobzrieš sa miesto toho po nejakej skutočnej poisťovni, ktorá nemôže zmeniť podmienky na uzavretej zmluve zo dňa na deň ?
Dáša_
07.12.15,05:52
niektorá komerčná poisťovňa vypláca invalidný dôchodok? Alebo ťa odškodní aj v prípade, že nehodu s trvalými následkami spôsobíš ty sám? Nehovoriac napríklad o civilizačných chorobách?
bodliak
07.12.15,07:57
Nevolá sa to invalidný dôchodok...