erika1211
04.12.15,15:00
Momentálne som na úrade práce ako nezamestnaná, predtým som bola klasicky zamestnaná 6 rokov, avšak teraz sa už dlho zvažujem osamostatniť. V týchto veciach sa moc nevyznám, čo to som naštudovala na nete ale všade iná fakty.

Potrebujem poradiť aké sú výhody a nevýhody pokiaľ by som sa registrovala ako slobodný umelec, szčo alebo samoplatiteľ(dobrovoľne nezamestnaný).

Venujem sa maľovaniu obrazov, písaniu a foteniu, celkom to sedí na toho slobodného umelca(teda podľa mňa-maliar,spisovateľ) avšak počula som, že čo sa týka príjmov a roč.zúčtovania al.predaju cez internet, tak to nie je vraj celkom jednoduché, a že nie každá ekonómka vie, čo má s tým robiť.

Preto vás prosím o radu, viete mi vysvetliť aké sú poplatky a hlavné rozdiely, čo by bolo najvýhodnejšie?

Myslím, že pri slobodnom umelcovi je to asi dosť komplikované či sa radšej nemám zaregistrovať ako dobrovoľne nezamestnaný, neviem však aké sú celkové výhody a nevýhody, avšak ak chcem predávať, tak je najlepšie vraj mať szčo a ja som z toho už dosť zmätená, preto vás prosím, poradte ak sa v tomto vyznáte.

Jedno mi je isté, ZP si platiť musím v každom prípade(to beriem), líšia sa však poplatky soc.poist., poplatky na daniach, musím/nemusím mať registrač. pokladňu, pri predaji musím vystavovať faktúry(pri szčo) ako je to pri ostatných?A čo ostatné poplatky? Musím/nemusím robiť roč.zúčtovanie dane? U mňa ide o dosť malé príjmy. Je tu ešte niečo, o čom mám vedieť, aby som si potom nebúchala hlavu o stenu, že som mala vybrať inú možnosť???

Za všetky vaše odborné rady a vľúdne odpovede vám moc, moc ĎAKUJEM :)
Erika
Katy a R
04.12.15,14:28
V prvom rade sa musíš "zadefinovať" ... pozri si zák o DzP - keď prečítaš nadpis § 6 - bude ti jasnejšie - tam by mali tie tvoje činnosti spadať. http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2015-a.html#6
budeš szčo - a budeš mať aj rovnaké povinnosti ako szčo .
príjmy, resp VZ podľa odst 2 - od tohto závisí výška odvodov.
ak by boli aj príjmy podľa odst 4 ?? - tie pre odvody nie sú dôležité