arizona
04.12.15,16:56
Bola som reklamovat damske naramkove hodinky,ktore som kupila pred 3.mesiacmi,prestali ist.
Predajca hned odhalil zavadu, ze urcite je na vine baterka, ze ju vymeni na moje naklady a vec je vybavena...
Ohradila som sa tym, ze baterka ma tiez minimalne 6.mesacnu zaruku,ze myslim, ze mam narok na novu baterku zdarma.

Predajca zacal rozoberat niekolkomesacnu cestu od vyrobcu do obchodu...takze odmietal,ze mna ako zakaznika toto nezaujima, ze pre mna je dolezity datum nakupu.
Ked videl, ze neustupim,vymenil " s odutou hubou" baterku zdarma.

Viem, je to par centova zalezitost,ale ide mi o princip, rada by som vedela,ako je to podla zakona,ci sa aj na baterku v hodinach vztahuje zaruka...
Hladala som na nete,udivilo ma, ze obch.podmienky predajcov hodin uvadzaju rozne doby na reklamaciu. Niektore pisu,ze nie je narok,niektore pisu 6 mesiacov,niektore dokonca 2 roky. :O
misoft
04.12.15,18:36
Pravdu si mala ty! Jeho tvrdenie o "niekoľkomesačnej ceste" - to je 3,14čovina na N-tú.
Okrem toho - v tých hodinkách sú tzv. knoflíkové batérie, ktoré za pár mesiacov sa nevybijú. Ich "prevádzková" doba v hodinkách sa počíta minimálne 1 rok (niektoré vydržia 2-4 roky!)
Ty si si kúpila hodinky, ktorých súčasťou bola batéria - tovar sa predáva FUNKČNÝ - takže po troch mesiacoch nosenia od kúpy sa to podľa zákona považuje za výrobnú vadu a predajca NEMÁ čo vymýšľať, ale (ak sa dá) riešiť reklamáciu, alebo tú baterku vymeniť bezplatne a bez rečí!
Inak - 6 mesiacov až 1 rok sa vzťahuje na AKUMULÁTORY - nabíjacie v zariadeniach (NB a pod.) Dokonca i automobilový akumulátor má 24 mesačnú záruku. Na knoflíkových je predpokladaná doba životnosti (funkčnosti) DO určitého dátumu (často vyznačený na zadnej strane obalov, v ktorých sú umiestnené).
arizona
04.12.15,19:01
Aj mna ten jeho argument prekvapil Mam viecero hodiniek a na novych vzdy vydrzala baterka aj 3-4 roky. Asi sa teraz robia uz horsej kvality,ale aj tak sa mi nezda, ze by tie baterky mali zivotnost iba par mesiacov...
buchač
04.12.15,19:54
Pravdu si mala ty! Jeho tvrdenie o "niekoľkomesačnej ceste" - to je 3,14čovina na N-tú.
..
Nie je ...tovar z Číny ide v pohode mesiac - dva..

Zvyšok je len o tom dodávateľovi fejkov...lebo aj fejk môže byť kvalitný, alebo úplne naopak.
misoft
04.12.15,21:10
Pravdu si mala ty! Jeho tvrdenie o "niekoľkomesačnej ceste" - to je 3,14čovina na N-tú.
..
Nie je ...tovar z Číny ide v pohode mesiac - dva..

Zvyšok je len o tom dodávateľovi fejkov...lebo aj fejk môže byť kvalitný, alebo úplne naopak.
Možno hej, možno nie....:D
Hele..... dávnejšie som si kúpil "vymoženosť" - džigitáľki odkiaľsi z Tramtárie - od šikmoočka..... (v roku 1997!) - a tie oné... potvory doteraz idú (čiže džigitálne džigitujú :D) - a baterka v nich vydrží 2,5 roka. A čo je srandovnejšie - sú presnejšie, ako presné Švýcary Quartz..... nemajú dokonca ani krajinu pôvodu nikde vyrazenú (to Made in....).
alaya1
05.12.15,07:33
kde su tvoje tvrdenia uvedene v zakone, mam podobnny problem, ako arizona.
Peggynka
05.12.15,09:13
Ja som si kúpila digitálky na retiazke v Bulharsku a batéria vydržala 6 rokov :eek:
Peggynka
05.12.15,09:18
http://www.servishodin.sk/?page_id=160
Vyjadrenie SOI:
Vzťahuje sa záručná doba 24 mesiacov aj na batérie a žiarovky?
Na základe § 620 OZ záručná doba za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci, je 24 mesiacov. V zmysle výkladu OZ zákonnú záručnú dobu nemožno skrátiť. Za vadu veci sa považuje neexistencia takej vlastnosti veci, ktorá sa u veci určitého druhu a veku všeobecne predpokladá a v dôsledku ktorej je možnosť využitia veci podstatne znížená. Za vadu nemožno považovať, ak vyplýva už z povahy veci, že jej životnosť (funkcia) je obmedzená na kratší čas použitia (napríklad pri vreckovej batérii). V tomto prípade záruka kupujúcemu zabezpečuje, že môže vec kedykoľvek v záručnej dobe použiť, avšak len po dobu, ktorá vyplýva z povahy veci alebo technickej normy alebo ktorá je na nej vyznačená ako doba životnosti (funkcie).

V podstate by zákazník s hodinkami mal naklusať k predajcovi zakaždým,pokiaľ sú v záruke.Teoreticky by mal predajca upozorniť kupujúceho pri kúpe na životnosť batérie a mohlo by sa postupovať aj podľa tohoto: OZ § 622
(1) Ak ide o vadu, ktorú možno odstrániť, má kupujúci právo, aby bola bezplatne, včas a riadne odstránená. Predávajúci je povinný vadu bez zbytočného odkladu odstrániť.
Čiže mňa nezaujíma,v čom je problém...proste nejdú :mee:,pretože môže to byť aj niečo iné a závažnejšie.Seriózny predajca by nemal mať s tým problém.
misoft
05.12.15,09:34
Ak kupuješ batérie v obchode v tých baleniach.... napr. http://nabaterie.cz/4535-large/lithiove-knoflikove-clanky-duracell-cr2016-1ks-baleni-original.jpg - na zadnej strane je dátum (na balení) - do kedy sa zaručuje ich plná kapacita (ona však je často i po tej lehote plná). Ale ako na tovar - záruka je daná zákonom!
Pokiaľ je batéria súčasťou výrobku (hodinky), platí na ne rovnaká záruka ako na výrobok - pretože BEZ nich by hodinky neboli funkčné. A pokiaľ sa kupuje výrobok, predávajúci by MAL výrobok predviesť (jeho funkčnosť, ovládanie). A bez baterky ako predvedie tie hodinky?
Ovšem! Tá záruka na náhradné akumulátory - to si vymysleli obchodníci a legislatívci im to TOLERUJÚ! Pretože §620 občianskeho zákonníka vraví jednoznačne - 24 mesiacov záruka (bez ohľadu, čo je to). Nie je tam uvedená ŽIADNA výnimka. http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p20
Teda - v takýchto prípadoch - okrem Zákona o ochrane spotrebiteľa je potrebné použiť i §620 OZ. A dám krk na to, ak by sa podala žaloba na obchodníka a citoval by sa tento paragraf - obchodník prehrá.
Mimochodom - často zi obchodníci zamieňajú tzv. životnosť so zárukou. Viď príklad:
http://www.itnews.sk/spravy/produkty/2014-05-26/c163313-predajcovia-notebookov-zamienaju-zivotnost-a-zaruku-ta-pritom-nesmie-byt-kratsia-ako-2-roky
A tu je správne uvedená záruka (príklad):
http://www.jscomputers.sk/produkt/ENERGIZER_LITHIOVE_KNOFLIKOVE_BATERIE_CR2025_3V_kn oflik_BL1.html?arg1=001081
všimni si 24 mesiacov!!!!
alaya1
05.12.15,09:50
islo mi o hodinky, z klenotnictva, po 2mesiacoch dosla bateria. Tiez sa vyhovaraju, este tam bol len manzel, pojdemtam teda ja.
fortunka
05.12.15,10:02
Toto je diskutabilne.. taka zaruka na mobilne baterie, autobaterie alebo dokonca obyc. nabijacie baterie a pod... lebo velmi zalezi aj na prevadzke a udrzbe. Ja nesuhlasim s povinnostou 2 rocnej zaruky na tieto predmety. A veru by som sa nenatahovala ani za baterku v hodinkach :D ale tam je to jasne... ved v hodinkach mi baterka drzi teraz uz 4 rok..to kolko by cestovala? A dalsia vec, ja som mala v hodinkach taky "stitok" pri baterke a az ked som ho vytiahla, tak zacali ist.. cize bateriu po ceste a v obchode ani neminali ;) Cize ak by sa mi chcelo, urcite by som trvala na vymene na ich naklady.
misoft
05.12.15,10:07
Rozdiel je záruka a životnosť. Toto si obchodníci mýlia! A za ďalšie - záruka pri akumulátoroch (veľkých a do NB) sa nevzťahuje na znižovanie kapacity - je to prirodzený jav. Ale keď knoflíková batéria v hodinkách, ktorá poháňa krokový motorček so spotrebou cca 5mW a "odíde" po 2 mesiacoch - to nie je prirodzený úbytok, to je chybná baterka, alebo chybné hodinky.
fortunka
05.12.15,10:16
no ved som napisala ze keby sa mi chcelo tak toto jednoznacne reklamujem lebo je to blbost ;)
Inak kapacita sa poznizuje az natolko ze nakoniec baterka nejde :D

Btw. predavame autobaterie sem-tam a mozem povedat ze aj ked stoja napr. rok, tak "zdravie a kapacita" vobec nezvyknu klesat.. max sa pomaly vybijaju (meriame to vzdy kd pridu aj ked sa predavaju). Ale to je zase iny pripad ako tieto male baterky, nenabijacie.
arizona
05.12.15,11:17
Fortunka,mozno blbost za par centov,ale...keby baterka odisla po roku,dvoch je mi to asi jedno. Ale tato nemala ani 3.mes.od kupy. Inak,ja som vacsinou slusny,tichy zakaznik,ktory da za pravdu aj obchodnikovi..S tymto som tiez jednala ticho a slusne na kraji pultu,mimo ostatnych zakaznikov. Ale ked som sa ohradila,tak odisiel sam blizsie k ostatnym zakaznikom,aby im pekne nahlas povedal,ze "pani tomu nerozumie,tak jej musel vysvetlit"! No,to ma akurat tak nastartovalo!!! :D . Chodievam do toho Zlatnictva dlhe roky,len za posledne 2 roky som tam kupila patoro hodin. A ten hajzlik ma ide zhodit pred ostatnymi kvoli par centovej baterke??? Tak som mu to vratila aj s urokmi...
Peggynka
05.12.15,12:05
Tak-tak...aký požičaj,taký vráť :)
Nandrolon
05.12.15,18:15
Fortunka. Bateria zacina "zit" hned po tom, ako sa zacne pouzivat. Tyka sa to najma nabijatelnych akumulatorov. Oni su z vyroby v nejakom "storage" spiacom rezime, kedy je nabita na nejakych 60 % a takto moze byt na pulte povedzme rok bez nejakej vaznej degradacie. Akonahle by ju niekto nabil a znova odlozil na ten pult, uz degraduje velmi rychlo, lebo sa pouzitim nastartovala chemicka reakcia. Tie gombikove baterie v hodinkach fachcia 5 aj 10 rokov /na niektorych QQ je na ciferniku 10 rocna garancia/.
3 mesiace a chyba sa povazuje za vyrobnu vadu. Trochu by som sa bal, aby to bola iba baterka a nie nejaky nechceny odber strojceka. Tie gombikovky maju "zarucnu dobu" 2 roky co som pozeral. Ale nie funkcnost, ta je ovela dlhsia ale zarucnu dobu zaruky plnej kapacity...
Peggynka
05.12.15,18:54
Teraz som pozerala na gombíkovú...mám ju doma už dosť dlho a na nej,že do r.2020 :eek: Ale s tým máš pravdu (píšem inde),že mi v hodinkách fachčila 6 rokov.
misoft
05.12.15,23:04
...i som písal vyššie, že na knoflíkových je dátum, dokedy je funkčná (životnosť). A ako teraz mrkám na sadu bateriek, ktoré som kúpil za 1€ :D (CR2032) - 6/2022....... a žiadne značkové.....
fortunka
06.12.15,07:06
arizona a dobre si spravila ;)))