bibzab
04.12.15,19:37
Mám vydatú, bezdetnú sestru. Vlastní viac nehnuteľnosti, ktoré nepatria do BSM. Kto dedí po nej podľa zákona? Len manžel, alebo mám aj ja nárok na nejakú časť z nehnuteľnosti?
Tweety
04.12.15,18:38
Ak nezanechá závet, potom zo zákona bude dediť manžel.
arizona
04.12.15,18:56
Ak zosnulá osoba nenechala závet dedí sa zo zákona.

Ako prvé prichádzajú na rad deti, manželka alebo manžel zosnulého, ktorí dedia rovnakým dielom.
Ak nededí niektoré dieťa, získavajú dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti, dedia ich potomkovia. V prípade, ak manželstvo trvalo až do smrti jedného z manželov, najskôr sa vysporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) a až zvyšná polovica sa dedí medzi manželku a deti.

Ak zosnulý nemal potomkov, v druhej skupine dedí manžel/manželka, rodičia poručiteľa a tí, ktorí žili so zosnulým po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti.

V tretej skupine dedia poručiteľovi súrodenci a opäť osoby, ktoré s ním žili po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti.

Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Vo štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
buchač
04.12.15,19:24
Hm....ešte aby nededila (samozrejme podľa zákona) sestra po Tebe...;)
bibzab
04.12.15,20:38
no neviem, ci by si bol nadseny, keby Tvoja sestra vsetke majetky mala od rodicov a od Teba a potom pride jeden prefikany chlap s holym zadkom, ale chce odist bohato ......
buchač
04.12.15,21:21
Ja...?

Mňa Ty nerieš...ja problém nemám.
Moji rodičia boli normálni. Majetok prepísali na mňa a brata ešte za života, dokonca podľa dohody nás...a fertig, žijeme si v kľude, žiadne zvady...
kopretinka
05.12.15,07:15
čo furt riešiš druhých?rieš seba,a ke´d máš pripomienky,daj to ako odpoveď,ale ty si posera,bojíš sa mínusiek a vymazávaš.keď nedávaš relevantné odpovede,tak čo podžubuješ,realizuj sa doma.
alaya1
05.12.15,07:27
.
buchač
05.12.15,07:39
kopretinka (Dnes 09:15) čo furt riešiš druhých?rieš seba,a ke´d máš pripomienky,daj to ako odpoveď,ale ty si posera,bojíš sa mínusiek a vymazávaš.keď nedávaš relevantné odpovede,tak čo podžubuješ,realizuj sa doma.
==========================
Neriešim...ak si nepochopila, tak viď nasledovné :

1. bibzab rieši sestru...a pritom môže ešte skôr umrieť. O tom je prvý koment a nie o riešení danej osoby.

2. bibzab reagovala, tak som jej odpovedal....MOHOL SOM, či mám zakázané ???

3. Na čo budem dávať odpoveď, keď je už tam ?

===========================

Pre alayu :
Tá bodka je čo ?
Nejaký odkaz na Tvoje vymazané citáty o majiteľoch psov ?
alaya1
05.12.15,07:54
buchac, staraj sa o svoje prispevky, hlavne tiez, kde mas minusky a vymazes ich- charakter.
Chobot
05.12.15,10:50
Ako buchač nehnevaj sa, ale naozaj tvoja pripomienka bola nemiestna. Mal by si sa zamyslieť nad tým, čo píšeš, lebo už to preháňaš. Chceš byť vtipný, ale si len trápny.

A etiketa platí aj pre teba:

2. Odpovedám tak aby bola moja odpoveď užitočná bez zbytočných a najmä kritizujúcich komentárov.

3. V odpovedi neodsudzujem pýtajúceho a nemoralizujem nad otázkou. Ak otázka navádza na porušenie zákona tak stačí neodpovedať, prípadne je možné nahlásiť takúto otázku ako nevhodnú, na zmazanie.

Nič konkrétne si neporadil. Keď nevieš poradiť, tak nepíš. Neurážaj ľudí. Už viacerí mi nahlasovali tvoje príspevky so sťažnosťou, že ich urážaš. Ak s tým neprestaneš, budem ti mazať príspevky.
Chobot
05.12.15,11:00
bibzad - podľa súčasného stavu by po nej dedil všetko manžel. Jedine, keby sa rozviedla, tak by si podľa zákona bola dedičom ty, keďže nemá deti. Ale predpokladajme, že sa nerozvedie.

Riešením by bolo, že by ti časť nehnuteľností, ktoré má od rodičov, darovala počas života. Ak nie, môže, ako napísali predo mnou, spísať záveť, kde vyšpecifikuje, čo zdedí jej manžel a čo iné osoby. Manželovi teoreticky nemusí zanechať nič zo svojho majetku, on nie je neopomenuteľný dedič. V jeho prípade by nešlo o vydedenie.

Treba sa ale porozprávať so sestrou, s darovaním aj so závetom musí súhlasiť. Ak bude jej vôľa všetko prenechať manželovi, ty s tým nič neurobíš. Nemáš zákonný nárok na jej majetok.
buchač
05.12.15,11:03
Pfúúúúúúúúúha..........
arizona
05.12.15,20:30
nechapem, preco mi nejde ocenit chobotov prispevok, Skusam uz druhy krat,s odstupom casu,ale nic...
arizona
05.12.15,20:31
no, konecne!