zuzana pet
05.12.15,09:27
Oplatí sa nezamestnanému, (evidovanému na Úrade práce),6 rokov pred dôchodkom zamestnať na dohodu,keďže je tam limitovaná mzda (aby nebol vyradený)? Ide o to, získať aspoň nejaké odpracované roky do dôchodku. Lenže pri tak nízkom príjme si ten dôchodok tiež pokazí. Tak na čo prihliadať- na príjem, či na tie odpracované roky?
A tiež- ako sa rátajú tie roky do dôchodku, keď pracuje len na polovičný úväzok?
Mária27
05.12.15,09:23
Vyžiadaj si zápočet rokov a doteraz získané ročné koeficienty zo sociálnej poisťovne. Potom si to musíš prerátavať.

Základný vzorec = počet rokov krát priemerný koeficient krát dôchodková hodnota

Dôchodková hodnota sa vyhlasuje opatrením ministerstva.
Priemerný koeficient je aritmetický priemer tvojich ročných koeficientov.
Ročný koeficient je podiel tvojho ročného zárobku a priemerného ročného zárobku v SR.
veronikasad
05.12.15,09:41
kolko rokov dôch.poistenia má doteraz ? Aký bol jeho príjem počas produktívneho veku (na hranici minimálnej mzdy alebo aspoň vo výške priemernej mzdy v nár.hosp.) ?
zuzana pet
05.12.15,11:36
Rozhodujúce obd. 21,85 roka
Poistné obdobie 34,11 rokov (do decembra. 2008)
koificient 0,754
december 2008-jún 2014- poberanie invalid. dôchodku
od júna 2014 zrušenie invalid. dôchodku a nezamestnaná (alebo len občas krátkodobo)
veronikasad
05.12.15,11:40
od juna 2014 ti bol odňatý ID ? Ak by poberanie ID trvalo stále, nemusíš riešiť nič. Príjem z dohody by ti priemerný osobný mzdový bod nepokazil. Teraz nie som si istá, snáď sa k tomu vyjadrí Janka Motyčková alebo Andyke, príp. niekto ďalší, kto sa výpočtom SD podrobnejšie venuje.
zuzana pet
07.12.15,15:03
No veď to. Pred časom mi tu ale bolo povedané, že sa na ten mzdový bod prihliada u tých , ktorí sú invalidnými dôchodcami, ale aj aj tí, ktorí boli. Ale za tých 6 rokov sa môže všeličo zmeniť, preto ma to zaujíma. Tiež som čítala v minulosti vyjadernie od exministra Mihála, že tí, čo pracujú krátko pred dôchodkom na dohodu (za málo peňazí), tak si pokazia dôchodok.
Katy a R
07.12.15,17:12