kuravesele
05.12.15,11:48
Firma pri PHM postupuje podľa par. 19 písm. L ods. 3 zákona o dani z príjmov.

Tento odsek znie: Vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

1. Firma si k 1.1.2015 zapísala stavy tachometrov.
2. Počas roka účtovala do daňových výdavkov ako aj uplatňovala DPH 80%.

Je potrebné v daňovom priznaní PO upraviť, ak mi vychádza nadspotreba? Alebo to nevadí, pokiaľ sa hovorí o primeranom počte najazdených kilometrov?
Tweety
05.12.15,14:28
Je to potrebné upraviť.
kuravesele
05.12.15,16:12
a treba to prerátať priemernou cenou alebo poslednou cenou? Nemáte náhodou nejaký príklad na to? Lebo moje "audítorky" ma odbili, že čo vymýšľam, že oni to ešte nepočuli, že sa to neprepočítava...
Žabinka
05.12.15,17:00
priem.spotreba podľa TP x priem.cena (podľa štatist.úradu v januári je k dispozícii tabuľka priemerných mesačných cien, vyrátaš si priemer) x počet km za rok / 100 a dostaneš cenu, koľko by si mala zaplatiť za PHM.. porovnáš s tým, čom máš zaúčtované na 501/AU nákup PHM, a rozdiel uvedieš v DP buď ako PP, ak je na 501 viac, alebo ak je menej, nerobíš nič..
tu máš pomôcku, kalkulačku na výpočet ceny PHM podľa priemernej ceny, priemernej spotreby a počtu odjazdených km..
http://www.raze.host.sk/phmcalc.htm
karakul
06.12.15,08:25
aj audítori môžu mať pravdu...

Na stránkach FRSR možno nájsť:
https://podpora.financnasprava.sk/495981-Spotreba-PHL

a tu: http://www.ieforum.sk/sk/vedenie-uctovnictva-PausVydaPHL_DR2 sa píše

20. Otázka: Daňovník si bude uplatňovať paušálne výdavky na PHL 80 %. Spotreba uvedená v technickom preukaze bude pri tomto spôsobe vedenia evidencie prekročená. Bude táto nadspotreba uznaná za daňový výdavok ?

Odpoveď: Aj pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL je v plnej výške uznaným daňovým výdavkom len spotreba (nadspotreba) preukázaná na služobné účely a to až do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL a stavu tachometra. Ak bude nadspotreba PHL spôsobená z dôvodu súkromných jázd daňovníka, prípadne ak správca dane zistí, že počet kilometrov nezodpovedá reálnej spotrebe PHL, potom táto nadspotreba nebude uznaná za daňový výdavok.
kuravesele
08.12.15,08:52
tak to mám brať tak, že buď si nadspotrebu konateľ obháji alebo nie? Ak ju necháme vo výdavkoch?
Tweety
08.12.15,08:53
návod máš v príspevku od Žabinky
kuravesele
14.12.15,04:57
Žabinka, len tú 501 môžem zobrať suma sumárum celkom keď tam mám napríklad. 8 áut? Alebo to musím vyčísliť samostatne za každé auto samostatne? Lebo pri niektorých mi vychádza nadpostreba pri niektorých podspotreba.
avalik
14.12.15,07:44
Zabinka, na zaklade ktoreho § pouzivas pri vypocte priemernu cenu podla Stat. uradu?
Žabinka
14.12.15,08:31
používam cenu podľa štatistického úradu, lebo prepočet robím raz ročne, a priemerovať ceny v účtovníctve podľa každého nákupu ma zdržuje.. tu si vytlačím tabuľku, a mám hneď číslo potrebné na prepočet.. a čo je zlé na cenách podľa štatistického úradu? veď hádam sú to reálne ceny, len spriemerované..
avalik
14.12.15,08:43
ale zakon hovori o "podľa cien platných v čase ich nákupu" nie je tam uvedene "... alebo podla priemernych cien podla SU"
kuravesele
14.12.15,09:59
Žabinka prosím, viete mi odpovedať na moju otázku ohľadom tej 501-tky? Ďakujem . A tie ceny, fu no to je tiež na zamyslenie, len tiež si to neviem predstaviť, že budem robiť sama priemer...radšej si to vytiahnem z toho ŠÚ.
Žabinka
14.12.15,10:17
kniha jázd sa robí za každé auto samostatne, takže aj prepočet by som robila samostatne na každé auto..