vladis77
05.12.15,14:41
Zdravim,pred X rokmi som kupil starsi dom,murovany zo skvarobetonovych kvadrov + kantom tehla,celkova hrubka steny 43.Nakolko boli vnutorne steny dost krive,tak som obvodove steny z vnutra oblepil polystyrenom 3cm,tym som vyrovnal steny a zaroven trocha zateplil,na vonkajsie zateplenie neboli financie.Neskor som menil okna a dvere,cim som vlastne znehodnotil vonkajsie fasady,nakolko som daval trocha mensie okna ako boli povodne.Momentalne chystam spravit novu vonkajsiu fasadu a rozmyslam ju zateplit 5-10cm polystyrenom,na 2 stenach to mam uz 3 roky,zatial to nic nerobi,lebo som pred rokom v chodbe strhol polystyren a dal sadrokarton,nebola tam ani plesen,nic.Netusim ako je to z izolaciou muriva,asi len terovy papier,ktory uz bude isto hnily,ale spodna voda je 24m a vonkajsie boky zakladov mam izolovane ipou.Otazka je,ci by potom nebolo vhodne dat ten vnutorny polystyren dole a namiesto toho dat sadrokarton? Dik za rady.
Peggynka
05.12.15,14:21
Napíšem ti,ako som to riešila ja;vnútorné omietky šli komplet dole a dala som nové.Dom nemienim zatepľovať,lebo mám perlitové omietky,tak som okolo okien dala urobiť špalety.Polystyrénu zvnútra by som sa bála,tiež mám dom z kvádrov a mám ho suchý a teplý a v lete chladný,nikdy v živote nebol problém s vlhkosťou,neviem,čo to je - plieseň v domácnosti.Asi by to chcelo odborníka na posúdenie.Môj názor.
arizona
05.12.15,14:35
Ja to napisem trosku tvrdo,sorry,ale...bud si zavolaj nejakeho odbornika,co ti odborne poradi,alebo sadni pri net a aspon tyzden citaj odborne diskusie. Ale ozaj odborne,nie rozne zvasty od majstrov,co "svet gombicka"...

Tymi tvojimi neodbornymi ciastocnymi akoze upravami narobis viac skody ako osohu a su to zbytocne vyhodene peniaze.
vladis77
05.12.15,17:06
prave citanim tych odbornych clankov sa clovek dostane do pochybnosti,co je vlastne dobre?Napr. v Nemecku a Amerike...
sa dost zatepluje zvnutra.Odbornici sa nevedia dohodnut,ci je lepsia mineralna vata,polystyren....,jedni pisu,neprekladat izolacie,ini zamerne prekladaju,niektori odvetravaju izolaciu,ini utesnuju.....,kto je ten odbornik podla teba?Pri vnutornom zatepleni je problem s vlhkostou,ktoru ja nemam,nakolko mi rekuperacia udrzuje vnutornu vlhkost na 50%.Na jednej strane pisu ze murivo musi "dychat" ,na druhej strane daju na steny 15cm polystyren,ktory tam tvori vlastne parotesnost.
http://www.arfo.cz/cs/jaky-je-opravdovy-rozdil-mezi-vnitrni-a-vnejsi-tepelnou-izolaci-domu-/
arizona
05.12.15,17:52
Citaj rasej slovenske ci ceske fora. Hlavne na ceskych najdes toho vela. V Amerike je napr. ina klima,domy sa stavaju inak,takze ich rady ti moc nepomozu...alebo mozno rakuske,tam sa preraba dost starych domov.
arizona
05.12.15,17:53
A si si isty,ze nemas vnutornu vlhkost? Ked po par rokoch strhnes zvnutra ten polystyren,uvidis,ake prekvapko ta tam bude cakat... A daj si odbornikovi vypocitat rosny bod a podla toho zvol hrubku vonkajsieho zateplenia... 5 cm bude na 90% nedostatocne
vladis77
05.12.15,18:00
Aj v Rakusku sa dost zatepluje z vnutra,hlavne historicke budovy,aby zachovali povodnu architekturu a tu stranku co som pridal je zrovna ceska.
vladis77
05.12.15,18:08
ten 3cm polystyren z vnutra mam nalepeny uz asi 14 rokov a ten z vonku 10cm mam 3 roky a v lete som dal ten vnutorny 3cm dole a dal sadrokarton so vzduchovou medzerou a nebolo pod polystyrenom vobec nic,pekna biela malovka,aka tam bola ked som to tam pred 14 rokmi lepil.
marleau
06.12.15,11:10
ten polystyrén vnútri je super vec, už len azbestový obklad na to a hotový luxus. Kto vám to poradil? nejaký zmrzlinár? alebo zootechnik? to si aj ja dám.....
vladis77
06.12.15,15:52
neviem aky mate problem s polystyrenom,kedze sa robi aj vnutorne zateplenie z EPS,dokonca aj kazetove stropy z polystyrenu ktore niesu vobec nasledne nicim osetrene,pricom zateplenie z vnutra je zakryte vrstvou klebru a nasledne vapenocementovou omietkou,to su podla vas vsetci co maju vnutorne zateplenie ,alebo eps kazetove stropy zmrzlinari?
marleau
06.12.15,17:35
nie, hlupáci
vladis77
06.12.15,18:29
Pokial viem,tak sa z EPS uvolnuju toxicke latky pri vysokych teplotach,pri normalnych teplotach je neskodny,aspon co si ja pamatam,mozno nove studie su ine. Ale vyrabaju sa z nich dokonca nadoby na hotove potraviny. Presne rovnake toxicke ucinky pre cloveka ma makcene pvc a poobzerajte sa okolo seba,kolko pvc mate okolo seba doma a kludne sa mozete zaradit k tym ostatnym hlupakom,akymi sme vsetci.
vladis77
07.12.15,14:12
Takze som kontaktoval niekolko technickych poradcov zateplovacich systemov,niektori mi dokonca vypracovali tabulky roznych realizacii,no ziaden sa nevyjadril,ze vnutorny polystyren musi von,dokonca ze to moze byt mierna vyhoda,nakolko su obvodove steny bez problemov s vlhkostou,kedze po strhnuti casti polystyrenu po 14 rokoch neboli na mure ziadne znamky plesni alebo hub a pri zatepleni 10cm EPS alebo vaty zvonku, bude budova bez kondenzacie v konstrukcii.
MOMENTALNE TEPELNOTECHNICKÉ POSÚDENIE KONŠTRUKCIE
-Šírenie vodnej pary v konštrukcii podľa STN EN ISO 13788:(Ročná bilancia skondenzovanej a vyparenej vodnej pary:AKTINVA)
Hodnotenie
-V konštrukcii dochádza ku kondenzácii vodnej pary v priebehu roka, ktorá sa v priaznivejších
mesiacoch vyparí. Maximálne množstvo kondenzátu spĺňa požiadavky STN 73 0540-2