Trevor Stojič
05.12.15,19:56
Zdravim, chcel by som pekne poprosit niekoho znaleho, ci by mi vedel zodpovedat otazku:

Mam uver na byvanie v jednej zo stavebnych sporitelni a ten sa sklada z uverovej casti a povinne sporiacej, so zalozenou nehnutelnostou. Zo sporitelne ma tento tyzden kontaktovali, ze sa na tu sporiacu cas prihlasil exekutor kvoli inej pohladavke a inej spolocnosti. Vznikla tak situacia, ze defacto nemozem uhradzat kompletnu splatku iba uverovu cast, pretoze sporiaca cast splatky by isla exekutorovi. Kedze vyrovnanie exe bude dlhodobejsiu zalezitost, cele to moze zase ohrozit splacanie celeho uveru na byvanie kvoli nekompletnej splatke a sporitelna by vraj mohla vyhlasit okamzitu splatnost.

Ake by mohlo byt riesenie situacie? Udajne sa neda uhradzat splatka nikam mimo mojho uveroveho a sporiaceho uctu. Oni to nemaju v sporitelni nijako ochranene, ak je to povinne sporenie k uveru so zalozenou nehnutelnostou? Na tuto otazku mi pracovnik sporitelne dookola ako debil odpovedal len ze nech vyrovnam exekutora. To bude ale trvat dlhsie.
misoft
05.12.15,19:05
Nuž (opravia ma, ak napíšem nesprávne): úverová časť - patri sporiteľni. Sporiaca časť - patrí tebe - takže siaha na tvoje prachy.... A ako si poriešiš splácanie úveru - to je tvoja vec.. exekútor siahol len na to, na čo mal právo.
MarcoM
05.12.15,19:05
Exe je tvoj problém nie banky. Skratka pokiaľ nechceš dopadnúť zle a to tak, že ti banky dá okamžitú splatnosť zvyšku úveru tak uhraď exekúciu. Keď neuhradíš znášaj následky.
Trevor Stojič
05.12.15,19:18
Toto všetko mi je jasne. Len ma zaujimalo, ci neviete niekto, ako by mi banka mohla preklopit sporiacu cast splatky do uverovej aby som mal zabezpecene byvanie a ostatok samozrejme musim poriesit tiez.

Nicomu sa nechcem vyhnut a vsetko musim aj s nadledkami riesit. Ak nic rozumne nevymyslim, v krajnom pripade budem musiet uvazovat o osobnom bankrote.

Ma niekto napad ako sa tomu vyhnut a ziskat cas, aby som mohol zavazky, vygenerovane zo zleho obdobia v podnikani, riesit bez ohrozenia byvania?
Katy a R
05.12.15,19:52
ako treba postupovať - povedia ti v banke (v stav sporiteľni) . ten "debil" ti zrejme radil len podľa podmienok - že čo je pre teba najlepšie ;)
všeobecne sa dá poradiť len toľko - že v prvom rade budeš musieť splácať úver - bez omeškania - inak ozaj hrozí okamžitá splatnosť. Lenže tých produktov (a v rôznych stav sporiteľniach) - rôznych variant úveru je veľa ... Takže si veľmi pozorne prečítaj, aké podmienky si podpísal - určite je tam riešená aj táto situácia.
ak ti exekútor siahne na peniaze - ozaj sa môžu zmeniť podmienky - pretože tým, že nebudeš mať nič na účte sporenia, nebudeš mať napr potrebné HČ, nebude sa ti mať čo úročiť ... tak sa mení aj doba splácania úveru. no a toto má banka určite ošetrené v tých zmluvných podmienkach, podľa ktorých ti poskytla úver.
Trevor Stojič
05.12.15,20:09
Vdaka pekne, mrknem tu zmluvu, eventualne dam pozriet nejakemu pravnikovi ktory tomu isto bude rozumiet lepsie ako ja. Na uverovej casti nie je ziadne omeskanie - bolo ale som dobehol, pretoze postupne sa z problemov zviecham a potrebujem len cas. Ten pracovnik mi zjavne neradil podla podmienok konkretnej zmluvy, pretoze na moje otazky nedokazal odpovedat, len to opakoval dookola a odkazal ma kamsi na poradcov, ze on to nevie. Neviem preco taki ludia riesia toto, preto kus rozhorcena nalepka.
jelalim
05.12.15,20:53
osobne by som suhlasil s debilom zo sporitelne.
Mária27
06.12.15,05:24
S exekútorom si už rokoval? Tam niekedy poradia najlepšie.
Jakubec
06.12.15,14:55
Banka nemoze s peniazmi na sporiacom ucte, potom ako jej to zakazal exekutor, narabat, a to ani tak, zeby ich pouzila na ciastocne zaplatenie uveru v sporitelni. Jedine, naco moze pouzit tie peniaze, je vydat ich na Vasu ziadost alebo na zaklade exekucneho prikazu exekutorovi na zaplatenie trov exekucie a samotneho exekvovaneho dlhu.
enida
07.12.15,14:05
dohodni sa s exekutorom na konkretnej splatke mesacne a on ti potom nesiahne na sporenie.