andreaS
29.10.04,11:16
potrebujem poradit...

1. Robim PU v praxi velmi kratko jednej malej sro-cke. Tato sro-cka nema zamestnancov a konatel a zaroven jediny zakladatel tiez nie je zamestnanec. Je povinny platit fondy? Ak ano v akej vyske, podla coho sa to pocita.

2. jeden znamy co ma tiez sro-cku mi vravel, ze on funguje v sro ako konatel ale je evidovany na urade prace, lebo tam nie je zamestnany a na konci roku dostane cast zisku ako vratenie pozicky aj s urokmi, ktoru poskytol na zaciatku podnikania.. moze to takto robit?

dakujem za rady
Janca
29.10.04,09:21
Uz sa to prebera v teme "odmeny konatela a odvody". Je tam viac moznosti:
1. Je uz poisteny z ineho titulu ?
2. predpokladam, ze ked je evidovany na UP, nepracuje aktivne pre tu s.r.o. a teda nema co platit odvody. Druha vec je, ako obhajuje pred UP prijem z podielu na zisku. Je to teda podiel na zisku alebo vratenie pozicky ?
andreaS
29.10.04,09:39
ze je to vratenie pozicky
andreaS
29.10.04,09:40
1. konatel je poisteny z ineho titulu - ako FO je zivnostnikom a odvadza odvody ako podnikatel
Janca
29.10.04,09:49
1. v pripade, ze by mal prijem z tejto s.r.o. za pracu /hoci aj jednorazovu/, je povinny platit do ZP 4% a s.r.o. 10%, funguje to ako pri zamestnancovi /odhlasky, prihlasky/ a do SP neplati nic. Uvidime co dalej prinesie novela zdr. poistenia. Este som ju nevidela v Z.Z., ale na porade sa uz o nej diskutuje.
2. byt alebo nebyt zamestnany v tej s.r.o. este neznamena, ze nema ziaden prijem. Aj je jeho jediny prijem vratenie pozicky, potom sa tomu nemoze hovorit, ze dostane cast zisku, lebo mozes dostat zavadzajuce odpovede.
andreaS
29.10.04,09:55
1. takze ked na konci roka dostane konatel odmenu zo zisku tak uz mam povinnost odvadzat mesacne 4% do ZP za neho a plus 10% firma za neho? v tomto som este novacik

2.
on mi to vysvetlil tak, ze ten zisk sice dostane ale v podobe vratenia pozicky.. cize v podstate nejde o delenie zisku ale to sikovne obratili a je z toho vratenie pozicky.. ten znamy totiz neni ani uctovnik tak mi to vysvetlil tak ako tomu rozumie on
Janca
29.10.04,10:18
1. Budme konkretny, kedy na konci roka a z akeho zisku /za ktory rok/? Je k vyplate tych penazi nejaky "papier", kde sa presne definuje, co je to za prijem ?
Janca
29.10.04,10:26
Dalsi dotaz je, ci konatelia tych s.r.o. su zaroven aj spolocnici. Je to viac varian. Neviem, ci mas moznost dostat sa k publikacii DANE a UCTOVNICTVO v praxi c. 3/2004, kde su rozobrate vsetky varianty pre konatelov aj clenov dozornych rad a odovdy do fondov.
Takze ak presne specifikujes tych konatelov, vyhladam Ti ich konkretne.
Janca
29.10.04,10:34
1. V pripade, ze by to bola odmena jednorazova za pracu pre spolocnost vyplatena jednorazovo na konci roka aj tak je to prijem podla par. 5, odst. 1, pism. b/ a podla odseku 2/ a to zaklada povinnost prihlasit ho a v pripade, ze od dalsieho mesiaca to nebude dostavat tak odhlasit ho v ZP. Ako som uz spominala do SP nie je povinny odvod ani za takehoto konatela ani za s.r.o.
andreaS
02.11.04,06:38
takze upresnenie k dotazu 1.: sro zalozil 1 spolocnik, ktory je zaroven aj konatel. Nikto iny v tej firme nefiguruje. Nie je v nej zamestnany a zatial nema od sro ziadny prijem. Tak mu, ako som pochopila, zatial ziadna povinnost platit nevznika, ta mu vznikne az ked spolocnik a konatel v jednej osobe dostane na konci roka zisk.. /zisk je cely jeho, nema si ho s kym rozdelit/. Cize az v tedy mam povinnost ho prihlasit do ZP a zaplatit poistne. kedze potom nedostane ziadne peniaze tak ho zo ZP odhlasim a neplati nic. Spravne som to pochopila? ale nerozumiem este tomuto: A ma si tuto sumu uviest v danovom priznani? Ono su to uz aj tak zdanene peniaze... cize novy problem, co s danovym priznanim?

a co je lepsie? aby tam bol zamestnany a poberal pravidelne isty prijem alebo tak ako to mame doteraz. Ten spolocnik podnika este ako zivnostnik FO, ale tuto zivnost pojde v blizkej buducnosti pozastavit.

mam knihu o PU od Cenigovej, je to velmi naucna prirucka, ale potrebovala by som poradit este nejaku literaturu hlavne o podnikani. Co treba vybavit, ake su povinnosti, moznosti atd.

Dakujem
Janca
02.11.04,07:10
andreaS, ak ten prijem, co mu vyplacas je na konci roka do 31.12. predpokladam, ze to nie je zisk /ibaze by to bol zisk za rok 2003 a ten este podlieha zdaneniu/,ale nejaka odmena /na znizenie zakladu dane/ a v pripade, ze je vyssia ako 3.000 Sk podlieha prihlaseniu na ZP.
Zisk mozes konatelovi vyplatit napr. az v r. 2005 po schvaleni uzavierky za rok 2004 a tento nie je predmetom danoveho priznania ani nevchadza do vymeriavacieho zakladu na odvod poistneho.
andreaS
02.11.04,07:16
Oki, takze dostane zisk az v roku 2005. Co potom? ZP a danove? ide to do danoveho za r. 2005?... v tomto vazne plavam, preto sa pytam s odstupom casu, radsej.
Janca
02.11.04,07:20
Ako som uz pisala. Podiel na zisku spolocnika s.r.o. nie je uz predmetom dan. priznania /1 x od r. 2005/ a nevchadza do vymeriavacieho zakladu pre vypocet poistneho na ZP a SP. Co vsak prinesie novela ZP neviem, zakon som v rukach este nemala. Ak by si vsak vyplacala nejaky nerozdeleny zisk z minulych rokov, to je ine kafe. Pozri si par. 12, odst. 7, pism. c/ zakona o DzP.
andreaS
02.11.04,07:30
dakujem. tato sro-cka vznikla tento rok. Ale je dobre vediet viac variant. pozriem.
Majka
07.01.05,11:06
Prajem prijemny den....

mam prosbu o pomoc s odvodmi konatelov

1/ firma a.s. ma svojich clenov+predseda predstavenstva, su to klas.zamestnanci co sa tyka odvodov.

2/ a.s. vlasni s.r.o. kde podiel ZI je prave a.s. a tiez zamestnanci-clenovia a.s. su konatelia v s.r.o. v s.r.o. je s nimi pisana dohoda o vyk.prace kde im prislucha fin.odmena. z tejto odmeny-mzdy odvadzali dan zo mzdy + s.r.o. plati uraz.poistenie. to je vsetko.

Prosila by som o radu aky vplyv ma odvodovost od 1.1.05 na tychto konatelov-clenov,zamestnancov v jednej osobe. velmi pekne dakujem za skoru iformaciu.