Timea Galova
06.12.15,13:17
Robim na dohodu a 3 krat do týždna neviem vykonavat aktivačne práce kvoli dohode a nanajvýš mám aj zlomený prst na nohe no nie som na pn ke pretože som zamestnana ne dohodu . čo mám robit aby ma nevyradili z uradu práce ?
mzdarka renca
06.12.15,12:39
Aktivačné práce môžeš odmietnúť za predpokladu, že na dohodu odpracuješ minimálne 32 hod./mesiac.
Ak na dohodu odpracuješ menej hod., tak zbytok - rozdiel medzi 32 hod. a odprac. hod. na dohodu si budeš musieť odpracovať na aktivačných prácach.
Každý mesiac budeš musieť priniesť nielen potvrdenie o príjme, ale aj potvrdenie o počte odprac. hodín. Mala by im stačiť zam-ľom opečiatkovaná a podpísaná Výplatná páska, kde je uvedené všetko.
Pozor aj na výšku príjmu. Do príjmu na posúdenie na nárok na dávku v hmotnej núdzi sa nezapočíta 25% dosiahnutej odmeny z dohody.
Timea Galova
06.12.15,12:54
no len mám taku skusenost že teraz je to už inak , pretože kamaratka bola na tom takisto a ich to nezaujimalo že pracuje na dohodu :/
mzdarka renca
06.12.15,13:51
zákon nehovorí, či má ísť o prácu na základe prac.zmluvy, alebo dohody, ale hovorí o príjme zo závislej činnosti, čo práca na dohodu je.
Timea Galova
06.12.15,16:29
dakujem pekne v pondelok vám napíšem ako som dopadla :)
ivka70
06.12.15,17:20
Ak pracujes na dohodu, tak o davku v hmotnej nudzi mozes prist kvoli tomu, ze 75% tvojho prijmu sa pocita pre vypocet davky a ak prekroci tato suma samotnu davku, nedostanes nic. Ak bude nizsia, dostanes rozdiel medzi davkou a prijmom. kedze si vies zabezpecit prijem inym pracou - na dohodu.

Ono je to vypocitane, ze ak na dohodu aj s minimalnou mzdou, odpracujes pocet hodin potrebnych na aktivacne prace, na davku ti uz narok nevznikne.
Timea Galova
06.12.15,17:28
ja ale musim prijat tu aktivačnu prácu lebo má možu vyradit z uradu prace? pretože mne by viac vyhovovala tá práca na dohodu .
ivka70
06.12.15,17:29
Poberatel davky v hmotnej nudzi nemusi byt evidovany na UP.
Timea Galova
06.12.15,17:30
a tiež by som nechcela aby ma z uradu vyevidovali
Timea Galova
06.12.15,17:31
to už ako? nechápem , možte mi to vysvetlit blizšie ?